Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.1- 28.1


“Przysięgam Wam, jako Premier jedynego żydowskiego państwa, że nigdy więcej nie dopuścimy do Holokaustu. Nigdy więcej.” Benjamin Netanjahu


Prezydent Izraela Isaac Herzog wystąpił ww Parlamencie Europejskim z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, który obchodzony jest co roku 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.


Dziewięciu Palestyńczyków zginęło podczas ciężkich starć między terorystami a oddziałami izraelskimi w Dżeninie – podały izraelskie media.


Nowe dane CyberWell ujawniają, że firmy z branży mediów społecznościowych nie inwestują w monitorowanie nienawiści do Żydów i zaprzeczania Holokaustowi, a usuwają ze swoich stron jedynie 20% treści antysemickich.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił twierdzenia, że planowane przez jego rząd reformy sądownictwa wpłyną negatywnie na gospodarkę kraju, stwierdzając, że wręcz przeciwnie – wzmocnią ją.


Uznanie i nauczanie o Holokauście rozprzestrzeniło się w krajach, w których wcześniej było rzadkością, w tym w krajach arabskich i afrykańskich – wynika z nowego raportu


Pozew złożony w Niemczech – gdzie negowanie Holokaustu jest nielegalne – oskarża Twittera o niewystarczającą kontrolę antysemickich tweetów.


W budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się teraz pierwszy w historii pomnik Holokaustu – reprodukcja obrazu olejnego Felixa Nussbauma z 1939 roku “Uchodźca”


USA uznają “bardzo realne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoją Izrael i Autonomia Palestyńska” i potępiają “grupy terrorystyczne planujące i przeprowadzające ataki na ludność cywilną” – wynika z oświadczenia rzecznika Departamentu Stanu Neda Price’a.


Palestyńscy terroryści wystrzelili rakiety ze Strefy Gazy na izraelskie społeczności, co spowodowało odwetowe uderzenia IDF na zasoby Hamasu.


Minister obrony Yoav Galant powiedział że polecił sluzbom bezpieczeństwa przygotować się do działania z użyciem różnych środków ofensywnych, na wypadek gdyby konieczne było dalsze działanie w Strefie Gazy.


Zjednoczone Emiraty Arabskie zażądały w czwartek nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ po izraelskim nalocie na Jenin, w wyniku którego zginęło 10 Palestyńczyków. Do wniosku przyłączyły się Francja i Chiny. W oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych ZEA powiedziało, że wezwało Izrael do zmniejszenia napięć i powstrzymania się od dalszych kroków, które mogłyby zdestabilizować region


Jeden z najważniejszych urzędników UE, komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi, wydaje się mieć inne zdanie na temat proponowanych przez rząd reform sądownictwa niż inni urzędnicy na Zachodzie, mówiąc że Izrael jest wzorcową demokracją.


Plan koalicji rządzącej dotyczący reformy sądownictwa nie przejdzie bez rozmów z ustawodawcami i kompromisu w tej sprawie, powiedział Likudu Yuli Edelstein.


Około 200 czołowych izraelskich muzyków podpisało petycję przeciwko rządowym planom zamknięcia instytucji nadającej programy publiczne, obiecując “walkę o zachowanie demokracji”.


W piątek na granicy z Gazą panował napięty spokój po nocnym ostrzale rakietowym przez palestyńskie grupy terrorystyczne i izraelskie odwetowe ataki lotnicze, gdyż obie strony wydawały się być zdecydowane na uniknięcie eskalacji w pełnowymiarową wojnę.


wieczorem terrorysta przyjechał samochodem do dzielnicy Newe Jakow we wschodniej Jerozolimie i otworzył ogień do Żydów stojących przed synagogą po modlitwach szabatowych. Bardzo szybko na miejsce zdarzenia dotarli policjanci, którzy zastrzelili napastnika. W ataku zginęło 8 osób, a 10 zostało rannych. Wśród rannych 3 osoby są w stanie krytycznym.


Stany Zjednoczone potępiły w piątek “oczywisty atak terrorystyczny” na synagogę w Jerozolimie, w którym według MSZ zginęło siedem osób, powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel.


Premier Benjamin Netanjahu przeprowadzi ocenę bezpieczeństwa po ataku terrorystycznym w Jerozolimie, w którym zginęło 7 Izraelczyków.


Izraelski ojciec i syn zostali ranni w ataku terrorystycznym pod Starym Miastem w Jerozolimie – poinformowała w sobotę rano policja i medycy.


Policja podnosi alarm terrorystyczny do najwyższego poziomu; 42 osoby aresztowane w związku ze śmiertelnym atakiem w Jerozolimie


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.