Uncategorized

Spotkanie z Jarosławem Kurskim


Jaroslaw Kurski

Dzień dobry z Amsterdamu,

Poniżej przekazuję link bardzo ciekawego spotkania z Jarosławem Kurskim w muzeum Polin 26 października 2022 na temat jego książki pt. “Dziady i dybuki”, która wtedy się ukazała.

Jarosław Kurski (1963), polski dziennikarz i publicysta, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, przez lata rekonstruował prawdę o swojej żydowskiej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora – Gdańskiem – w samym sercu.

Bratem Jarosława jest Jacek Kurski polityk w partii PiS. Bracia nie są w tej chwili z sobą w kontakcie.

M.i. prof. Jan Grabowski o tej książce napisał: “Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną”.

Może tez dla innych z naszej wycieczki jest to interesujące.

Serdecznie pozdrawiam,

Ewa Stokx-Gruber.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Oj, to takie fascynujace, ze Zydzi w Polsce czesto, zwlaszcza po Zagladzie, ukrywali swoje zydostwo ze strachu !
    Pan Jaroslaw Kurski „wychodzi z szafy”, jednoczesnie walczac z Izraelem, bo ten bezczelnie nie chce sie dac bezkarnie ostrzeliwac rakietami przez terorystow z Gazy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.