Uncategorized

Izrael będzie potrzebował USA po swojej stronie w 2023 roku

TAMIR HAYMAN

Izrael rozpoczyna rok 2023 jako silna potęga militarna o mocnej pozycji międzynarodowej, ale będzie musiał stawić czoła rosnącym wyzwaniom.

Po raz pierwszy, odkąd Instytut Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym zaczął publikować swoje coroczne badanie strategiczne INSS 2022, specjalne i strategiczne relacje z USA są najbardziej krytycznym wyzwaniem dla Izraela.

Relacja ta jest kluczowa dla doktryny bezpieczeństwa Izraela. Niektóre głosy chcą poddać w wątpliwość zależność Izraela od więzi z Ameryką, sugerując, że powinien on zbadać różne alternatywy. Ale INSS powiedział jasno: Nie ma alternatywy dla USA, ani pod względem bezpieczeństwa, ani wsparcia dyplomatycznego. Podobnie nikt nie może zastąpić USA, jeśli chodzi o wspólne wartości obu krajów.

Jednak zwiększona radykalizacja po obu stronach konfliktu w USA doprowadziła do osłabienia struktury wspierającej Izrael. Opanowanie młodego pokolenia przez obóz postępowy – z jego delegitymizacją Izraela i syjonizmu – oraz rosnący antysemityzm i rasizm zagrażają statusowi Izraela.

Ponadto, posunięcia rządu Izraela, które mogłyby zostać odebrane jako zagrażające demokratycznemu charakterowi kraju lub zmieniające stosunki Izraela z Palestyńczykami, a także brak solidarności z USA i Zachodem w rywalizacji z Chinami i Rosją, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić pozycji Izraela.

Izrael rozpoczyna rok 2023 jako silna potęga militarna z solidną pozycją międzynarodową, ale oczekuje się, że wiele wyzwań w zakresie bezpieczeństwa stanie się jeszcze bardziej wyrazistych w miarę upływu czasu. Iran jest tylko o mały krok od stania się państwem nuklearnym, a jego program nuklearny osiągnął najbardziej zaawansowany i niebezpieczny stan w historii. Iran gromadzi również ogromne ilości broni konwencjonalnej, a jego postawa u boku Rosji na Ukrainie dała mu swego rodzaju zabezpieczenie przed zachodnimi sankcjami.

Tymczasem w obszarze palestyńskim Izrael wydaje się zmierzać w kierunku idealnej burzy. W ostatnich miesiącach zmienność tej areny jest największa w porównaniu z innymi miejscami. Wewnętrzne spory wśród Palestyńczyków będą się tylko zaostrzać, ponieważ obie strony przygotowują się do ery po śmierci Mahmuda Abbasa.

Groźba wybuchu w odpowiedzi na działania Izraela i wewnętrzne niezadowolenie wciąż istnieje i staje się coraz wyraźniejsza. Widzieliśmy to już w następstwie ostatnich działań izraelskich w Jeninie i Nablusie, gdzie każda operacja antyterrorystyczna przypomina scenę z wojny.

Palestyńskie wysiłki, by zaszkodzić Izraelowi na arenie światowej będą się nasilać, ponieważ P.A. stara się delegitymizować działalność Izraela i jego prawo do samoobrony. Na arenie północnej Izrael powinien ponownie ocenić, czy jego pierwotne cele “wojny między wojnami” są adekwatne do zmieniającej się dynamiki.

Ankieta strategiczna przedłożona prezydentowi przez INSS nie pomija faktu, że pogłębiająca się polaryzacja wewnętrzna w Izraelu może wpłynąć na ogólne bezpieczeństwo. Polaryzacja ta grozi osłabieniem izraelskiej wytrzymałości, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ta kwestia prawdopodobnie sprawi, że szefowie izraelskiego instytutu obronnego będą tracić spokój. IDF jest przecież odzwierciedleniem izraelskiego społeczeństwa – wszelkie kontrowersje w życiu cywilnym z pewnością przenikną także do wojska. Minister obrony i szef sztabu będą musieli zadbać o to, by wojsko pozostało odizolowane od polityki, ale nie będzie to łatwe.

Sposobem na radzenie sobie z tymi zagrożeniami jest sojusz z USA. Nie oznacza to, że Izrael nie będzie w stanie działać samodzielnie, gdy zajdzie taka potrzeba, ale specjalne relacje wielokrotnie wzmacniają siły Izraela.

Izrael potrzebuje swojego najważniejszego przyjaciela, tak jak w przeszłości, a może nawet bardziej teraz.

Gen. dyw. (rez.) Tamir Hayman jest dyrektorem zarządzającym Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym.

Izrael będzie potrzebował USA po swojej stronie w 2023 roku

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Racja Ewo – amerykanscy Żydzi zdradzili Trumpa w najbardziej niewdzięczny sposób. W jaki sposob amerykanscy Żydzi zdradzili Trumpa? Nie glosowali na niego. Nie ma bardziej zdradzieckiego sposobu na zdrade niz nieglosowanie!
  To co ze Trump zatrudnial w rzadzie lobbystow pomimo ze przyzekal ze oczysci blota Waszingtonu?
  To co ze Trump publicznie mowil ze wierzy oficerowi KGB a nie FBI/CIA?
  To co ze Trump przyzekal ze nie bedzie gral w golfa tylko bedzie pracowal, pracowal, pracowal?
  To co ze Trump probowal na sile zostac prezydentam pomomo ze przegral wybory?
  To co ze Trump przyrzekal ze ujawni swoje tax returns?
  To co ze Trump fatlnie prowadzil any wiruowa kampanie?
  To co ze Trump obiecywal ze zmniejszy amerykanski deficyt?
  To co ze Trump zdradzil Kurdow?
  Amerykanscy Zydzi maja OBOWIAZEK troszcyc sie tylko o Izrael, a nie o kraj w ktorym zyja.
  Co za zaplute amerykanskie karly z tych amerykanskich Zydow!

 2. Wszystko to prawda tylko ze do przyjazni potrzeba dwojga, a USA Bidena , Harris i Blinkena jest bardzo nielojalnym „sprzymierzeńcem” . Prawdziwym przyjacielem i gwarantem bezpieczeństwa Izraela był Donald Trump. Niestety amerykanscy Żydzi zdradzili go w najbardziej niewdzięczny sposób.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.