Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.2 – 11.2Madryt proponuje “bliźniaczą” współpracę z Tel Awiwem Propozycja związku pojawia się po tym, jak burmistrz Barcelony bojkotuje Izrael.Netanyahu skreśla projekt ustawy o Ścianie Zachodniej: ‘Status quo pozostanie taki, jaki jest dzisiaj’


Saudyjska gazeta Elaph opublikowała wywiad z urzędnikiem IDF, w którym urzędnik powiedział, że Izrael “nie zawaha się zdecydowanie zaatakować każdego transportu irańskiej broni, który dotrze do Syrii pod pozorem pomocy humanitarnej


Szef sztabu IDF generał broni Herzi Halevi złożył w czwartek tajną wizytę w Bahrajnie, jak podały lokalne media w państwie Zatoki Perskiej..


6-letni chłopiec i mężczyzna w wieku 20 lat zginęli w piątek w ataku samochodowym w dzielnicy Ramot w Jerozolimie.


Egipt zintensyfikował mediacje między Izraelem a Palestyńczykami, starając się stłumić przemoc w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu oraz zapobiec jej rozprzestrzenianiu się w Strefie Gazy przed muzułmańskim świętym miesiącem Ramadanem 


Zmiana kursu, nowy minister aliji skupi swoje wysiłki na francuskich Żydach


Burt Bacharach, legendarny kompozytor, umiera w wieku 94 lat Żydowski muzyk umiera w domu w Los Angeles z przyczyn naturalnych.

Reżyser Ehab Tarabieh, odrzuca obywatelstwo izraelskie, mimo wykorzystania środków państwowych na produkcje filmu
Mieszka na Wzgórzu Golan i identyfikuje się jako Syryjczyk, ma nadzieję, że jego film – finansowany przez izraelskie organy – rzuci światło na złożoność życia pod „okupacją”


Fox News udziela ortodoksyjnym Żydom głos, którego odmawia im The New York Times “Poznajcie nas naprawdę” – powiedział rabin Chaim Dovid Zwiebel, wiceprezes wykonawczy Agudath Israel of America, w nowym minidokumentalnym filmie Fox News.


Nazwisko Chaima Grade’a może nie kojarzyć się z tym faktem ze eksperci nazwali go jednym z najważniejszych pisarzy jidysz epoki po Holokauście. Nowojorski Instytut Badań Żydowskich YIVO i Biblioteka Narodowa Izraela zdigitalizowały kolekcję, która zawiera rękopisy literackie Grade’a, wykłady, przemówienia, eseje, artykuły prasowe i osobiste notatniki.


Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir poinformował w piątek, że nakazał policji przygotowanie się do przeprowadzenia kompleksowej operacji w Jerozolimie, która rozpocznie się w niedzielę, w odpowiedzi na śmiertelny atak taranem, w którym zginęły dwie osoby, w tym sześcioletni chłopiec.


Premier Benjamin Netanjahu nakazał siłom bezpieczeństwa rozprawić się z wszelkimi potencjalnymi współpracownikami terrorysty, który przeprowadził dzisiejszy atak taranujący w Jerozolimie. Premier zarządził wzmocnienie oddziałów policji w stolicy oraz pole


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Rząd odrzucił ustawę proponującą kary za nieskromnie ubranie kobiet pod Ścianą Płaczu


Izraelski szpital polowy w Turcji – 30 lekarzy i 100 pielęgniarek.


Raport Rady Wykonawczej Australijskiego Żydostwa (ECAJ) stwierdził, że antysemityzm wzrósł w Australii o 41,9 proc. w latach 2020-2022. Incydenty antyżydowskie wzrosły o 35% od 2020 do 2021 roku i o 6,9% od 2021 do 2022 roku.


Ośrodek narciarski Mount Hermon otworzył swoje stoki dla gości.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.