Uncategorized

LITERATURA, ŻYDZI, ANTYSEMITYZM


Jerzy Klechta

Żydzi zapisali bogatą kartę w literaturze światowej, także polskiej. Antysemityzm w Polsce i Europie znalazł szerokie odbicie . Ale jednocześnie pisarze, artyści dawali wyraz sprzeciwu fali antysemityzmu. Do historii w polskiej literaturze znaleźć można odbicie walki, protestu z antysemityzmem. Przypomnieć warto nowelę „Mendel Gdański”. Mendel czuje się związany z Polską i nie potrafił zrozumieć skąd wzięła się nienawiść do Żydów. Cierpiał , że tak nieludzka jest siła nienawiści.

Pisarze protestowali. Walczyła z antysemityzmem  m.in. Maria Konopnicka. Na próżno. Pisarka pokazywała bezmyślność nienawiści.. Pokazując bezmyślność zła wskazała tych, którzy nią sterują. W naszych czasach , tyle od Konopnickiej i innych pisarzy minęło czasu zło nadal „kwitnie”. Przyczajone ale jest nadal skuteczne.

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

  1. Oj wej z tym Jezusem. Jakis czas temu czytalem o Jezusie na Wikipedia. Czytalem o nim po angielsku, polsku i po rosysku. Ani slowa w rosyjskiej wersji o tym ze Jezus byl Zydem albo, ze sie urodzil w zydowskiej rodzinie. Polska wersja bardzo podobna do angielskiej. W obu jest czarno na bialym, ze jezus byl zydem. Nie znam nikogo z Polakow to by nie wiedzial, ze Jesus byl Zydem. Natomiast spotkalem sie z wieloma Ruskimi Zydami-emigrantami, uwazajacych sie intelegentami, ktorzy goraco zaprzeczali ze Jezus byl Zydem.

  2. Proponuje przeczytac “Watykan przeciw Izraelowi” A. Koraszewskiego, jako przyklad rzetelnej analizy i ciekawego przedstawienia problemu.

  3. Henryk Grynberg do Żydów :
    ”Konkluzja: Porzućcie wreszcie tradycyjną defensywność która jest bezużyteczna. Atakujcie i kontratakujcie. I na każdym kroku przypominajcie – co jako świadek od dawna głoszę – że tak zwana „zbrodnia przeciwko ludzkości” była zbrodnią ludzkości i nie przeciwko ludzkości, lecz Żydom.”

  4. NIe ma powodu do troski. Po latach badań okazuje sie Jezus był Palestyńczykiem a jego przodkowie rdzennymi Arabami sunnickimi. A ta świątynia na wzgórzu z personelem obiektem jego krytyki? Meczet a może i dwa.

  5. Polacy nawaleni katolicyzmem nie wierza w zydowskie pochodzenie ich Boga. Ba, traktoja go jako krola Polski a jego matke jako krolowa. W takim prymitywizmie nie ograniczy sie antysemityzm. Tylko poprzez media, filmy, ktore docieraja juz na zapadle wsie mozna to zjawisko wyeliminiwac. W kosciele manewruje sie pogladami ludzi z ambony przez ksiedza antysemite, ktory wyglasza nienawisc do innych narodow gloryfikujac tylko Polakow. Do tego dochodzi agitacja polityczna. Przy aktualnym rzadzie nic w tym kierunku nie zmieni sie w Polsce.

  6. Efektywnym sposobem zwalczania antysemityzmu w Polsce jest gloszenie, ze Jezus Krystus byl Zydem, a Matka Boska Zydowka. Zaden Polak, katolik o antysemickich pogladach nie bedzie modlil sie do Zyda Jezusa, ryzykujac ze jego dusza wyladuje w piekle, gdzie bedzie sie palic wiecznym ogniem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.