Uncategorized

Jesteśmy na skraju konstytucyjnego i społecznego upadku


Isaac Herzog

Prezydent Izraela Isaac Herzog nakreślił tragiczny obraz sytuacji politycznej kraju, gdy przeciwne strony walczą o rządowy program reformy sądownictwa.

“Jesteśmy w środku fatalnych dni dla naszego narodu i dla naszego kraju” – powiedział w telewizyjnym przemówieniu. “Od dłuższego czasu nie jesteśmy w debacie politycznej, ale na krawędzi konstytucyjnego i społecznego upadku.

“Czuję – wszyscy czujemy – że jesteśmy tuż przed starciem, nawet gwałtownym starciem – beczką prochu – i jesteśmy na progu ręki jednego człowieka przeciwko bratu” – dodał.

Herzog wyraził sympatię dla obu stron debaty, mówiąc, że zwolennicy reformy “czują, że rozwinęła się nierównowaga między gałęziami [rządu] i linie były przekraczane przez lata”, podczas gdy ci, którzy są przeciwni reformie, widzą ją “jako prawdziwe zagrożenie dla izraelskiej demokracji”. Obawiają się, że reforma w obecnej formie kasuje i pochłania wszystkie kontrole i równowagę.”

Zignorowanie bólu i obaw którejkolwiek ze stron byłoby “poważnym błędem”, powiedział.

Izraelski prezydent przedstawił pięć zasad jako “podstawę do natychmiastowych i zdecydowanych negocjacji, które ułożą relacje między gałęziami rządu.”

W pierwszej kolejności zaproponował uchwalenie ustawy zasadniczej: Konstytucji, która ustanowiłaby ” równowagę konstytucyjną” poprzez wyjaśnienie relacji między trzema filarami wladzy i między różnymi ustawami. Powiedział również, że należy zwiększyć liczbę sędziów, aby zmniejszyć obciążenie pracą sądową, a sądy muszą funkcjonować sprawniej, aby sprawy nie przeciągały się. Wezwał też do zmiany sposobu wyboru sędziów, tak by żadna z dziedzin rządu nie miała większości w ich wyborze.

W swojej ostatniej zasadzie Herzog zajął stanowisko popierane przez zwolenników reformy, argumentując przeciwko sędziowskiej przesłance “rozsądku”, zgodnie z którą sędziowie mogą obalać prawa na podstawie tego, czy uważają je za “rozsądne”.

“Nieograniczone użycie pretekstu racjonalności mogłoby stać się podstawą do nieproporcjonalnego wkroczenia władzy sądowniczej na wyłączne terytorium przeznaczone dla władzy wykonawczej i ustawodawczej” – powiedział.

Herzog zakończył mówiąc, że jest “gotowy zrobić wszystko… aby rozwiązać ten trudny spór”, w tym wystąpić przed Komisją Konstytucji Knesetu, Prawa i Sprawiedliwości “w bezprecedensowy i wyjątkowy sposób, aby dogłębnie przedstawić proponowane zasady.”

Jesteśmy na skraju konstytucyjnego i społecznego upadku

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

10 odpowiedzi »

 1. Sztifat moach przez lata zrobił swoje. Nawet ludzie inteligentni przyjęli wierutne kłamstwa uznając je za prawdę objawioną, wprost za punkt wyjścia i przesłankę do rozumowań. Trudno dyskutować, nawet w obliczu ewidentnych faktów. CIA robi dobrą (efektywną) robotę. Próby ataku na Nataniahu są wprost żałosne. Takie same są próby czynienia z Buzi opatrznościowego męża stanu. Jednak wystąpienie jego było uzgodnione (może nawet podyktowane) z Ester Chajut. Daje się dostrzec w nim próbę szntażu. Cwaniaczkowie. Jestem dobrej myśli – Jariw Lewin nie ugnie się.
  A Buzi, jak dotąd, także jako polityk w swej partii, niczym nie zaimponował. Synuś szel, tak, jak (niegramotnyj) Lapid. I to jest ta “biała” elita, która chce mieć absolutną władzę w państwie. “Pal licho państwo, absolutna racja po naszej stronie, rządy w państwie tylko dla nas.” – na tym polega ich demokracja, oto filozofia skrajnej, antynarodowej lewicy.
  Chcą Liberum Veto. Wszyscy wiemy, co się kiedyś z Polską stało…
  A co do naukowców, przyznaję się, że jestem fizykiem i wstyd mi za nich.

 2. Skaranie Boskie z tymi wyksztalciuchami, zapomnieli ze to nie Nobel, tylko slepa wiara w polityka, nawet z analfabety zrobi swietnego politycznego analityka!
  ביבי מלך מלך ישראל!
  Nataniahu to GENIUSZ, tylko raz sie pomylil:https://youtu.be/MNKVu2GbssM

 3. IW:
  Noblista ma autorytet w dziedzinie naukowej w której dostał nagrodę, ale niekoniecznie w innej, naukowej, czy codziennej. Mimo to wielu ludzi wierzy że taki mądry człowiek ma uczoną opinię na każdy temat.
  Czyli bzdura z ust noblisty wpływa bardziej na opinię publiczną niż bzdura z ust przeciętnego polityka albo przeciętnego obywatela.
  Ci fachowcy od fizyki, chemii i gospodarki mają czelność szargać swoją reputację w poparciu tez które ledwie rozumieją.

 4. MEF
  Zadziwia mnie że tak nisko pan ocenia zdrowy rozsądek, przynajmniej części obywateli
  Izraelskich. „Nawet „ Noblista ma prawo wyrazić swoją opinię, na podstawie zdobytych przez niego materiałów Przez
  ostatnie, przynajmniej 5 lat, było tego aż za dużo. Nataniahu bez przerwy podawał inne
  wersje co do postawionych mu zarzutów
  a media świętowały i dużo zarabiały.
  Proszę pamiętać że po długim i głębokim
  śledztwie Prokurator Generalny (inna nazwa
  w Izraelu) osobiście mianowany na to
  stanowisko przez Nataniahu, przekazał
  akty oskarżenia do Sądu. I właśnie te akta
  oskarżenia wciągnęły Izrael w pięciokrotne zbędne wybory parlamentarne w ciągu 2-3 lat.
  ps: W Izraelu, każdy który minimalnie
  interesuje się polityką, wie dlaczego państwo nie ma konstytucji.

 5. sophiabraun ma 100% racji – Itzhak Herzog nie tylko reprezentuje swoje skrajnie lewicowe poglądy polityczne, ale rowniez zdradza swoje państwo i hańbi wielkie wartości religijne swoich przodków!
  Herzog zapomnial ze Izrael ma nie tylko najbardziej humanitarne wojsko, ale rowniez najbardziej uczciwych na swiecie politykow. Izraelscy politycy nie potrzebuja zadnych ‘checks and balances’, powinni miec prawo ustalac prawa jakie tylko zechce i wara policji od tych uczciwych ludzi.
  Uczciwosc izraelskich politykow najbardziej reprezentuje Bibi, ktory potrafi bronic interesy Izraela w kazdej sytuacji:https://youtu.be/CcFOeExTFPM

 6. Przykro stwierdzić, ze Prezydent Izraela, Itzhak Herzog nadal reprezentuje swoje skrajnie lewicowe poglądy polityczne, zdradza swoje państwo i hańbi wielkie wartości religijne swoich przodków, wielkich Rabinów rodziny Herzog

 7. Noblisci izraelscy podpisali wspolny protest przeciw reformom. Wsrod nich jest Ada Yona, Nobel z chemii, ta ktora po porwaniu i zamordowaniu 3ch izraelskich teenagers oswiadczyla ze Izrael powinien wypuscic z wiezien wszystkich aresztowanych Hamas terrorystow bo wtedy ”Hamas nie bedzie mial apetytu na porwania”.
  Czyzby jej rady i zadania teraz byly madrzejsze

 8. Calkowicie sie zgadzam i z Herzogiem i z MEF . Izrael jest za mały i zbyt zagrożony z zewnątrz aby sobie pozwolić na luksus wewnętrznych walk. Izrael to nie Ameryka, nie ci sami sąsiedzi.

 9. Ładnie ze strony Herzoga i w dodatku wie o czym mówi. Ma wykształcenie prawne i nawet praktykował kilka lat.
  Czego nie można powiedzieć o naszych noblistach, którzy zdecydowali się mówić ze znawstwem o niebezpieczeństwach reformy, prawnej, nie mając pojęcia o prawie. Noblista chemik może być kompletnym ignorantem we wszystkim poza chemią i przeważnie jest.
  Wątpię czy ktokolwiek z nich wie ile jest w Izraelu praw podstawowych i czemu te nie są konstytucją i czy czytali kiedykolwiek prawo podstawowe „Szfita – sądownictwo” i jaki paragraf w tym prawie chce zmienić koalicja.
  A koalicja ma niezachwiane prawo zmienić ten paragraf. Koniec końców tylko Knesset produkuje prawa. Ani sądy, ani wojsko ani nawet nie gniewni demonstranci. W demokracji parlamentarnej istnieje tylko jedna droga uchwalania praw i zmiany praw – decyzją większości wybranych reprezentantów .

 10. Dziśmis.
  Przemówienie i propozycja prezydenta
  Izraela jest mało znaczące a może nawet nic nie znaczące. W obecnej sytuacji
  Nataniahu szuka tylko dwie rzeczy: pozbyć
  się groźby więzienia i zapewnić sobie na
  wieczność (może również przekazać w spadku synowi) urząd Premiera. Nic go więcej w życiu politycznym nie obchodzi.
  Praktycznie przekazał prawie wszystkie obowiązki w sprawach wewnętrznych
  partiom religijnym ( wojsko, policje ministerstwo skarbu i tradycyjne urzędy nalerzace do partii religijnych).
  Propozycje prezydenta Herzog nie zapewniają mu jego dążeń, wiec o prostu
  będzie je ignorował, jak to często już
  robił. O szalonych ministrach już nie wspomnę. Mam jednak nadzieje ze jakieś
  logiczne myślenie powróci do Nataniahu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.