Uncategorized

CIA BURNSA WZNAWIA WOJNĘ Z IZRAELEM

Przyslala Ewa Korulska


Bill Burns, wieloletni pracownik Departamentu Stanu, wprowadził do CIA swoje źle poinformowane i destrukcyjne poglądy.

Jeśli chodzi o historię niepowodzeń, złych intencji i antysemityzmu, trudno jest przebić Departament Stanu USA, ale rekord CIA jest równie zły lub gorszy, tylko nie tak znany. Obecny dyrektor CIA, Bill Burns, długoletni pracownik ministerstwa, wniósł do agencji swoje niedoinformowane i destrukcyjne poglądy.

Zanim zajmiemy się ostatnimi niedokładnymi analizami i szkodliwymi działaniami Burnsa, przejrzyjmy pokrótce kilka słabych momentów z historii CIA na Bliskim Wschodzie.

W październiku 1947 roku CIA zajmowała się “polityczną, ekonomiczną i społeczną stabilnością” regionu “aby przeciwdziałać sowieckiej infiltracji” i zapewnić USA dostęp do bliskowschodniej ropy, który “zależy od przyjaznych stosunków USA z arabskimi mieszkańcami, jak również z ich rządami”.

W przeddzień głosowania nad podziałem, CIA błędnie przewidywała, że państwa arabskie nie wypowiedzą wojny ani nie wyślą swoich armii do walki z Żydami. Uważała, że arabscy przywódcy obawiali się, że ich pozycja w ONZ będzie zagrożona, jeśli sprzeciwią się decyzji ONZ. Błędna była również ocena CIA, że Żydzi mogliby zmobilizować około 200.000 dobrze wyposażonych i wyszkolonych bojowników oraz że gospodarka mogłaby się załamać. Agencja nie przewidywała również, że Żydzi nie będą mogli utrzymać się dłużej niż dwa lata.

Po tym jak nie udało się zapobiec powstaniu państwa żydowskiego, CIA starała się je sabotować i uniemożliwić Ameryce rozwój bliskich relacji z Izraelem. W 1951 r. król Saud poprosił dyplomatów amerykańskich o sfinansowanie pro-arabskiego lobby, by przeciwdziałać temu, co później stało się American Israel Public Affairs Committee (AIPAC). Organizacja ta, American Friends of the Middle East (AFME), była finansowana przez CIA do 1967 roku.

CIA została złapana na gorącym uczynku, kiedy Izrael współpracował z Francją i Wielką Brytanią w celu przeprowadzenia ataku na Egipt w 1956 roku, co wywołało oburzenie prezydenta Dwighta D. Eisenhowera.

CIA chwali się dokładną analizą sytuacji w 1967 roku, ale Board of National Estimates stwierdził, że w maju było “wysoce nieprawdopodobne”, że Egipt zaatakuje Izrael i że chociaż Izrael mógłby wyprzeć Egipcjan z wejścia do cieśniny Tiran, to poniósłby ciężkie straty. Rada przewidywała ewentualny atak izraelski, który według niej osłabiłby pozycję USA w tym rejonie.

Podczas gdy izraelskie porażki wywiadowcze związane z wojną Jom Kippur w 1973 roku są dobrze znane, to porażki CIA mogą być mniej znane. W analizie amerykańskiego wywiadu stwierdzono, że raport wydany 4 października, wskazujący na to, że wojna nie była spodziewana, był “wnioskiem, który miał dręczyć środowisko wywiadowcze jak żaden inny od czasów Pearl Harbor”. Prezydent Richard Nixon przyznał: “Jeszcze dzień wcześniej CIA podała, że wojna na Bliskim Wschodzie jest mało prawdopodobna”.

CIA myliła się i nadal myli się w swoich ocenach zagrożenia nuklearnego w tym regionie. CIA nie rozpoznała niebezpieczeństwa irackiego projektu nuklearnego ani izraelskiego planu ataku na niego. Nie wiedziała o syryjskim reaktorze atomowym, bagatelizowała jego militarny charakter, gdy Izrael dostarczył o nim informacje wywiadowcze, a także oceniała tajny atak jako “zbyt ryzykowny”.

Co bardziej niepokojące, CIA odrzuciła izraelską ocenę irańskiego programu nuklearnego w 1992 roku (jej wątpliwości rozwiały się dopiero w 2003 roku) i musiała polegać na izraelskim wywiadzie przy odkrywaniu dokumentów i obiektów. Pomimo dowodów na dążenie Iranu do uzyskania broni atomowej, Burns powiedział jeszcze w 2021 roku, że CIA “nie widzi żadnych dowodów na to, że Najwyższy Przywódca Iranu podjął decyzję o podjęciu działań zmierzających do uzbrojenia.”

Poza tymi porażkami wywiadowczymi, CIA podjęła działania mające na celu celowe osłabienie bezpieczeństwa Izraela. Od dawna było tak, że Izrael miał lepsze sieci szpiegowskie w regionie, ale kabel wysłany przez odchodzącego oficera CIA, który wyciekł do The New York Times, przyznał, że straciła ona swoje źródła w Iranie i że USA polega na izraelskich agentach. Izrael jest tak zaniepokojony przeciekami z CIA i innych urzędników mających dostęp do informacji wywiadowczych o swoich operacjach, że podjął środki ostrożności, aby ograniczyć informacje, którymi dzieli się z USA.

W czasie administracji Obamy dochodziło do rutynowych przecieków, jak np. gdy sekretarz obrony Leon Panetta ujawnił informacje o możliwym izraelskim uderzeniu na Iran. W 2019 roku urzędnicy amerykańscy potwierdzili, że Izrael zbombardował irański skład broni. Innym ujawnieniem było to, że Izrael dokonał zamachu na dowódcę irańskich Strażników Rewolucji w 2022 roku. Rok wcześniej przecieki ujawniły, że Izrael zaatakował irańskie okręty. Ostatnio urzędnicy amerykańscy powiedzieli prasie, że Izrael stał za atakiem dronów na irański obiekt wojskowy w Isfahanie.

Dr Yoel Guzansky, doświadczony badacz w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego, zauważył, że te przecieki “mają na celu ograniczenie pola manewru Izraela” i zasygnalizowanie Irańczykom, że w negocjacjach nad umową nuklearną można zaufać USA, ponieważ powstrzymują Izraelczyków. Tymczasem podważają one zaufanie między Izraelem a USA.

Choć mniej szkodliwe dla bezpieczeństwa Izraela, ostatnie uwagi Burnsa są alarmujące. Przemawiając na Uniwersytecie Georgetown po powrocie z podróży do Izraela, gdzie użył przestarzałego, wręcz prostackiego języka arabistów do opisania sytuacji, Burns zasugerował, że warunki przypominają dni przed drugą intifadą (którą moim zdaniem trafniej powinno się nazywać wojną palestyńską). Mówił o przemocy w ciągu ostatniego tygodnia lub dwóch, ignorując fakt, że próby terroru i ataki trwają nieprzerwanie od czasu podpisania porozumień z Oslo, kiedy to Palestyńczycy obiecali zakończyć wszelką przemoc. Jego uwagi wprowadziły również w błąd historię, ponieważ wojna palestyńska nie była wynikiem wzajemnych ataków, ale powstaniem zaaranżowanym przez Jasera Arafata.

CIA ma długą listę porażek na Bliskim Wschodzie, którą Burns wydaje się być zdecydowany powiększyć. Jest to nie tylko niebezpieczne dla interesów amerykańskich, ale również zagrożony jest Izrael, jeśli jego agencja zaangażuje się w ten rodzaj złośliwych działań wobec państwa żydowskiego, które odzwierciedlają jej wieloletnie antyizraelskie uprzedzenia.

Mitchell Bard

CIA BURNSA WZNAWIA WOJNĘ Z IZRAELEM

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. ”Mówiąc, ciągle szlochał,
  Żyd poczciwy Ojczyznę jako Polak kochał! ”
  Jankielki ciagle zyja, nic ich przeszlosc nie nauczyla,teraz szlochaja przytaczajac rosyjski agitprop w ktorym ”Zydzi okradaja Polske” zostalo zastapione przez ”CIA”

 2. ml. Polacy obrabowali Żydów, więc Amerykanie mają moralne przyzwolenie do rabowania Polaków. Ale także rabowania pozostałych narodów świata, między innymi do rabowania Izraela – tu bogactwem jest a idisze kepełe. Co wasze, to nasze, co nasze, to nie rusz. Amerykański patriotyzm zawsze mnie wzruszał.

 3. Da, Józek, kanieczno.Zapomniales tylko o stonkach ziemniaczanych zrzucanych spadochonami na Polske przez CIA.
  Co do “bogactw naturalnych” Polski , kogo to obchodzi tutaj, dosyc sie nakradli zydowskiego mnienia zeby sie martwic ze ktos (rzekomo) im cos kradnie

 4. Właśnie CIA odpowiedzialne jest za bałagan polityczny w Izraelu. Finansuje z pomocą różnych fundacji izraelski Deep State, skorumpował wymiar sprawiedliwości, policję, polityków lewicowych. Spowodował kryzys rzadowy trwający już kilka lat. Można o tym dużo więcej. Po prostu amerykańska doktryna panowania nad światem. Amerykański but wróży nieszczęścia. Korea, Wietnam Irak, Jugosławia, Czeczenia, Gruzja, a teraz Ukraina. No polskie bogactwa naturalne (bardzo pokaźne, odkryte ostatnio) już położyli swe łapy. A Polacy tego nie kumają. Także Izraelczycy.

 5. CIA mialo w swoich szeregach Ames Alrdich ktory przez przynjamniej 10 lat wydawal ZSRR a pozniej Rosji agentow wywiadu amerykanskiego, wielu z nich zabitych przez to.
  CIA obwinialo Pollarda o to i Aldrich dzialal 4 lata po tym jak jego styl zycia nieproporcjonalny z oficjalnymi dochodami zwrocil uwage.
  Byl ” swoim czlowiekiem”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.