Uncategorized

Relacje między Izraelem a Azerbejdżanem rosną pomimo irańskiego terroru


AYOOB KARAPodły atak na ambasadę Azerbejdżanu w Teheranie nie zrobił nic, aby zniechęcić rosnącą przyjaźń Azerbejdżanu z Izraelem.
Pomimo ostatniego przerażającego ataku na ambasadę Azerbejdżanu w Teheranie, w którym zginął azerski ochroniarz, stosunki Azerbejdżanu z Izraelem rozszerzają się.

Dzieje się tak, ponieważ Azerbejdżan jest naturalnym strategicznym sojusznikiem Państwa Izrael i podziela nasze podstawowe wartości. W rezultacie Azerbejdżan zapewnia 40 procent dostaw ropy naftowej dla Izraela i znacznie pomaga Izraelowi w sprawach bezpieczeństwa. Zarówno Izrael, jak i Azerbejdżan mają wspólnego wroga – Islamską Republikę Iranu, która robi wszystko, aby zaszkodzić zarówno Izraelowi, jak i Azerbejdżanowi.

Z tego powodu, niezależnie od ataków terrorystycznych dokonywanych przez Irańczyków, stosunki azerbejdżańsko-izraelskie będą się umacniać. Jak stwierdził doradca prezydenta Azerbejdżanu Hikmet Alijew, “otwarcie ambasady Azerbejdżanu w Izraelu jeszcze bardziej wzmocni naszą współpracę.”

Azerowie rozumieją, kto jest ich przyjacielem, a kto wrogiem. Wiedzą, że podczas gdy Izrael dostarczył Azerbejdżanowi krytyczną pomoc wojskową i humanitarną podczas Wojny Ojczyźnianej w 2020 roku, Azerom mieszkającym w Tabrizie odmawia się prawa do mówienia w ich ojczystym języku. Wiedzą, że Iran stoi nie tylko za atakiem na ich ambasadę w Teheranie, ale także za poprzednim atakiem na ich ambasadę w Londynie. Wiedzą, że Azerowie w Iranie są systematycznie uciskani i że Iran jest państwowym sponsorem terroryzmu, który w przeszłości atakował inne ambasady. Azerowie jednak nigdy nie poddadzą się terroryzmowi mułłów i nie zrezygnują ze swoich związków z Izraelem.

Tuż przed atakiem na azerską ambasadę w Teheranie, Azerbejdżan mianował swojego pierwszego w historii ambasadora w Izraelu, Mukhtara Mammadova, urzędnika-weterana, który w przeszłości zajmował wysokie stanowiska w ministerstwach edukacji i spraw zagranicznych. Nominacja ambasadora Azerbejdżanu w Tel Awiwie następuje po 30 latach silnych stosunków dyplomatycznych, które rozpoczęły się, gdy Azerbejdżan oderwał się od Związku Radzieckiego i ogłosił niepodległość.

Jedynym powodem, dla którego ambasada nie została otwarta wcześniej, był fakt, że Baku obawiało się reakcji Iranu. Ale po tym, jak Iran przeprowadził ćwiczenia wzdłuż azerbejdżańskiej granicy i zaangażował się w inne groźne działania, Azerbejdżan postanowił przestać martwić się o irańskie zagrożenie i zrobić to, co powinno być zrobione lata temu.

Azerowie w całym spektrum cieszą się z otwarcia ambasady w Tel Awiwie. Ostatnio grupa 19 azerskich deputowanych wysłała list do 30 członków Knesetu stwierdzając: “Naród azerski docenia i nigdy nie zapomni wsparcia Izraela dla sprawiedliwego stanowiska Azerbejdżanu w 44-dniowej wojnie ludowej”. Niestety, nie wszyscy cieszą się ze zwycięstwa Azerbejdżanu w wojnie, jego siły w polityce regionalnej, sferze militarnej i gospodarce, a także na szczeblu międzynarodowym. Niektóre państwa zazdroszczą mu tego. Ostatnie nasilenie antyazerbejdżańskiej retoryki w Islamskiej Republice Iranu, wraz z ćwiczeniami wojskowymi na granicy Iranu z Azerbejdżanem, wyraźnie to pokazują, ujawniając prawdziwą naturę Iranu.”

Według deputowanych, “Azerbejdżan nigdy nie bał się otrzymywanych gróźb i zawsze był w stanie odpowiednio zareagować. Jesteśmy zachwyceni i zachęceni do otrzymania waszych wiadomości o wsparciu pośród trwających prowokacji i rosnących zagrożeń wobec Azerbejdżanu, i za to wyrażamy naszą wdzięczność i decyzję Azerbejdżanu o otwarciu ambasady w Izraelu.”

“Korzystamy z tej okazji, aby zaprosić Pana do Azerbejdżanu i jesteśmy przekonani, że Pana wizyta będzie ważnym impulsem do rozszerzenia naszych więzi międzyparlamentarnych, pogłębienia stosunków azerbejdżańsko-izraelskich i strategicznego partnerstwa opartego na wzajemnym zaufaniu i wsparciu” – dodano w liście

Zauważono w nim również, że “społeczność żydowska żyje w braterstwie, pokoju i przyjaźni w Azerbejdżanie, gdzie równość religijna, tolerancja i wartości międzykulturowe są uważane za sposób życia. Żydowscy obywatele Azerbejdżanu są aktywnymi uczestnikami życia społecznego, politycznego i kulturalnego naszego kraju i przyczyniają się do rozwoju Azerbejdżanu.”

Grupa izraelskich członków Knesetu również wysłała list do azerbejdżańskiego parlamentu, stwierdzając: “Dziękuję najłaskawiej za list z gratulacjami dotyczącymi ustanowienia ambasady Republiki Azerbejdżanu w Izraelu. Otwarcie ambasady w Izraelu oznacza początek nowego etapu w naszych stosunkach dwustronnych i jest żywym świadectwem naszej współpracy, która odbywa się na nowym poziomie.”

“Izrael był jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Azerbejdżanu” – czytamy dalej w liście. “Azerbejdżan i Izrael mają podobne stanowisko w odniesieniu do procesów rozwijających się w regionie i w skali globalnej, i wykazują wzajemne wsparcie we wszystkim, co dotyczy rozwiązania problemów stojących przed naszymi krajami. Mieszkańcy Azerbejdżanu wysoko cenią i nigdy nie zapomną stałego i konsekwentnego wsparcia Izraela dla honorowej postawy Azerbejdżanu podczas 44-dniowej Wojny Ojczyźnianej.”

Pomimo przerażającego ataku na ambasadę Azerbejdżanu w Teheranie, który jest wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego, spodziewam się, że relacje Azerbejdżanu z Państwem Izrael będą się tylko umacniać. Po ataku na azerską ambasadę minister obrony Izraela Yoav Gallant odbył rozmowę telefoniczną ze swoim azerskim odpowiednikiem Zakirem Hasanovem, ogłaszając, że jest “zadowolony z obecnych relacji między krajami”. Więzi azerbejdżańsko-izraelskie oparte są na przyjaźni i wzajemnym zaufaniu.”

Ta relacja będzie się tylko umacniać w obliczu irańskich zagrożeń.

Ayoob Kara służył jako minister komunikacji Izraela.

Relacje między Izraelem a Azerbejdżanem rosną pomimo irańskiego terroru

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.