Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


Chidusz staje sie kwartalnikiem

dziesiątym roku istnienia „Chidusz” staje się kwartalnikiem. W 2023 roku wydamy cztery numery – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Objętościowo będą one jednak odpowiadały aż ośmiu dotychczasowym wydaniom – każdy będzie liczył po około 120 stron. Skorygujemy nieco format, zmienimy też papier. Przede wszystkim jednak zaprosimy do współpracy wiele nowych osób – tak aby w każdym numerze czekało na Was dwa razy więcej artykułów, wywiadów i najlepszej literatury żydowskiej.

Wiecej TUTAJ


Dlaczego jest prawie niemożliwe, że Ukraina jeszcze wygra. Zachód boi się efektu “spillover”

Na początku roku Ukraina szerzyła optymizm w strasznej wojnie, która od prawie roku jest narzucona na kraj przez rosyjską agresję. Ten rok, jak oświadczył szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, przyniesie “radość i zwycięstwo”. W jakim stopniu jednak realne jest ukraińskie zwycięstwo?

Wiecej TUTAJ


Szewach Weiss odszedł, ale pozostaje

W wieku 87 lat odszedł na zawsze Szewach Weiss, sztandarowa postać relacji polsko-żydowskich, kapłan dialogu, człowiek widzący więcej, bo patrzący dalej. Jan Karski mawiał o nim, że widzi las, podczas gdy inni zdolni są dostrzec tylko drzewa. Rozumiejący, że dla Polaków i Żydów nie ma wspólnej, a może nawet żadnej przyszłości, jeżeli nie zdołają wysłuchiwać siebie nawzajem, ważyć wzajemne racje, fobie i stereotypy, by iść przed siebie i w podobnym kierunku.

Wiecej TUTAJ


ONZ wzmacnia terrorystyów

Agencja ONZ UNRWA 1 grudnia 2022 roku ujawniła, że znalazła tunel terroru pod jedną ze swoich szkół w Strefie Gazy. Jednak zamiast stanowczo i jednoznacznie wystąpić przeciwko Hamasowi za zbudowanie tunelu terroru pod szkołą, ONZ wysłała jednego ze swoich najwyższych urzędników na spotkanie z przywódcami Hamasu

Wiecej TUTAJTHE CHURCH PLANTED THE SEEDS OF THE HOLOCAUST – KOŚCIÓŁ ZASIAŁ ZIARNO HOLOKAUSTU

The Holocaust didn’t occur because of Hitler but because of the Church. Hitler merely built upon the policies of the Church and drove them to their logical conclusion. Holokaust nie nastąpił z powodu Hitlera, ale z powodu Kościoła. Hitler jedynie oparł się na polityce Kościoła i doprowadził ją do logicznego wniosku.

Wiecej TUTAJ


O tych związkach mówił cały świat!

 Do dziś pobudzają wyobraźnię milionów ludzi. Są też inspiracją dla wielu tworów współczesnej popkultury. Najsłynniejsze romanse w historii. Nasi Czytelnicy zgodnie wybrali najsłynniejszą parę.

Wiecej TUTAJ


Irena Sendler – jak dostarczała pomoc dla getta?

Za każdym razem, wchodząc do Getta, Irena Sendler czuła się, jak gdyby wkraczała do innego świata. Panowały w nim odrębne zasady fizyki: atmosfera była gęstsza, ciążenie bardziej ważkie.

Wiecej TUTAJ


UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) po raz kolejny zwróciła się o międzynarodową pomoc finansową. To ta sama organizacja, której pracownicy promują przemoc i antysemityzm w mediach społecznościowych.

Wiecej TUTAJ


Polscy specjalsi pojadą na front w Ukrainie

 “Polska jednostka prawdopodobnie będzie nosić nazwę Polski Legion Ochotniczy. Funkcjonują już podobne jednostki złożone z Rosjan i Białorusinów. Formuje się jednostka niemiecka.

Wiecej TUTAJ


Syria: Wojna, która nie ma końca

Wydawało się w 2019 roku, że syryjska tragedia dobiegła końca, seria błędnych analiz, głównie dokonywanych przez zaangażowane siły, uniemożliwia opracowanie strategii przywrócenia pozorów normalności rozdartemu wojną narodowi. Pierwszym błędem było przekonanie, że wojna się skończyła.

Wiecej TUTAJ


Mauzoleum Izraela Poznańskiego na cmentarzu żydowskim w Łodzi/ Mausoleum of Izrael Poznański in Jewish cemetery in Łódź” by Krzysztof Stefański

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.