Uncategorized

Co jeden człowiek może zrobić dla Izraela


(Świergot)
JOSEPH FRAGER


Jedna z najbardziej wpływowych amerykańskich rodzin żydowskich przypomniała mi, jak bardzo kluczowe jest kontynuowanie tradycji obrony Izraela. Mówię o rodzinie Jacobów z Englewood w stanie New Jersey.

W przeszłości pisałem o niesamowitej relacji Bobby’ego Jacobsa z nieżyjącym już senatorem Jesse Helmsem, która odmieniła relacje Ameryki z Izraelem. Nie wiedziałem jednak o szczególnym związku Bobby’ego Jacobsa z Rep. Johnem Murphy z Staten Island.

Kongresman Murphy był bliskim przyjacielem Lyndona Johnsona, 36. prezydenta Stanów Zjednoczonych. 12 października 1966 roku Johnson odwiedził Staten Island i wyróżnił Rep. Murphy’ego za wspaniałą pracę, którą wykonuje.

Od wojny na Synaju w 1956 roku, po której Izrael został zmuszony do oddania Półwyspu Synaj Egiptowi, prezydent Dwight Eisenhower obiecał Izraelowi, że będzie mógł bez przeszkód korzystać z Cieśniny Tiran. W rezultacie Eilat stał się głównym portem, a tym samym linią życia Izraela.

Podczas prezydentury Johnsona, egipski dyktator Gamal Abdel Nasser zagroził zamknięciem cieśniny Tiran dla izraelskiej żeglugi. Izrael poprosił Johnsona o wysłanie 6 Floty, aby temu zapobiec. Johnson odmówił. Bobby Jacobs zapytał wtedy swojego przyjaciela Rep. Murphy’ego, czy Johnson mógłby przynajmniej wysłać do Izraela odrzutowce myśliwskie. Murphy był w stanie przekonać Johnsona, by to zrobił.

W maju 1967 roku Nasser zamknął cieśninę Tiran, zmuszając Izrael do rozpoczęcia wojny w następnym miesiącu. Izrael był w stanie z wyprzedzeniem zniszczyć egipskie siły powietrzne, które miały kluczową rolę w zwycięstwie Izraela w wojnie sześciodniowej. Chociaż przesyłka amerykańskich odrzutowców dotarła po wojnie, obietnica jej wysłania pomogła Izraelowi obliczyć swoją strategię i doprowadziła do uderzenia wyprzedzającego. To niezwykłe, co jeden człowiek może zrobić w imieniu Izraela.

Szybko do przodu do teraźniejszości. Dwupartyjna delegacja pod przewodnictwem sen. Jacky Rosen (D-Nev.) odwiedza Izrael i odmawia spotkania z demokratycznie wybranymi partiami Otzma Yehudit i Religijny Syjonizm. Jest to policzek wymierzony Izraelowi i demokracji. Gdyby to nie było wystarczająco złe, Konferencja Przewodniczących postanowiła zrobić to samo.

Żydzi na całym świecie powinni być wzburzeni. Wspieranie Izraela pomogło Izraelowi przetrwać i prosperować. Ostatnio miałem zaszczyt gościć MK Simchę Rothmana z Partii Religijnego Syjonizmu. Mam nadzieję, że wiele innych organizacji pójdzie za tym przykładem. Te partie reprezentują przyszłość Izraela.

Dr Joseph Frager jest działaczem i lekarzem przez całe życie. Jest prezesem ds. Izraela w Rabbinical Alliance of America, przewodniczącym komitetu wykonawczego American Friends of Ateret Cohanim oraz wiceprezesem wykonawczym Israel Heritage Foundation.

Dr Joseph Frager jest wieloletnim aktywistą i lekarzem. Jest przewodniczącym rzecznictwa Izraela na rzecz Rabinical Alliance of America, przewodniczącym komitetu wykonawczego American Friends of Ateret Cohanim i wiceprezesem wykonawczym Israel Heritage Foundation.

Co jeden czlowiek moze zrobic dla Izraela

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Pisze Carmela C
    Jest za duzo zlosci na swiecie.A najwiecej w stosunku do Izraela.Ostatnio rzad Amerykanski odnosi sie do naszego kraju jak do 51 niesfornego stanu w U.S.A. .Albo jak do jakiej zacofanej krainy.Nie typowe dla ”Wielkiej Przyjaciolki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.