Uncategorized

Krotko i zwięzle : wiadomości z Izraela dzien po dniu 22.2 – 23.2


Senat studencki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley złożył w zeszłym tygodniu wniosek, który miałby przyjąć definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz Pamięci o Holokauście (IHRA).


‘Historia was osądzi’: Opozycja krytykuje rząd za przyjęcie ustawy o sądownictwie Lapid piętnuje koalicję za ” dzielenie narodu”, Gantz mówi o “czarnym dniu dla demokracji”, Netanyahu świętuje “wielki dzień”.


Netanyahu i Abbas utrzymują kontakt, nawet gdy więzi Izrael-PA rozpadają się Tzachi Hanegbi i Hussein al-Sheikh przeprowadzili kilka rozmów za pośrednictwem linii utworzonej w celu łagodzenia napięć i przekazywania informacji, jak twierdzi palestyński urzędnik.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen wezwał we wtorek Stany Zjednoczone do wystosowania wiarygodnej groźby militarnej wobec Iranu, po tym jak inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej znaleźli w Republice Islamskiej uran wzbogacony do poziomu niemal nadającego się do produkcji broni.


Irańska fundacja pochwaliła mężczyznę, który w zeszłym roku zaatakował powieściopisarza Salmana Rushdiego, pozostawiając go poważnie rannego, i powiedziała, że nagrodzi go 1000 metrów kwadratowych ziemi rolnej


Julieg Edelstein z partii premiera Benjamina Netanjahu wezwał kraj do zaprzestania “siedzenia na płocie” w sprawie Ukrainy i zapewnienia jej obrony wojskowej przed Rosją, którą oskarżył o “terroryzm”.Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Izrael do wstrzymania swoich planów reformy sądownictwa, mówiąc, że grożą one osłabieniem ochrony praw człowieka i wymagają otwarcia na szerszą debatę i refleksję. 


Izraelscy ustawodawcy Yuli Edelstein z Likudu i Ze’ev Elkin z opozycyjnej Partii Jedności Narodowej spotkali się w poniedziałek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. Wydali oni mocne oświadczenie wspierające Ukrainę w jej wojnie z Rosją.


W poniedziałkowym wystąpieniu w Parlamencie, minister bezpieczeństwa U.K. Tom Tugendhat potwierdził zeszłotygodniowy raport Jewish Chronicle, że rząd Iranu “mapował” żydowskich liderów.


Pierwszy izraelski teleskop kosmiczny wejdzie na orbitę geostacjonarną w 2026 roku, gdzie będzie skanował wszechświat w poszukiwaniu takich wydarzeń jak zderzenia lub eksplozje gwiazd oraz oddziaływania gigantycznych czarnych dziur – ogłosił we wtorek Weizmann Institute of Science.


W serii poufnych spotkań premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił szefom izraelskich sił bezpieczeństwa znaczne zaostrzenie przygotowań do uderzenia na irańskie instalacje nuklearne


Izraelski Instytut Geologiczny poinformował, że siła trzęsienia ziemi odczuwanego dziś rano na północy kraju wynosiła 4,5 stopnia w skali Richtera i miało ono miejsce w Libanie, 81 km na północny zachód od Nahariji.


Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Posłowie lewicowej Partii Pracy i centrolewicowej Jesh Atid poinformowali, że rozważają masowe rezygnacje z Knesetu w proteście przeciwko uchwaleniu rządowego planu reformy sądownictwa oraz w nadziei na zakłócenie procesu legislacyjnego. Zgodnie z ustawą zasadniczą, wakaty w parlamencie powinny zostać obsadzane przez kolejnego kandydata z listy partii. Masowa rezygnacja całej opozycji może wywołać kryzys konstytucyjny w Knesecie, ale nie doprowadzi do upadku rządu.


Izraelski minister sprawiedliwości Yariv Levin zasugerował we wtorek, że może w przyszłości zwolnić prokuratora generalnego Gali Baharav-Miara, ale powiedział, że na razie skupia się na uchwaleniu rządowego projektu reformy sądownictwa.


Policja ogłosiła, że zamierza wzmocnić rutynową gotowość bezpieczeństwa, zwłaszcza w Strefie Złoża, Jerozolimie i innych miastach centralnych. Wiadomość ta nadeszła wkrótce po przeprowadzeniu oceny sytuacji po operacji w Nablusie, w której zginęło dziesięciu Palestyńczyków, z których większość stanowili terroryści, podczas wymiany ognia z IDF.


Komitet planowania wyższego szczebla izraelskiej administracji cywilnej zatwierdził w środę budowę ponad 400 mieszkań w mieście Elazar w Judei.


Komitet planowania izraelskiej administracji cywilnej zatwierdził w środę budowę ponad 400 mieszkań w mieście Elazar w Judei.


Atak rakietowy w Damaszku w niedzielę, za który Syria obwinia Izrael, uderzył w placówkę, w której spotykali się irańscy urzędnicy, aby przyspieszyć programy rozwoju dronów lub zdolności rakietowych sojuszników Teheranu w Syrii


Delegacja 30 amerykańskich oficerów wojskowych zapoznała się z przyszłością działań wojennych podczas wizyty w biurach Israel Aerospace Industries zorganizowanej przez Jewish Institute for National Security of America (JINSA).


Katoliccy Arcybiskupi z całego świata wezwali katolików do aktywnej walki z narastaniem antysemityzmu.


Trzy projekty ustaw związane z rządowym programem reformy sądownictwa przeszły pierwsze czytanie na plenum Knesetu. Pierwszy z nich, nazwany “ustawą Deriego 2.0”, przeszedł głosami 62-53. Uniemożliwiłaby ona Sądowi Najwyższemu ingerencję w nominacje ministerialne


Smotrich uważa, że mieszkańcy Judei i Samarii powinni mieć możliwość życia pod cywilną administracją, taką samą jak mieszkańcy Izraela sprzed 1967 r., a nie administracją wojskową, pod którą żyli od wyzwolenia Judei i Samarii w 1967 r.


Siły Obronne Izraela uderzyły w obiekty Hamasu w Strefie Gazy , po tym jak palestyńscy terroryści wystrzelili serię rakiet na południe Izraela. Odrzutowce trafiły w zakład produkcji broni Hamasu w centralnej części Strefy Gazy, a także w kompleks wojskowy w północnej części Strefy, wykorzystywany do przechowywania broni morskiej – podało wojsko.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.