Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.2 – 25.2


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen podziękował w czwartek sułtanowi Haithamowi bin Tariqowi al-Saidowi za otwarcie przestrzeni powietrznej Omanu dla wszystkich przewoźników, w tym izraelskich linii lotniczych, które będą teraz mogły oferować krótsze trasy do Azji.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu, minister obrony Yoav Gallant i minister finansów Bezalel Smotrich podpisali w czwartek dokument porozumienia dotyczący podziału odpowiedzialności w resorcie obrony, w którym Smotrich pełni również funkcję ministra.


Rząd Izraela osiągnął porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu obronnego, który zostanie włączony do aktualnie opracowywanego obszernego budżetu państwa na lata 2023-2024.


 Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z republikańską delegacją Senatu USA pod przewodnictwem przywódcy mniejszości Mitcha McConnella (R-Ky.


W wywiadzie , MK Avigdor Liberman powiedział w odniesieniu do reformy sądownictwa: “Rząd likwiduje izraelską gospodarkę oraz liberalne i syjonistyczne przedsięwzięcie państwa żydowskiego.


Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie po wczorajszym nalocie IDF na Nablus w celu schwytania kilku bojowników “Den of Lions”: “Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wysoką liczbą ofiar w izraelskiej operacji wojskowej w Nablusie


w Grecji zakończyły się wspólne ćwiczenia wojskowe z udziałem oddziałów izraelskich, greckich i amerykańskich. Z Izraela w ćwiczeniach brali udział komandosi z Brygady Oz oraz batalion rozpoznawczy Brygady Nahal


Islamski Dżihad ostrzegł, że “wystrzelenie rakiet było ostrzeżeniem dla okupanta i jego faszystowskiego ekstremistycznego rządu, aby zaprzestał swoich działań przeciwko naszemu ludowi i powstrzymał agresję, w przeciwnym razie sytuacja wybuchnie i będzie dalej eskalować


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym na specjalnej sesji z okazji pierwszej rocznicy wojny w Ukrainie, przedstawił szeroko zakrojoną pomoc humanitarną, jaką Izrael udzielił Ukrainie i podkreślił, że Izrael uznaje integralność terytorialną Ukrainy i popiera ją w głosowaniu w ONZ.


Terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich strażników przy wjeździe do Maale Adumim, na wschód od Jerozolimy. Strażnicy zastrzelili napastniczkę. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.


Dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Tomer Bar udał się z oficjalną wizytą do Maroka. Podczas wizyty spotka się z dowódcą marokańskich sił powietrznych gen. El Abd Bohamidem oraz odwiedzi bazy sił powietrznych w celu zacieśnienia współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi.


Sąd Rejonowy w Jerozolimie nakazał w czwartek wstrzymanie realizacji dużego projektu budowy dróg i osiedli mieszkaniowych na obrzeżach Jerozolimy i polecił, by najpierw przeprowadzić ocenę wplywu na środowisko.


Zdaniem Sharansky’ego język projektów ustaw wymaga rewizji. Sharansky uspokaja, że nawet w przypadku, gdy reforma zostanie zatwierdzona w obecnym kształcie, Izrael nie przestanie być demokracją. “Nie wolno mylić pojęć” “Dyktatura to miejsce, które odmawia praw od obywateli. W tym przypadku tak nie jest.”


Uniwersytet w Hajfie nadał doktoraty honoris causa prezydentowi Billowi Clintonowi i emerytowanemu prezydentowi New York University (NYU) Johnowi Sextonowi


Izraelska Ofra Haza trafia na listę 200 najlepszych wokalistek wszech czasów magazynu Rolling Stone
“Madonna Bliskiego Wschodu”, która pomogła spopularyzować kulturę Mizrachi w Izraelu. Haza zajmuje 186 miejsce na 200 największych piosenkarzy wymienionych przez magazyn muzyczny.


Po marszu tysięcy rezerwistów przeciwko rządowym planom sądowniczym, Herzi Halevi mówi, że siły rezerwowe muszą “zostawić kontrowersje poza” aktywną służbą


Backstreet Boys zapowiadają występ w Izraelu w maju


Netanyahu o ostatnich akcjach IDF: ‘Będziemy uderzać w terroryzm z mocą’ “Rozliczymy się z tymi, którzy atakują izraelskich cywilów i żołnierzy” – powiedział premier


El Al zwiększy liczbę lotów z Florydy do Izraela


Około 40 000 osób bierze udział w maratonie w Tel Awiwie w ten piątek


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.