Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.2 – 27.2


Izraelscy i palestyńscy urzędnicy spotkali się w niedzielę w Akabie w Jordanii, dążąc do zmniejszenia napięcia w Judei i Samarii oraz Strefie Gazy. W spotkaniu biorą udział także przedstawiciele USA i Egiptu.


Minister obrony Izraela Yoav Gallant rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem, wzywając go do zajęcia “zdecydowanego stanowiska” wobec palestyńskiego terroryzmu i ostrzegając przed parciem Iranu w kierunku bomby atomowej.


Unia Europejska ogłosiła nowy szereg sankcji przeciwko osobom i podmiotom związanym z rosyjską inwazją na Ukrainę, w tym urodzonemu w Moskwie byłemu izraelskiemu dyplomacie i prominentnemu komentatorowi za głoszenie prorosyjskich poglądów Yaakov Kedmi – który wcześniej pełnił funkcję szefa Nativu, izraelskiej grupy łącznikowej z Żydami w byłym Związku Radzieckim – regularnie występuje w rosyjskiej telewizji, w której usprawiedliwia politykę Kremla i forsuje twierdzenia, że Ukraina jest rządzona przez sympatyków nazizmu.


Dyrektor CIA William Burns powiedział w sobotę w wywiadzie dla CBS, że możliwości Iranu w zakresie wzbogacania uranu stale rosną i wkrótce będą mogły osiągnąć poziom 90%.


Władze Bułgarii zakazały corocznego marszu z pochodniami w centrum Sofii ku czci zmarłego generała, który w czasie II wojny światowej stał na czele pro-nazistowskiego Związku Bułgarskich Legionów Narodowych.


2 lata po ujawnieniu zarzutu o antysemityzm, Meyers Leonard z euforią wraca do NBA
Od czasu użycia antyżydowskiej obelgi, zawodnik poświęcił wiele czasu i wysiłku na budowanie więzi z żydowską społecznością; mówi, że “był jej winien… naprawienie tego”.


Efter att hundratusentals människor protesterade på lördagskvällen mot regeringens planer på en översyn av rättsväsendet förväntades koalitionen ändå fortsätta att föra fram det radikala reformpaketet i full fart på söndag, med nästa omröstningar i plenum om delar av lagstiftningen på onsdag


Znana była brytyjska prawniczka Partii Pracy Luciana Berger, która odeszła z partii z powodu antysemityzmu, powiedziała w sobotę, że wróci do partii na zaproszenie jej lidera, sir Keira Starmera.


Terrorysta ostrzelał budynek synagogi w osiedlu żydowskim Havat Jair w zachodniej części Samarii. Przybyli na miejsce żołnierze stwierdzili, że strzały padły z sąsiedniej arabskiej wioski Kravat Bnei Hassan, gdzie znaleziono łuski, a następnie odnaleziono sprawcę oraz broń użytą w ataku.


Izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Libanu. Zatrzymano 2 osoby i przejęto 48 kg narkotyków o wartości rynkowej 2 mln szekli.


Frankfurt odwołuje koncert Rogera Watersa, „jednego z najbardziej znanych antysemitów na świecie”


Dwudziestu jeden zatrzymanych podczas protestu w Tel Awiwie przeciwko reformie sądownictwa


Terrorysta ostrzelał izraelski samochód w arabskim mieście Huwara w środkowej części Samarii. Zginęło 2 Izraelczyków.


Ministerialna komisja ds. legislacyjnych zatwierdziła propozycję dopuszczenia kary śmierci dla terrorystów. Zgodnie z ustawą, sąd będzie mógł wymierzyć karę śmierci tym, którzy popełnili na obywatelach Izraela zbrodnię zabójstwa z powodów nacjonalistycznych.


Papua Nowa Gwinea otworzy w tym roku swoją ambasadę w Izraelu w Jerozolimie – poinformowało w niedzielę izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych.


Izrael zgodził się podczas nadzwyczajnego spotkania w sprawie bezpieczeństwa , na ograniczenie swoich operacji antyterrorystycznych w Judei i Samarii.


Prezydent Izraela Isaac Herzog w niedzielę wieczorem ostro potępił zamieszki Żydów w Huwara, w których według doniesień zginął jeden Palestyńczyk. Incydent nastąpił po tym, jak izraelscy bracia Hillel Menachem i Yigal Yaakov Yaniv zostali zamordowani w strzelaninie z terrorystami w tym samym mieście Samarii wcześniej w ciągu dnia.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu zdementował w informację, że Jerozolima zgodziła się na wstrzymanie działań budowlanych w Judei i Samarii w ramach porozumień osiągniętych wcześniej w ciągu dnia na szczycie bezpieczeństwa z Palestyńczykami w Jordanii.


Szef sztabu IDF Herzi Halevi obawia się że rosnące wśród wysokich rangą rezerwistów głosy przeciwko stawianiu się do służby w proteście przeciwko rządowemu planowi przebudowy sądownictwa zaszkodzą działalności operacyjnej i ćwiczeniom wojskowym.


Izraelskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły ewakuację nielegalnego placówki Evyatar na Zachodnim Brzegu, gdzie przybyło około 450 osadników w odpowiedzi na wczorajszy atak terrorystyczny w Huwara, w którym zginęło dwóch braci osadników. (Elisha Ben Kimon)


Poniższy tekst jest odzwierciedleniem wspólnego komunikatu po niedzielnym spotkaniu w Akabie w Jordanii:

Na zaproszenie Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego jordańscy, egipscy, izraelscy, palestyńscy i amerykańscy wysocy urzędnicy spotkali się dziś, 26 lutego 2023 r., w Akabie w Jordanii.

Po wyczerpujących i szczerych dyskusjach uczestnicy ogłosili, co następuje:

 1. Obie strony (palestyńska i izraelska) potwierdziły swoje zobowiązanie do przestrzegania wszystkich wcześniejszych porozumień między nimi oraz do pracy na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju. Potwierdzili konieczność zobowiązania się do deeskalacji na miejscu i zapobieżenia dalszej przemocy.
 2. Pięć stron uznaje znaczenie utrzymania niezmienionego historycznego status quo w świętych miejscach w Jerozolimie w słowie i w praktyce oraz podkreśla w tym względzie zwierzchnictwo haszymidzkie / szczególną rolę Jordanii.
 3. Rząd Izraela i Autonomia Palestyńska potwierdziły swoją wspólną gotowość i zobowiązanie do natychmiastowego podjęcia prac w celu zakończenia stosowania jednostronnych działań przez okres 3-6 miesięcy. Obejmuje to zobowiązanie Izraela do zaprzestania dyskusji o jakichkolwiek nowych osiedlach przez 4 miesiące oraz do zaprzestania wydawania zezwoleń na jakiekolwiek placówki przez 6 miesięcy.
 4. Pięć stron zgodziło się na ponowne spotkanie w Sharm El Sheikh w marcu, aby zrealizować wyżej wymienione cele.
 5. Uczestnicy zgodzili się również na kontynuowanie środków budowy zaufania i wzmocnienie wzajemnego zaufania w celu rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii w drodze bezpośredniego dialogu. Obie strony będą działać w dobrej wierze, aby przyjąć na siebie odpowiedzialność i wzmocnić wzajemne zaufanie dzięki temu porozumieniu.
 6. Jordania, Egipt i Stany Zjednoczone uznają te ustalenia za istotny postęp w przywracaniu i pogłębianiu stosunków między obiema stronami oraz zobowiązują się do udzielania pomocy i ułatwiania, w stosownych przypadkach, ich realizacji.
 7. Uczestnicy podkreślili znaczenie spotkania w Akabie, pierwszego tego rodzaju od lat. Uzgodnili, że będą kontynuować spotkania w tej formule, utrzymywać pozytywne tempo i rozszerzać to porozumienie w kierunku szerszego procesu politycznego prowadzącego do sprawiedliwego i trwałego pokoju.
 8. Uczestnicy podziękowali Jordanii za zorganizowanie i pełnienie roli gospodarza tego spotkania oraz za jej wysiłki zmierzające do zapewnienia pozytywnych rezultatów. Podziękowali również Egiptowi za jego wsparcie, istotną rolę i aktywny udział.

Podziękowali również Stanom Zjednoczonym za ich ważną rolę w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia porozumienia, które doprowadziło do dzisiejszego porozumienia, podkreślając ich niezbędną rolę w wysiłkach zmierzających do zapobieżenia pogorszeniu sytuacji i znalezienia horyzontów dla pokoju.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Bardzo dziekuje za pozytywna wiadomosc ”Prezydent Izraela Isaac Herzog w niedzielę wieczorem ostro potępił zamieszki Żydów w Huwara, w których według doniesień zginął jeden Palestyńczyk. Incydent nastąpił po tym, jak izraelscy bracia Hillel Menachem i Yigal Yaakov Yaniv zostali zamordowani w strzelaninie z terrorystami w tym samym mieście Samarii wcześniej w ciągu dnia.”.

  W pale sie nie miesci jak lewicowi zdrajcy opisuja ten malutki incydent gdzie spalono zaledwie 15 budynkow, 20 samochodow, zastrzelono jednego Palestynczyka (na pewno w obronie osobistej) i zraniono, na pewno bardzo lekko niewiele ponad 300 Palestynczykow. Ale prosze sie nie marwic – juz wypuszczono 6 niewinnych osadnikow podejrzanych o uczestniczeniu w tej patriotycznej akcji.
  Co mnie najbardziej boli to ze lewica nazywa ta patriotyczna akcje POGROMEM! Od kiedy to palenie samochodow, domow, zabicie tylko jednego Araba i zraninienie zaledwie 300 Arabow to POGROM?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.