Uncategorized

KTO W AMERYCE JEST ANTYSEMITĄ?

Henryk Grynberg

Po obejrzeniu nowego dokumentu CNN „Antisemitism in America” zastanawiam się, co jest jego intencją: obrona żydowskiej mniejszości przed narastającą nienawiścią i przemocą, czy zdobycie dodatkowych punktów politycznych przeciw Donaldowi J. Trumpowi, który w tym programie najczęściej pojawia się na ekranie. Jak gdyby był głównym sprawcą i złoczyńcą. Główne oskarżenie? Miał antysemickich wyborców. Jak gdyby wszyscy antysemici głosowali na niego a żaden na innych kandydatów lub prezydentów. Jak gdyby miał obowiązek wołać: hey, antysemici, zabraniam wam na mnie głosować!

I jak gdyby wszyscy inni kandydaci lub prezydenci tak czynili. Chciałbym zobaczyć sondaż wskazujący ilu antysemitów głosowało na Trumpa a ilu na jego oponentów. Zwłaszcza że w obu wyborach nie zdobył większości bezpośrednich głosów. Chciałbym także wiedzieć, ilu antysemitów głosowało na Baracka Obamę, Hilary Clinton i Joe Bidena i porównać z oddanymi na Trumpa. Największa różnica: antysemiccy zwolennicy Trumpa są widzialni a jego antysemiccy przeciwnicy nie. Dlaczego tak jest? Bo CNN i inne powszechne media lubią tych pierwszych a nie drugich. Przy okazji przypominam, że żaden prezydent Stanów Zjednoczonych nie potępił tak ostro antysemityzmu jak Prezydent Trump w orędziu do Kongresu O Stanie Spraw Państw. Które gniewnie podarła na oczach całego świata ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Nie, nie powinien był powiedzieć, że po obu stronach tłumu, który walczył na wiecu w Greensville byli bardzo porządni ludzie (very fine people). Przypuszczalnie wyobraził sobie, że jest Prezydentem Lincolnem usiłującym zapobiec wojnie domowej. Należało powiedzieć, że po obu stronach byli łajdacy i wszystko by było w porządku. I oczywiście nie powinien był siąść do stołu z dwoma zdeklarowanymi antysemitami bez jakiegoś szczególnego powodu. Osobiście wątpię, czy dobrze wiedział co oni za jedni, co oczywiście go nie usprawiedliwia, bo nawet były prezydent musi wiedzieć, z kim siada do stołu. Z drugiej strony, kto w dzisiejszej Ameryce może uniknąć spotkania antysemitów przy stole? Ja wiem, że nie mogę.

PS Nie zrozumiem, dlaczego eksponując antysemityzm w Ameryce ekipa CNN w pewnym momencie udał się do pięknego słoweńskiego miasta, z którego pochodzi pani Melania Trump. Bo chyba nie z braku amerykańskiego materiału?

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.