Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.3 – 11.3


Ponadpartyjna delegacja Knesetu udała się na konferencję do Bahrajnu Będzie to pierwsza izraelska delegacja ustawodawcza do państwa Zatoki Perskiej od czasu podpisania Porozumień Abrahama.


Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w czwartek w Izraelu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, przede wszystkim w celu omówienia irańskiego zagrożenia nuklearnego i wzmocnienia porozumień z Abraham.

3 osoby ranne, w tym jedna krytycznie, w strzelaninie w centrum Tel Awiwu Policja twierdzi, że zabójca, który otworzył ogień do ludzi przed kawiarnią na ulicy Dizengoff został zastrzelony


Pułkownik IAF zwolniony za nakłanianie pilotów do nie zgłaszania się do służbynSzef IDF Herzi Halevi zatwierdził decyzję po tym, jak oficer sił powietrznych zachęcał innych do opuszczania szkoleń, aby zaprotestować przeciwko reformom sądownictwa.


 Judith Heumann, żydowska „Matka Ruchu Praw Osób Niepełnosprawnych”, zmarła 4 marca. Miała 75 lat.


“Iran pozostaje głównym motorem niestabilności w regionie” – powiedział w czwartek sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Yoavem Gallantem w Izraelu.


Prezydent Issac Herzog oświadczył że forsowane obecnie przez koalicję ustawy mające na celu przebudowę systemu sądownictwa muszą zostać odrzucone. W przemówieniu prezydent powiedział, że forsowane ustawy sa błędne, destrukcyjne i stanowią zniewagę dla demokratycznych wartości Izraela i muszą zostać zmienione.


Rzecznik Hamasu Abd al-Latif al-Qanua powiedział że “atak na ulicy Dizengoff w Tel Awiwie jest odpowiedzią na zbrodnie syjonistycznej okupacji.”


Ambasador Niemiec w Izraelu Steffen Seibert powiedział że jest “zbulwersowany i zasmucony wiadomością o ataku terrorystycznym w sercu Tel Awiwu”.


Ambasador USA w Izraelu Tom Nides potępił w czwartek atak terrorystyczny w Tel Awiwie. 


Arabia Saudyjska poprosiła USA o zielone światło dla rozwoju cywilnego programu nuklearnego w zamian za normalizację stosunków z Izraelem, powiedział w czwartek wysoki rangą dyplomata bliskowschodni.


Terroryści podłożyli bombę w autobusie, który wjechał na teren osiedla żydowskiego Beitar Ilit, w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Osoby wysiadające z autobusu zgłosiły podejrzaną torbę porzuconą w autobusie, a ochrona ogłosiła alarm w osiedlu. Wezwani saperzy rozbroili ładunek wybuchowy.


Trzech terrorystów podjechało samochodem do izraelskiego patrolu wojskowego przy arabskiej miejscowości Dżaba na północy Samarii. Terroryści wysiedli z samochodu i otworzyli ogień do żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem. W wymianie ognia zginęli wszyscy trzej napastnicy.


Szesnastu żydowskich demokratycznych poslow wezwało premiera Benjamina Netanjahu do zawieszenia ustawodawstwa, które odebrałoby znaczną część władzy izraelskiemu Sądowi Najwyższemu, i do wypracowania kompromisu z opozycją.


Drużyna Izraela gra w 2023 World Baseball Classic.


Palestyńczyk został zastrzelony po tym, jak włamał się na farmę w pobliżu osiedla Karnei Shomron i próbował przeprowadzić atak – podało wojsko.


Prokurator generalny Gali Baharav-Miara poleciła natychmiastowe wstrzymanie usunięcia ze stanowiska szefa policji okręgowej w Tel Awiwie Amichaia Esheda, kwestionując legalność decyzji, która była powszechnie postrzegana jako motywowana politycznie.


Lot El Al LY091 do Tokio bezpiecznie wylądował na lotnisku Ben Gurion po wystąpieniu awarii.


Premier Włoch Giorgia Meloni potępiła atak terrorystyczny w Tel Awiwie, w którym rannych zostało trzech Izraelczyków, w tym 2 jest w stanie krytycznym, i powiedziała: “Jestem wstrząśnięty kolejną wiadomością o przemocy wobec izraelskich cywilów. Włochy są u boku Izraela w obliczu ataku terrorystycznego, który miał miejsce w Tel Awiwie.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Pulkownik IAF zostal przywrocony do sluzby, kiedy okazalo sie, ze doszlo do nieporozumienia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.