Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.3- 13.3


Trzech żołnierzy zostało rannych w Syrii w wyniku izraelskich ataków lotniczych na cele w syryjskich prowincjach Tartus i Hama – podały syryjskie media państwowe.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział że rozważy dofinansowanie izraelskich firm dotkniętych upadkiem Banku Doliny Krzemowej.


Izrael rozpoczął czterodniowe międzynarodowe ćwiczenia symulujące przyjęcie zagranicznej pomocy w przypadku dużego trzęsienia ziemi.


Trzech palestyńskich terrorystów zostało zabitych przez siły izraelskie we wczesnych godzinach niedzielnych po tym, jak ostrzelali żołnierzy w pobliżu Yitzhar w Samarii. Czwarty terrorysta oddał się w ręce sił bezpieczeństwa.


Izraelczycy wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko proponowanym przez rząd reformom sądownictwa. Duże demonstracje odnotowano w Hajfie, Beerszewie i Tel Awiwie.


Izraelski ustawodawca Danny Danon został wybrany na członka Komisji Antyterrorystycznej Związku Międzyparlamentarnego.


Iran uzgodnił zakup od Rosji zaawansowanych myśliwców Su-35 – poinformowały w sobotę irańskie media państwowe.


Izraelskie odrzutowce będą braly udzial w dwutygodniowych ćwiczeńiach nad Newada “Red Flag”, jak podały Siły Obronne Izraela.


Netanyahu: Opozycja wykorzystuje reformy sądownictwa jako pretekst do unieważnienia wyborów


Tylko 12% respondentów twierdzi, że uczestniczyło lub planuje uczestniczyć w protestach przeciwko planowanej przez izraelski rząd reformie sądownictwa – wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu.


Premier Benjamin Netanjahu skrytykował w niedzielę prokurator generalną Gali Baharav-Miarę po tym, jak zablokowała usunięcie komendanta policji sektora telawiwskiego przez ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira.


Pomimo prób prezydenta Isaaca Herzoga, by wynegocjować kompromis w sprawie rządowego projektu przebudowy sądownictwa, koalicja przejdzie do pierwszego czytania w Knesecie tzw. ustawy o uchyleniu, jednego z kluczowych elementów w centrum swojego planu, który pozwoliłby ustawodawcy na uchwalenie przepisów uchylających ustawę zasadniczą i orzeczenia Sądu Najwyższego.


Grupy żydowskie bojkotują Smotricha, w USA Zionist Organization of America i Orthodox Union to jedyne organizacje żydowskie, które publicznie potwierdziły, że spotkają się z izraelskim ministrem finansów.


Izrael wygrawa 3-1 z Nikaragua w World Baseball Classic


Szef związku zawodowego Histadrut powiedział, że organizacja udziela “pełnego poparcia” dla jeszcze nieujawnionego kompromisowego porozumienia przygotowywanego przez prezydenta Isaaca Herzoga w sprawie spornych zmian w sądownictwie.


Lider opozycji Yair Lapid stwierdził, że Izrael musi uchwalić konstytucję, aby rozwiązać ” kryzys” spowodowany kontrowersyjną przebudową sądownictwa przez rząd premiera Benjamina Netanjahu.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił doniesienie Channel 12 o kryzysie w stosunkach między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


Podczas gdy nieprawdopodobna grupa syjonistów i antysyjonistów protestowała przeciwko pojawieniu się ministra w Waszyngtonie, izraelski minister finansów Bezalel Smotrich kontynuował swoje zaplanowane spotkaniaArabia Saudyjska blokuje izraelskiej delegacji udział w ceremonii wręczenia nagród ONZ Czerkiesi z Kfar Kama zostali pozbawieni wiz wjazdowych do królestwa Zatoki Perskiej, aby wziąć udział w wydarzeniu honorującym ich wioskę w dolnej Galilei.


Zebranie opozycji zadeklarowało, że zbojkotuje przyszłe głosowania parlamentarne nad planem reformy sądownictwa rządu Netanjahu.


Niepełnosprawni weterani IDF przeciwko rezerwistom odrzucającym służbę: będziemy służyć zamiast Was.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.