Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.3 – 21.3


Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir skrytykował w niedzielę Sąd Najwyższy, który zabronił mu wydawania policji instrukcji dotyczących kontroli protestów skierowanych przeciwko rządowemu programowi reformy sądownictwa.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował prezydenta USA Joe Bidena o ataku terrorystycznym w Huwarze, w którym ciężko ranny został Izraelczyk.


Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich zaprzeczył istnieniu narodu palestyńskiego, mówiąc, że to Żydzi, tacy jak jego własna rodzina, są prawdziwymi Palestyńczykami.


U.K. Lawyers for Israel (UKLFI) złożyło doniesienie na brytyjskich dyplomatów stacjonujących w Jerozolimie w związku z potencjalnym naruszeniem Kodeksu Służby Dyplomatycznej, po tym jak nosili oni koszulki z mapą “Palestyny” rozciągającej się od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego, co skutecznie wymazałoby Izrael.


Izraelska Narodowa Inicjatywa Bezpieczeństwa Żywnościowego odbyła w tym tygodniu swoją doroczną konferencję, na której uhonorowano partnerów odpowiedzialnych za wdrażanie i wspieranie programu, który każdego roku zapewnia wsparcie żywieniowe dziesiątkom tysięcy izraelskich rodzin.


Rząd Izraela zatwierdził w niedzielę utworzenie komisji, która ma przywrócić ład w regionie Negew, w tym uregulować kwestię osadnictwa beduińskiego.

Szekel kontynuował spadek i jest obecnie wyceniany na 3,7 dolara po raz pierwszy od 2019 roku. 


Izrael jest czwartym najszczęśliwszym krajem na świecie, zgodnie z raportem przygotowanym przez ONZ.


Ben Lederman ( hebr . בן לדרמן ; urodzony 15 maja 2000) to zawodowy piłkarz grający na pozycji pomocnika w klubie Ekstraklasy Raków Częstochowa . Urodzony w Stanach Zjednoczonych, młodzieżowy reprezentant Polski. Lederman urodził się w Los Angeles w Kalifornii w rodzinie izraelskich emigrantów pochodzenia polsko-żydowskiego,Zostal powolany do reprezantacji Polski


Liderzy izraelskiej opozycji odrzucili w poniedziałek nową propozycję reformy sądownictwa autorstwa rządzącej koalicji, która miałaby zrewidować procedurę mianowania sędziów do Sądu Najwyższego i opóźnić inne części programu.


Minister Bezpieczeństwa Narodowego Itamar Ben-Gvir zakazał nadawania Radia Palestyna, które oskarżył o podżeganie i wspieranie terroru.


Siły Obronne Izraela ogłosiły utworzenie zamkniętej strefy wojskowej w obrębie miejscowości Huwara.


Dziesiątki konserwatywnych muzułmanów maszerowało w stolicy Indonezji, aby zaprotestować przeciwko udziałowi Izraela w pierwszych w historii męskich Mistrzostwach Świata FIFA U-20 (poniżej 20 roku życia), których gospodarzem jest Indonezja.


Izrael zatwierdził szereg posunięć korzystnych dla Palestyńczyków podczas miesięcznego święta Ramadan, które rozpoczyna się wieczorem 22 marca.


Raport Departamentu Stanu USA na temat praktyk w zakresie praw człowieka poświęca 24.000 słów Izraelowi
Wyróżnia również pewne kraje i ich zachowania, w tym rażący antysemityzm, antyizraelską nienawiść i negowanie Holokaustu w Iranie.


Rządząca Partia Likud zatwierdziła zdecydowaną większością głosów poprawioną wersję swojej propozycji przebudowy systemu sądownictwa w Izraelu. “Partia głosowała za ustawą, która przywraca równowagę w komisji wyboru sędziów i anuluje niedemokratyczną pozycję, w której sędziowie są samozwańczy”, podała partia w komunikacie. Kilku członków Likudu, w tym były minister Danny Danon i Dudi Amsalem, sprzeciwili się nowemu projektowi


Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały co najmniej trzech terrorystów, wśród nich jednego z liderów grupy bojowników Lions’ Den. Operacja miała miejsce w pobliżu Nablusu.


Iranian American Jewish Federation w Los Angeles. podczas obchodów Nowruz zebrała 50 000 dolarów dla irańskich protestujących


Kneset zatwierdził w drugim i trzecim czytaniu ustawę anulującą wycofanie się z północnej Samarii. Ustawa została przyjęta większością głosów 31 do 18. Ustawa stwierdza, że ​​zakaz wjazdu i pobytu Żydów na określonych terenach północnej Samarii, który po raz pierwszy został wprowadzony podczas wycofania się z Gazy i północnej Samarii w 2005 r., zostanie zniesiony


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.