Uncategorized

Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów

Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


ŻYDZI MODLĄ SIĘ w piątek rano na miejscu ataku terrorystycznego na ulicy Dizengoffa w Tel Awiwie. „Arabscy terroryści nigdy nie próbują zabić tylko pewnego typu Żydów”.

(źródło zdjęcia: AVSHALOM SASSONI/FLASH90)

Izraelczycy są gniewni i podzieleni. Krzyczą na siebie i organizują wściekłe demonstracje. Mnożą się oskarżenia i wyzwiska. Ale po raz kolejny palestyńscy terroryści przypominają nam, że w ostatecznym rozrachunku to, co łączy Izraelczyków, jest ważniejsze niż nieporozumienia dotyczące tej lub innej propozycji politycznej.


W czwartkowy wieczór [9 marca] palestyński terrorysta podszedł do kawiarni w Tel Awiwie i zaczął strzelać. Nie strzelał do żołnierzy ani „osadników”. Próbował dokonać masakry nieuzbrojonych izraelskich cywilów siedzących w ekskluzywnej kawiarni w sercu świeckiego, politycznie lewicowego Tel Awiwu.

Tego samego wieczoru 72 km dalej, inny palestyński arabski terrorysta próbował zmasakrować izraelskich cywilów. Wsiadł do autobusu w mieście ortodoksyjnych Żydów (charedi), Beitar Illit, niedaleko Jerozolimy, i podłożył bombę. Z bomby zaczął wydobywać się dym, ale w jednym z tych niezliczonych cudów, których codziennie doświadczają Izraelczycy, urządzenie nie wybuchło natychmiast. Dało to ekspertom od usuwania bomb kluczowe minuty, których potrzebowali do jej zneutralizowania.


Gdyby niedoszły morderca w Tel Awiwie umiał strzelać celniej, nie wiadomo ilu świeckich Izraelczyków zostałoby zamordowanych. Gdyby niedoszły morderca w Beitar Illit miał większe doświadczenie w konstruowaniu bomb, wielu ortodoksyjnych Izraelczyków zostałoby zamordowanych.


Zastanówmy się przez chwilę, jak bardzo różnią się te dwa segmenty izraelskiego społeczeństwa: co noszą. Co jedzą. Ile mają dzieci. Książki, które czytają. Filmy, które oglądają (lub nie oglądają). Gdzie wyjeżdżają na wakacje. Co robią w Szabat. Przy takich miarach świeccy izraelscy Żydzi i ortodoksyjni izraelscy Żydzi są tak różni jak dzień i noc.

Ulica Dizengoffa w Tel Awiwie po strzelaninie 9 maja 2023 r. (źródło: UNITED HATZALAH‏)

Ale te różnice nie mogłyby mniej obchodzić palestyńskich terrorystów. Podobnie jak inni brutalni wrogowie narodu żydowskiego na przestrzeni dziejów, nigdy nie próbują zabić tylko określonego typu Żydów. Nie obchodzi ich, czy izraelski Żyd jest bardziej religijny, czy mniej religijny. Nie obchodzi ich, czy mieszka w Tel Awiwie, czy w placówce na wzgórzu.


Broń automatyczna, z której strzelają terroryści, bomby, które podkładają, kamienie, którymi rzucają, noże, którymi dźgają, są wymierzone we wszystkich Żydów.


Życie i śmierć: najważniejsze, co łączy Izraelczyków


Właśnie dlatego, mimo wszystkich gorących sporów społecznych i politycznych, które obecnie trawią ten kraj, Izraelczycy pozostają niezwykle zjednoczeni w najważniejszej ze wszystkich kwestii: życia i śmierci.


Jeśli chodzi o potrzebę podjęcia zdecydowanych działań przeciwko palestyńskiemu terroryzmowi arabskiemu, istnieje pełen konsensus między prawicą a lewicą. W tej kluczowej kwestii istnieje stopień jedności, jaki trudno znaleźć w jakimkolwiek innym kraju, w tym w USA.


Rozważcie, jak członkowie Knesetu głosowali nad niedawną ustawą zezwalającą na deportację skazanych terrorystów, którzy otrzymują dotacje finansowe od Autonomii Palestyńskiej.


„New York Times” opisał ustawę jako „surową”, „twardą” i produkt „skrajnie prawicowego” rządu. W rzeczywistości nowe ustawodawstwo reprezentuje centrowe, a nie prawicowe stanowisko w dzisiejszym Izraelu. Została przyjęta zadziwiającą przewagą głosów: 94 do 10.


Wśród zwolenników znalazły się główne lewicowe partie opozycyjne, Jest Przyszłość Jaira Lapida i Jedność Narodowa Benny’ego Gantza.


Posłowie z lewicowej Partii Pracy byli nieobecni na głosowaniu, ale nie dlatego, że sprzeciwiali się ustawie. „Poparliśmy projekt ustawy, kiedy został po raz pierwszy zaproponowany” – wyjaśnił rzecznik Partii Pracy. Zdecydowali się jednak nie uczestniczyć w głosowaniu w proteście przeciwko niektórym posunięciom rządu w polityce wewnętrznej.


Weźmy też pod uwagę szerokie społeczne poparcie dla „Operacji Przełamać Falę” armii izraelskiej, strategii wysyłania sił bezpieczeństwa do miast zarządzanych przez Autonomię Palestyńską w pościgu za terrorystami. Po fali strzelanin, zamachów bombowych i pchnięć nożami, w wyniku których zginęło 19 Izraelczyków na początku 2022 r., lewicowy rząd kierowany przez Naftalego Bennetta rozpoczął operację. Następca Bennetta, Jair Lapid, kontynuował akcję – przy wsparciu swoich lewicowych sojuszników, Partii Pracy i Meretz, bo ściganie terrorystów nigdy nie było stanowiskiem „prawicowym” lub „lewicowym”.


Rzecznik izraelskiej armii powiedział niedawno, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy operacji Przełamać Falę (od marca do listopada 2022 r.) siły bezpieczeństwa „udaremniły około 500 ataków terrorystycznych”. Przechwyciły „co najmniej 250 sztuk broni” i „785 tysięcy dolarów w gotówce”, które miały zostać wykorzystane do sfinansowania ataków terrorystycznych. Aresztowano ponad 2500 terrorystów.


Jedynymi krytykami operacji armii są orędownicy sprawy palestyńskiej, którzy są w środowisku akademickim, mediach i grupach ekstremistycznych. Nie lubią operacji Przełamać Falę, bo ich strona przegrywa.


Może być niepokojące, gdy Izraelczycy tak gwałtownie spierają się o różnice w polityce wewnętrznej. Pocieszeniem jest jednak pamięć, że jeśli chodzi o kwestię, która liczy się najbardziej – wytępienie terroryzmu i zapewnienie przetrwania państwa żydowskiego – narodowy konsensus Izraela jest silny. Nie powinno być potrzeby ataków terrorystycznych Arabów palestyńskich w Tel Awiwie i Beitar Illit, aby przypomnieć nam o łączących nas więziach.


Israel is divided, but Palestinian terrorists target all Jews

Jerusalem Post, 13 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Stephen Flatow


Amerykański prawnik, który zainicjował szereg procesów przeciwko Islamskiej Republice Iranu w związku ze sponsorowaniem terroryzmu przez to państwo. Jego córka zginęła w zamachu terrorystycznym w 1995 roku. Wielokrotnie pomagał rządowi USA zidentyfikować organizacje, które pośredniczyły w nielegalnym przekazywaniu pieniędzy do Iranu.  

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Kasta podobnie jak w Polsce (przypadek ?, nie sadze) szaleje i moze doprowadzic Izrael (a takze Polske) do katastrofy. Palestynczycy patrza i smieja sie z glupich Zydow…Iran tez…I Putin tez…

 2. Pani Dr. Katharine Gasinska
  Pisze pani o osobistym bezpieczeństwie
  każdego Izraelczyka w swoim kraju.
  Większość z nas
  spotkał się z tym, zaś obcy nie może sobie
  wyobrazić co się przeżywa w tych sytuacjach.
  Mimo że
  temat ten jest zawsze aktualny,
  w ostatnim czasie Izrael ma nawet większy
  wewnętrzno polityczny problem, który może,
  nie daj Boże, doprowadzić do katastrofy jak
  podział kraju na dwa odrębne państwa lub
  jego zniknięcia.
  Nie porusza Pani ten temat, ponieważ
  prawdopodobnie ma pani bliskie stosunki
  z albo skrajną religijną prawica albo z jeszcze bardziej zacofanych, skrajnymi
  Bibistami. Nataniahu manipuluje obydwie
  strony,i chcąc się mianować faszystowskim dyktatorem do końca życia
  Ja widzę zachowanie Nataniahu, kompromitujące go nie tylko pozostac premierem
  ale nawet nadal być obywatelem Izraela.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.