Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.3 – 25.3Premier Izraela Benjamin Netanjahu udaje sie z wizytą dyplomatyczną do Londynu, gdzie ma się spotkać z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem.


Gdy Netanyahu leci do Londynu, główny rabin Wielkiej Brytanii wzywa do ‘żydowskiej jedności’ na całym świecie
‘Jedność żydowska to nie tylko szlachetne dążenie. To święty obowiązek – dla polityków, przywódców, działaczy i dla nas wszystkich” – pisze Ephraim Mirvis


Kneset ratyfikował ustawę, która ogranicza warunki, na jakich można usunąć premiera Izraela.


Minister pracy Yoav Ben-Tzur ogłosił że płaca minimalna w Izraelu wzrośnie od 1 kwietnia o 5%, z 5300 NIS (1464 USD) do 5571,75 NIS (1536 USD).


Wysoki urzędnik rządowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i podobno ostrzegł go, że postępowanie izraelskiego rządu nadweręża więzi między krajami.


Około 150 żydowskich osadników przedarło się przez wojskowy punkt kontrolny w placówce Homesz na północy Samarii i weszło do osady.


Stany Zjednoczone pozostają niezłomnym sojusznikiem i “głębokim przyjacielem” Izraela, pomimo tego, że kraje te czasami nie zgadzają się ze sobą – powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego


Izrael ostrzegł Stany Zjednoczone i kilka krajów europejskich, że wzbogacanie uranu przez Iran powyżej 60 procent może wywołać izraelski atak wojskowy


Izrael ponownie odnotował poważne zakłócenia w całym kraju gdy tysiące demonstrantów wyszło na ulice w sprzeciwie wobec rządowego projektu reformy sądownictwa.


Izraelskie siły zabiły poszukiwanego palestyńskiego terrorystę podczas obławy na niego w Izbat Shufa, na południowy wschód od Tulkarmu w Samarii.


Przywódca izraelskiej opozycji Yair Lapid odmówił w czwartek podpisania wspólnego oświadczenia z izraelską minister transportu, infrastruktury narodowej i bezpieczeństwa drogowego Miri Regev, wzywającego do wstrzymania protestów przeciwko reformie sądownictwa w Jom Ha’aztmaut, czyli Dzień Niepodległości Izraela.


W 10-minutowym przemówieniu do narodu premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że reforma sądownictwa będzie kontynuowana, a w przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie w Knesecie.


Izraelska policja skróciła czas odwiedzin, podczas których Żydzi mogą odwiedzać Wzgórze Świątynne podczas świętego miesiąca Ramadanu. Przez cały rok Wzgórze Świątynne jest otwarte dla Żydów codziennie od 7:00 do 10:30, a także od 12:30 do 13:30. Podczas Ramadanu tylko godziny poranne będą dostępne dla Żydów. Tak samo policja postępuje co roku podczas Ramadanu.


W Izraelu rozpoczął się czas letni. O godzinie 2:00 w nocy zegary przesunęły się o godzinę do przodu, co oznacza godzinę 3:00. Czas letni będzie obowiązywał do 29 października 2023 r.


3.697 incydentów antysemickich w Stanach Zjednoczonych, które Anti-Defamation League odnotowała w 2022 roku, stanowi 36% wzrost w stosunku do 2.717, które odnotowała w 2021 roku


Izraelskie siły bezpieczeństwa były w stanie wysokiej gotowości w Jerozolimie w pierwszy piątek Ramadanu, przed masowymi popołudniowymi modlitwami na Wzgórzu Świątynnym.


Szekel spada po przemówieniu Netanjahu, który obiecał, że będzie kontynuował reformy.


Około 85 tys. muzułmanów zgromadziło się w kompleksie meczetu Al-Aqsa w Jerozolimie na piątkowe modlitwy w pierwszy piątek Ramadanu. Dla zachowania bezpieczeństwa do Jerozolimy skierowano dwie rezerwowe kompanie policji. Około 2 tys. policjantów będzie obecnych w rejonie Starego Miasta oraz we wschodniej Jerozolimie.


Benjamin Netanjahu spotkał się w Londynie z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem. Obaj przywódcy omówili kwestię irańskiego programu nuklearnego. Rozmawiali także o pogłębieniu współpracy strategicznej w sprawach bezpieczeństwa, wywiadu i gospodarki.


izraelski koncern Israel Aerospace Industries pomyślnie zakończył pierwszy próbny lot samolotu pasażerskiego B777-300ER przerobionego na konfigurację transportową. Jest to pierwszy na świecie samolot tego modelu przerobiony na cargo, a lot był kamieniem milowym w procesie uzyskiwania od władz lotnictwa cywilnego licencji na jego użytkowanie. Samolot ma możliwość przewożenia ładunku o masie około 100 ton. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na samoloty transportowe na świecie. Israel Aerospace Industries ma podpisane umowy na przekształcenie samolotów B777-300ER dla Cargojet Canada’s Cargo Airline i Emirates SkyCargo

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.