Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Debata w TVN24 o historii, tożsamości i pamięci

W tym roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. W TVN24 w niedzielę odbyła się debata poświęcona temu wydarzeniu. Profesor Dariusz Stola, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, były dyrektor Muzeum POLIN, powiedział, że pamięć o powstaniu w getcie warszawskim “bardzo się zmieniała, przez jednych była fałszowana, przez innych była podtrzymywana”. – Pomimo tego, że Niemcy, naziści systematycznie starali się zniszczyć wszelki ślad po tym, tej pamięci jest tak wiele. To jest jeden z cudów – dodał.

Wiecej TUTAJ


Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo

Izrael jest demokracją od czasu swojego nowożytnego ponownego założenia w 1948 r. Pozostał demokracją po wojnie sześciodniowej w 1967 roku, kiedy przejął kontrolę nad spornymi terytoriami, które były nielegalnie okupowane przez Jordanię. I tak jest do dzisiaj.

Wiecej TUTAJ


Imperium Rzymskie w czasach największego rozkwitu

Imperium Rzymskie, rozwijające się od III wieku p.n.e. do V n.e. było jednym z niewielu w dziejach starożytnych, które objęło swym panowaniem tak ogromny obszar. Jest też czasem z tego powodu nazywane państwem światowym.

Wiecej TUTAJ


Odłożone w czasie zbawienie (III) – Lucjan Ferus

Motto: „Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, /../ którą nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały” (1Kor 2,6-8).

Wiecej TUTAJ


 Nikczemność moralna polskich biskupów

Nie milkną echa dziwacznej uchwały sejmowej w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. Została już nie tylko skomentowana, ale i rozwałkowana na wszelkie możliwe sposoby. Jednak znacznie mniej uwagi poświęca się sojusznikom posłów zjednoczonej prawicy czyli polskim biskupom. Myślę, że zasługują w tym kontekście na więcej uwagi.

Wiecej TUTAJ


„Getta w okupowanej Polsce. Rzadkie fotografie z archiwów wojennych” – recenzja i ocena

Jak wyglądały getta na terytorium okupowanej Polski i ich mieszkańcy w obiektywie niemieckich fotografów? Z kolekcji zdjęć prezentowanych w książce Iana Baxtera możemy dowiedzieć się wiele nie tylko o samych ofiarach niemieckiego nazizmu poddanych gettoizacji, lecz także o ich autorach.

Wiecej TUTAJ


“Krajobraz ruin”

Francja po raz kolejny znalazła się na skraju chaosu. Francuski system emerytalny nie jest jedynym systemem, który się zawala. Kraj stoi w obliczu znacznie większego kryzysu.

Wiecej TUTAJ


O niedopuszczalności samowolnych reinkarnacji

Komunistyczna Partia Chin jest oficjalnie partią ateistyczną, a walcząc z brodami Ujgurów, nie odwołuje się do teologii. Dlaczego w przypadku buddyzmu i reinkarnacji jest inaczej?

Wiecej TUTAJApel do Rektorów i Senatów polskich uczelni o zbadanie i upamiętnienie historii gett ławkowych i innych form dyskryminacji w latach 30. XX wieku

Wiecej TUTAJ


Rosjanie “dają nogę”. “Wszyscy, od żołnierzy po generałów, uciekają”

Deputowani obu izb parlamentu rządzący przyjęli projekt ustawy, regulujący zasady poboru do wojska. Nowy akt administracyjny jest dowodem na desperację Kremla. Teraz wezwania do wysyłania będą do poborowych nie tylko w formie papierowej przesyłki na domowy adres, ale również elektronicznie, za pośrednictwem Gosuslugi, rządowej strony internetowej.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.