Uncategorized

Izraelskie drony napędzane wodorem mogą okazać się rewolucyjne

Zasilany wodorem H2D55 Drone jest pięć razy bardziej wydajny energetycznie niż tradycyjne drony zasilane bateriami litowymi i może latać przez 100 minut z ładunkiem siedmiu kilogramów, jak twierdzi firma.

Dron, który został zaprezentowany w lutym na targach IDEX (International Defence Exhibition and Conference) w Abu Dhabi, może być wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań obronnych i komercyjnych, od reagowania w sytuacjach kryzysowych po dostawy na ostatnią chwilę i misje wywiadowcze.

Bentzion Levinson, założyciel i dyrektor generalny Heven Drones, powiedział JNS, że firma została założona trzy i pół roku temu, w oparciu o koncepcję postrzegania dronów nie tylko jako latających kamer, ale także jako latających robotów.

Zdecydowana większość dronów działa obecnie jako latające kamery – powiedział – identyfikując problemy, zbierając informacje nad polem walki lub dostrzegając zagrożenia, takie jak pożary – wszystkie bardzo ważne funkcje.

“Problemem jest ograniczenie dronów do bycia latającymi czujnikami. Chcieliśmy opracować latające roboty, które mogą robić rzeczy z powietrza, takie jak przenoszenie większych ładunków na większe odległości” – powiedział. “Zapytaliśmy, jak stosunkowo małe drony mogą przenosić znaczne ładunki na dłużej?”.

Rozwiązanie, jak stwierdził Levinson i jego zespół, tkwiło w baterii.

Z dronami, które już zaczynają odgrywać większe funkcje, takie jak projekt dostaw Amazona, firma Levinsona zidentyfikowała kluczowe wąskie gardło: ograniczony czas lotu.

“Dostrzegliśmy dwa problemy. Pierwszy to zasięg, zwykle ograniczony do około 10 kilometrów, a czasem krótszy. Drugi to konieczność skłonienia wielu dronów do pracy jako rój. To tworzy wartość i pozbawia człowieka możliwości korzystania z usług. Jeśli musisz wracać, aby zmienić baterie co 30-40 minut, ma to mniejszą wartość” – powiedział.

Firma zebrała ekspertów od energii i doszła do wniosku, że wodór jest najlepszym źródłem zasilania dla ogniw paliwowych UAV.

Dowód koncepcji
Heven Drones współpracuje z Ministerstwem Obrony Izraela i stał się jego dostawcą dronów zasilanych wodorem po zademonstrowaniu proof of concept dla ministerstwa w listopadzie.

Dron H2D55 to pierwsza seria produktów firmy. Planuje ona dwa dodatkowe modele, które mogą zabrać cięższe ładunki na większe odległości.

Levinson opisał technologię jako zmieniającą grę.

“Wodór pozwala na znacznie dłuższe loty, na ogromny wzrost szybkości wznoszenia i manewrowania. Osiągnęliśmy pięciokrotnie większą prędkość lotu i 10-krotnie większy zasięg” – powiedział.

Drony mogą zabierać dowolny ładunek, na przykład uniwersalne kontenery i paczki logistyczne.

O obietnicy paliwa wodorowego różne branże mówią od 20 lat, jak dotąd z niewielkimi wymiernymi rezultatami. Na rynku jest kilka samochodów napędzanych wodorem, ale nie zdążyły one jeszcze przebić się do świadomości.

Levinson powiedział, że kwestie łatwego dostępu do paliwa wodorowego do tej pory stanowiły główne wyzwanie.

Aby to przezwyciężyć, Heven Drones połączył siły z partnerami z branży zaopatrzenia, w tym z amerykańską firmą energetyczną Plug Power, która tworzy lekkie wodorowe ogniwa paliwowe.

“Drony mają zdolność do przewodzenia rewolucji wodorowej. Główne wyzwanie wraca do łańcucha dostaw” – powiedział Levinson. “Klienci potrzebują całodobowych dostaw”.

Aby pokonać to wyzwanie, firma oferuje trzy opcje: ponowne zaopatrzenie klienta bezpośrednio w zbiorniki paliwa, przenośną technologię, w której zbiorniki są poddawane ciśnieniu przez klientów, takich jak szpitale, oraz opcję, w której klienci tworzą własny wodór, używając niczego więcej niż bieżącej wody i energii elektrycznej – rozwiązanie, które Levinson opisał jako “prawdziwy przełom”.

“Każda baza wojskowa lub morska platforma energetyczna może wykorzystywać energię elektryczną i bieżącą wodę do tworzenia energii z cienkiego powietrza” – powiedział.

Dzięki temu można wprowadzić do sieci zautomatyzowane systemy tankowania. “Ta technologia jest tutaj. Jej ostatnie etapy są komercjalizowane” – powiedział Levinson.

Korzyści dla środowiska wynikające z tego źródła energii są oczywiste, dodał.

Firma współpracuje z wieloma klientami na całym świecie. Levinson stwierdził, że nadchodząca podróż jest ekscytująca.

“Wraz ze wzrostem regulacji i możliwości, coraz więcej problemów będzie rozwiązywanych przez te latające roboty” – powiedział.

Izraelskie drony napędzane wodorem mogą okazać się rewolucyjne

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.