Przyslal Leon Schatz

“Zapomniany Exodus” opowie przejmujące historie Żydów wydalonych z Polski w latach 60.
Zapisy antysemickich czystek polskiego rządu komunistycznego po Holokauście zostaną zachowane za pomocą wywiadów wideo, pisemnych narracji i materiałów archiwalnych.
Nowa inicjatywa mająca na celu uchwycenie i rozpowszechnienie nieopowiedzianych historii Żydów, którzy uciekli z Polski pod koniec lat 60. po fali antysemickich czystek, została dziś oficjalnie uruchomiona.
Projekt Forgotten Exodus ma na celu zebranie zeznań ofiar, z których wiele przeżyło Holokaust, aby udokumentować ich doświadczenia i zapewnić, że ich historia nie zostanie wymazana.
Jego misją jest rzucenie światła na ówczesną antysemicką kampanię polskiego rządu komunistycznego w 1968 r., która jest ważnym, ale w dużej mierze nieznanym rozdziałem współczesnej historii Europy.
Obchodząca w 2023 r. 55. rocznicę kampania upamiętnia mroczny czas, w którym nawet 20 000 z pozostałej po Zagładzie ludności żydowskiej, liczącej około 30 000 osób, zostało pozbawionych obywatelstwa, zmuszonych do utraty pracy i wypędzonych z Polski.
Studenckie protesty przeciwko cenzurze reżimu doprowadziły do kryzysu politycznego, zaostrzonego przez wojnę sześciodniową między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami w 1967 roku; w następnym roku polski rząd ogłosił Żydów wrogami państwa.
Szacuje się, że ponad połowa i tak już całkowicie zdziesiątkowanej społeczności żydowskiej (naziści wymordowali 90% żydowskiej populacji Polski liczącej 3,5 miliona osób) została zmuszona do emigracji.

Henryk Morel (1937-1968), jeden z najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy młodej polskiej awangardy, stracił życie w wyniku kampanii antysemickiej w marcu 1968 roku. Fot: Zapomniany Exodus
Zapomniany Exodus ma na celu wykorzystanie narracji historycznych jako narzędzia do walki z nienawiścią, totalitaryzmem i antysemityzmem we współczesnym społeczeństwie.
Daniel Korski, przedsiębiorca, wiceprezes Jewish Leadership Council, i dr Daniel Schatz, współzałożyciele The Forgotten Exodus, aby rzucić światło na często pomijany rozdział historii.
Projekt zapewni platformę dla ofiar i ich rodzin do dzielenia się relacjami z pierwszej ręki, zapewniając, że ich historie zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.
Dzieląc się swoim zaangażowaniem w nagrywanie tych kluczowych świadectw, Korski powiedział: “Zapomniany Exodus jest istotnym wysiłkiem na rzecz upamiętnienia doświadczeń tych, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów, szukając schronienia z powodu antysemityzmu. Gromadząc i dokumentując ich historie, staramy się zwrócić uwagę na ten pomijany okres historyczny, wspierając zrozumienie i współczucie w dzisiejszym świecie”.
Dr Daniel Schatz, współdyrektor projektu, podkreślił znaczenie wykorzystania tych świadectw jako katalizatorów transformacji społecznej:
“Naszym celem jest coś więcej niż tylko zachowanie historii; naszym celem jest zachęcenie do działania przeciwko współczesnej nienawiści i antysemityzmowi. Dzieląc się osobistymi narracjami, dążymy do pobudzenia jednostek i społeczności do przeciwstawienia się antydemokratycznym trendom, promując tolerancję i uniwersalne zasady, takie jak rządy prawa, liberalna demokracja i prawa człowieka w każdym społeczeństwie”.
Forgotten Exodus będzie angażować różne formy mediów, w tym wywiady wideo, pisemne narracje i materiały archiwalne, aby stworzyć kompleksowy zapis historyczny.
Zebrane świadectwa zostaną skrupulatnie opracowane i udostępnione publicznie za pośrednictwem platformy internetowej i wystaw, zapewniając, że lekcje z przeszłości mogą być wyciągane i stosowane w teraźniejszości.
Forgotten Exodus będzie współpracować z instytucjami akademickimi, muzeami i organizacjami broniącymi praw człowieka i zwalczającymi antysemityzm. Projekt zachęca ofiary, ich rodziny i osoby zainteresowane udziałem w projekcie do dzielenia się swoimi historiami. Ich udział będzie miał zasadnicze znaczenie dla zachowania historii i wywołania pozytywnych zmian.
Więcej informacji znajdziesz na stronie:
Miedzy innymi ponizszy film
Kategorie: Uncategorized