Uncategorized

Święto Izraela, które połączy wszystkich Żydów

To nasz związek z judaizmem sprawia, że jesteśmy ze sobą związani, pomimo dzielących nas różnic.

The annual “Celebrate Israel Parade” in New York City. Credit: Courtesy.
Coroczna parada ” Obchody Izraela” w Nowym Jorku.

W czerwcu tego roku, pochodząc z różnych społeczności w Nowym Jorku i na Long Island, a także z różnych wyznań judaizmu, weźmiemy udział w Celebrate Israel Parade organizowanej przez Jewish Community Relations Council of New York – i mamy nadzieję, że do nas dołączysz. Parada, podobnie jak sam Izrael, należy do każdego z nas na swój własny sposób.

W tym roku tematem przewodnim jest “odnowienie nadziei” – nadziei, że Izrael znajdzie trwały pokój, nadziei na zdrowie i szczęście naszych braci i sióstr oraz nadziei, że nasze różnice ostatecznie nas zbliżą.

Od czasów Tory nasza społeczność była świadkiem skomplikowanej dynamiki, nieporozumień i różnych punktów widzenia. Ale podobnie jak w przeszłości, to nasze połączenie z judaizmem wiąże nas ze sobą, pomimo naszych różnic. Każde pokolenie odczuwa dumę z bycia potomkiem swojego rodu. To poczucie dumy jest tym, co przyciąga wielu do Nowego Jorku, aby maszerować Piątą Aleją w ramach “Celebrate Israel Parade”, sponsorowanej przez Jewish Community Relations Council of New York (JCRC-NY).

Jak powiedział prezydent Izraela Izaak Herzog w filmie wideo o paradzie: “Skorzystajmy z tej okazji, aby iść razem w solidarności i przypomnieć sobie o sile naszej jedności i wspólnoty ducha pokoju i braterstwa, aby budować, odnawiać i uzdrawiać”.

Parada, która odbywa się w Nowym Jorku od 1965 roku, jest świętem Izraela i związku amerykańskiej społeczności żydowskiej z naszą wspólną ojczyzną. Tegoroczna parada odbędzie się w niedzielę, 4 czerwca i uczci 75. rocznicę powstania Izraela, a weźmie w niej udział ponad 40 000 uczestników reprezentujących ponad 250 grup, dziesiątki izraelskich i amerykańskich przedstawień muzycznych, występy celebrytów, polityków i liderów społeczności.

Wydarzenia takie jak parada niwelują podziały między nami – polityczne, religijne czy kulturowe. To szansa dla nas, aby zebrać się jako Żydzi i iść razem, pokazując światu, że jesteśmy jedną społecznością, nawet jeśli się nie zgadzamy. Czcząc 75 lat żydowskiej ojczyzny podczas parady JCRC-NY “Celebrate Israel Parade”, staramy się, jak mówi hasło parady, odnowić nadzieję.

Rabbi Rachel Ain, Sutton Place Synagogue

Rabbi Angela Buchdahl, Central Synagogue

Rabbi Howard Buechler, Dix Hills Jewish Center, Long Island

Rabbi Elliot Cosgrove, Park Avenue Synagogue

Rabbi Joshua Davidson, Temple Emanu-El

Rabbi Steven Exler, Hebrew Institute of Riverdale-The Bayit 

Rabbi Ammiel Hirsch, Stephen Wise Free Synagogue

Rabbi David Ingber, Romemu

Rabbi Jon Leener, The Prospect Heights Shul

Rabbi Yaakov Lehrfield, Young Israel of Staten Island

Rabbi Susie Heneson Moskowitz, Temple Beth Torah, Long Island

Rabbi Arthur Schneier, Park East Synagogue

Rabbi Gerald Skolnik, Forest Hills Jewish Center

Rabbi Michael Stanger, Old Westbury Hebrew, Congregation, Long Island

Rabbi Chaim Steinmetz, Congregation Kehilath Jeshurun

Święto Izraela, które połączy wszystkich Żydów

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Pewien stary nowojorski Żyd, a zarazem zatwardziały ateista ma syna, którego, jak sądzi, wychował w duchu całkowicie obcym tradycyjnemu judaizmowi. Któregoś dnia syn wraca do domu i obwieszcza, że przypadł mu do gustu politeizm rodem z greckiego antyku; wdaje się z tatą w dyskusję, próbując go przekonać, że wielobóstwo jest fajne, bo żadnemu bogu nie przypisuje władzy absolutnej, nie domaga się żarliwej wiary, a poza tym jest bardziej w zgodzie z naturą, więc proekologiczne i postępowe. Tata dostaje jednak piany i wściekły na syna wykrzykuje: „Jest tylko jeden Bóg i my w niego nie wierzymy!”

  2. To dobrze , ze są rabini , którzy wiedza , ze religia powinna łączyć , a nie dzielić. Nareszcie. Te podziały to w końcu są również w dużej mierze wina samych rabinów.
    I jeszcze: różnice obrządku nie są różnica wyznania . Wszyscy jesteśmy ( jak to się w Polsce mówiło i jeśli już koniecznie musimy mówić o religii)- wyznania mojżeszowego.
    Ale tak naprawdę , to po prostu jesteśmy Żydami. Przecież ogromna ilość Żydów , nawet w Ameryce , nie jest religijna . Są co najmniej agnostykami i nawet , tak jak w Europie – ateistami .
    No, wiec wszyscy Żydzi powinni czuć wzajemna solidarność, rozumieć swoje odmienności i szanować je , zwłaszcza , ze znowu nadchodzą brunatne czasy .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.