Uncategorized

Jeśli Izrael nie podejmie działań, Islamski Dżihad utworzy komórki rakietowe w Judei i Samarii


JONI BEN MENACHEM

Zabójstwo dowódcy PIJ Tareka az-Aldina na Zachodnim Brzegu Jordanu podczas “Operacji Tarcza i Strzała” opóźni plany PIJ, ale ich nie powstrzyma.


9 maja szef Izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa (Szin Bet) Ronen Bar ujawnił, że Izrael niedawno rozbił komórkę terrorystyczną w pobliżu Jenin, która była w trakcie produkcji rakiet przeznaczonych do wystrzeliwania na cele izraelskie z Samarii.

Niedawny film wyemitowany przez palestyńskie media pokazał wystrzelenie rakiety typu Qassam w rejonie Jenin, najwyraźniej w ramach eksperymentu tego samego oddziału. Źródła bezpieczeństwa w Izraelu twierdzą, że palestyńscy działacze Islamskiego Dżihadu w Dżeninie i Nablusie również próbują uzbroić cywilne drony.

Od zakończenia “Operacji Strażnik Murów” Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy w maju 2021 r., PIJ tworzy uzbrojone grupy terrorystyczne w północnej Samarii, zwane “batalionami”, we współpracy z Iranem.

Aby przyspieszyć te wysiłki, sekretarz generalny PIJ Ziyad al-Nakhalah udał się do Teheranu w sierpniu 2022 r., gdzie spotkał się z generałem dywizji Hosseinem Salamim, dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, aby otrzymać fundusze i koordynować przemyt broni do Judei i Samarii przez Jordanię.

Utworzenie komórek rakietowych w Judei i Samarii jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii byłego szefa IRGC Quds Force, Qassema Soleimaniego, polegającej na otoczeniu Izraela setkami tysięcy rakiet, pocisków i dronów.

Oddział rakietowy Jenin był kierowany przez starszego przywódcę PIJ Tareka az-Aldina, który zginął w wyniku ataku IDF 9 maja. Zabójstwo to było jednym z podstawowych elementów “Operacji Tarcza i Strzała” IDF, mającej na celu zakłócenie działalności wojskowej PIJ w północnej Samarii.

“Nie mamy zamiaru zamieniać Afuli w cel ataków terrorystycznych”, powiedział Bar.

Az-Aldin, lat 49, pochodził z wioski Araba w Samarii – rodzinnego miasta starszego przywódcy PIJ Khadera Adnana, którego śmierć w izraelskim więzieniu z powodu strajku głodowego stała się przyczyną ostatniej rundy walk między Izraelem a PIJ.

Służąc jako agent PIJ w pierwszej i drugiej intifadzie, az-Aldin został aresztowany w 2002 roku i skazany na dożywocie za kierowanie samobójczym atakiem w izraelskim mieście Hadera. Został zwolniony w ramach wymiany więźniów za izraelskiego żołnierza Gilada Shalita w 2011 r. i deportowany do Strefy Gazy. W ostatnich latach awansował na stanowisko dowódcy grupy terrorystycznej w Strefie Gazy.

Był odpowiedzialny za powiązania między operacjami PIJ w Strefie Gazy i w Judei i Samarii, w tym za transfer funduszy, oraz podżegał i kierował atakami terrorystycznymi na terytorium Izraela z Gazy.

Był bardzo blisko Saleha al-Arouriego, szefa wojskowego skrzydła Hamasu w Judei i Samarii (ale z siedzibą w Bejrucie), i ściśle współpracował z nim operacyjnie i wywiadowczo.

Działania izraelskich służb bezpieczeństwa mające na celu udaremnienie planów PIJ w Judei i Samarii są niezbędne. Mimo to może nie być ucieczki przed szeroko zakrojoną operacją wojskową w północnej Samarii w celu aresztowania lub zabicia terrorystów, którzy osiedlili się tam w ciągu ostatnich dwóch lat.

Yoni Ben Menachem, weteran spraw arabskich i komentator dyplomatyczny dla izraelskiego radia i telewizji, jest starszym analitykiem Bliskiego Wschodu w Jerusalem Center for Public Affairs. Pełnił funkcję dyrektora generalnego i redaktora naczelnego Israel Broadcasting Authority.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Problemem jest Biden&Co, wyjacy o ”stratach zycia ” w operacjach IDF.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.