Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosic z Izraela dzien po dniu 29.5 – 30.5


Autonomia Palestyńska donosi, że 8 terrorystów zostało rannych, 2 aresztowanych podczas operacji IDF w Jenin po serii ataków terrorystycznych.


Minister komunikacji zapowiedział, że rząd będzie kontynuował reformę sądownictwa, jeśli nie dojdzie do porozumienia z opozycją.


Syryjski urzędnik: Izraelski atak lotniczy spowodował szkody materialne


Izrael znalazł się wśród krajów OECD na ostatnim miejscu pod względem wskaźnika równości płci


Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej, Nvidia, oświadczyła, że zbuduje najpotężniejszy w kraju superkomputer generujący sztuczną inteligencję w chmurze o nazwie Israel-1, który będzie oparty na nowej, lokalnie opracowanej, wysokowydajnej platformie ethernetowej.


Media Autonomii Palestyńskiej twierdzą, że oficer wywiadu i terrorysta Fatahu zwolniony z izraelskiego więzienia został zabity przez IDF w Jenin.


Herzog gratuluje Erdoganowi zwycięstwa i mówi, że kraje powinny nadal “rozwijać dobre stosunki


Irańska agencja prasowa Tansim poinformowała w poniedziałek, że siły bezpieczeństwa aresztowały 14 członków “grupy terrorystycznej” powiązanej z Izraelem w północno-zachodniej części kraju, podczas gdy próbowali oni dokonać zamachów na różne osoby.


Izrael pomyślnie przetestował morską wersję swojego lądowego systemu obrony powietrznej Iron Dome , C-Dome.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen rozpoczął w poniedziałek swoją podróż dyplomatyczną po Europie Środkowej  od wizyty w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu. 


Izraelskie okręty flagowe Saar 6 są gotowe do bitwy morskiej z Iranem


Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia “Punch Fist”, które potrwają dwa tygodnie. Ćwiczenia będą symulować długotrwały konflikt na kilku arenach walki w powietrzu, morzu, lądzie i cyberprzestrzeni.


Izrael i Maroko podpisały trzy umowy transportowe. Pierwsza jest porozumieniem w sprawie wzajemnego uznawania praw jazdy, co umożliwi Izraelczykom prowadzenie pojazdu w Maroku z izraelskim prawem jazdy. Druga umowa ma na celu wzmocnienie morskich stosunków handlowych między Izraelem i Marokiem oraz zachęcić do bezpośrednich połączeń między portami morskimi obu krajów. Trzecie porozumienie dotyczy kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego i innowacji.


Netanjahu dzwoni do prezydenta Turcji i gratuluje mu zwycięstwa w wyborach w tym kraju. Netanjahu mowi do Erdogana: “Wzniesiemy relacje między krajami na nowy szczyt


Minister obrony Yoav Gallant obejdzie zakaz premiera Netanjahu dotyczący udania się ministrów do Waszyngtonu, zanim Netanjahu zostanie zaproszony do Białego Domu. 


Izrael jest zaniepokojony doniesieniami o tymczasowym porozumieniu nuklearnym między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, które zostanie osiągnięte „w nadchodzących dniach i tygodniach” – poinformowały w poniedziałek izraelskie media. 


Palestyńskie media poinformowały we wtorek, że w obozie dla uchodźców Shams na wschód od Tulkarm wybuchły ciężkie starcia, kiedy wojska IDF wkroczyły na ten obszar i znalazły się pod ostrzałem.


Najwyższy Przywódca Iranu spotyka się z sułtanem Omanu, ostrzega go przed „niebezpieczeństwami” obecności Izraela w regionie.


Izraelskie siły zbrojne uczciły 75. rocznicę przeprowadzenia pierwszej w historii misji lotniczej podczas wojny o niepodległość w 1948 roku. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą operację i jednego z pilotów, który zginął podczas misji.


Henry Kissinger, który służył jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu podczas administracji Nixona i Forda, zaprzeczył, jakoby celowo opóźniał dostawy wojskowe do Izraela podczas wojny Jom Kippur w 1973 r.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.