Uncategorized

Co to oznacza dla Izraela


Shirit Avitan Cohen


Nowa rzeczywistość pojawia się praktycznie wszędzie w regionie – w Iranie, Strefie Gazy i Syrii, a nawet w krajach, które zawarły pokój z Izraelem. Nowe środki obronne mogą być dopiero początkiem reakcji Izraela na ciągle zmieniające się zagrożenia.

Globalny wyścig zbrojeń nie omija Bliskiego Wschodu. Iran, Arabia Saudyjska, Syria, Liban, a nawet Egipt poszukują nowych technologii wojskowych, aby wzmocnić swój potencjał. Izrael przygotowuje się na nowe zagrożenia, takie jak hipersoniczny pocisk rakietowy, który Iran rzekomo opracowuje, a także na technologię prawie już uznaną za “starą” – bezzałogowe statki powietrzne i precyzyjne pociski kierowane.

Na początku tego miesiąca firma Rafael Advanced Defense Systems zaprezentowała swoją odpowiedź na hipersoniczne pociski rakietowe, nad którymi pracuje Iran. Zdjęcia rzekomego pocisku zostały opublikowane w Teheranie. Jednak ludzie w Izraelu nie wierzą, że Iran już posiada tę technologię, co nie przeszkadza mu w zdobyciu odpowiedniego uzbrojenia.

Tymczasem w Zatoce Perskiej Arabia Saudyjska domaga się od USA zaangażowania w umowy zbrojeniowe, zezwolenia na rozwój cywilnego programu nuklearnego i gwarancji bezpieczeństwa wobec Iranu. Prezentacja przez Iran rozwoju pocisków rakietowych i bezzałogowych statków powietrznych, które są już testowane na Ukrainie, wraz z żądaniami Arabii Saudyjskiej, powoduje, że Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt również wyposażają się w coś, co wydaje się być wyścigiem zbrojeń w toku. Jego głównymi uczestnikami są Iran i Izrael, ale otaczające je państwa również przygotowują się na najgorsze.

Iran zbroi region

Generał brygady (rez.) Yossi Kuperwasser, szef działu badań w wydziale wywiadu wojskowego IDF i starszy badacz w Jerozolimskim Centrum Spraw Publicznych (JCPA), powiedział, że “w regionie ma miejsce znaczący wyścig zbrojeń, a czołowym państwem w tym wyścigu jest Iran, który samodzielnie produkuje broń przy użyciu technologii otrzymanej z zagranicznych źródeł. Irańczycy podejmują znaczne wysiłki, aby wyposażyć się w zaawansowane pociski rakietowe – a zatem różnorodność opracowywanych przez nich pocisków jest szeroka. Nawet Rosja jest zainteresowana zakupem tych pocisków. Irańczycy pokazali, że są w stanie produkować pociski manewrujące i z czasem poprawili ich celność – jest to zagrożenie, którego nie możemy lekceważyć”.

Uzbrojenie Iranu obejmuje całą północ, aż do Hezbollahu, który posiada dziesiątki tysięcy irańskich pocisków rakietowych i obecnie próbuje przekształcić je w precyzyjne pociski kierowane. Aktywność wojskowa w Syrii, którą zagraniczne źródła przypisują Izraelowi, ma na celu zapobieżenie tej właśnie próbie zbrojenia, która według Kuperwassera ma “bardzo niepokoić Izrael”. Badacz zauważa, że obok irańskiego wyścigu zbrojeń (a nie wspomnieliśmy jeszcze ani słowem o broni nuklearnej), nawet kraje uważane za pragmatyczne działają w ten sposób: “Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar prowadzą przyspieszone działania zbrojeniowe, które nie są skierowane przeciwko nam, ale biorąc pod uwagę horyzont stabilności i możliwe zmiany w regionie, możliwe jest, że Izrael okaże zaniepokojenie nawet w takim przypadku”.

Nawet doktor Yehoshua Kalisky, starszy badacz w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym (INSS) w pobliżu Uniwersytetu w Tel Awiwie, ostrzega nas przed intensyfikacją działań wokół nas: “Nawet dziś Arabia Saudyjska posiada zaawansowane samoloty zwiadowcze i żąda więcej. Te plemiona mogą walczyć między sobą, ale ostatecznie łączy je nienawiść do Izraela”.

Doktor Kalisky dzieli wysiłki zbrojeniowe na kilka warstw: konwencjonalną, półkonwencjonalną i niekonwencjonalną (nuklearną). “Konwencjonalny wyścig zbrojeń w rzeczywistości wynika z tego, co dzieje się między Rosją a Ukrainą. Kraje widzą, że wojnę można wygrać za pomocą prostej i stosunkowo taniej broni. Zmienił się paradygmat – nie ma już konwojów czołgów, ale raczej więcej bezzałogowych statków powietrznych i dronów, które mogą zatrzymać całe konwoje” – wyjaśnia dr Kalisky. “To także wyścig zbrojeń dotyczący pocisków rakietowych, które są stosunkowo proste w obsłudze. Lotniska i wyszkoleni piloci są niepotrzebni; pociski są proste w obsłudze i wymagają jedynie niewielkiego zespołu ludzi”.

Zagrożenie hipersoniczne

Doktor Kalisky mówi o pociskach hipersonicznych: “Każdy, kto obserwuje pole bitwy na Ukrainie, widzi, że te pociski działają i że ich potencjał do powodowania zniszczenia i strachu jest ogromny. Ten pocisk może przemieścić się z Iranu do Izraela w około 3-4 minuty. To przerażające”. Obecnie tylko Rosja i Chiny zdecydowanie posiadają takie pociski, a opinie na temat tego, czy Iran również je posiada, są sprzeczne.

Kuperwasser: “Jeśli chodzi o pociski hipersoniczne – Kongres USA próbuje nałożyć na nie międzynarodowe ograniczenia lub nawet traktat, ale w międzyczasie niektóre kraje nadal kontynuują rozwój tych pocisków, takie jak Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o Iran, według zdjęć, które widzieliśmy do tej pory, wydaje się, że Irańczycy nie mają jeszcze pocisków hipersonicznych, ale zawsze musimy się martwić i nie kpić z nich. Nawet jeśli nie jest to realne, nasz wróg ma takie możliwości. Iran jest supermocarstwem rakietowym i nawet jeśli rakiety nie działają teraz, musimy poważnie potraktować to zagrożenie”.

Odpowiedź na UAV

W Izraelu branża bezpieczeństwa nie siedzi bezczynnie. Izraelskie innowacje stawiają Izrael w czołówce technologii, a branże bezpieczeństwa trafiają do krajów na całym świecie, co widać było w tym tygodniu na Paris Air Show. W rozmowie z Arielem Caro, starszym wiceprezesem ds. marketingu i rozwoju biznesu w Rafael Advanced Defense Systems, opisuje on ten wyścig zbrojeń z perspektywy ekonomicznej. “Nasze branże mają już rozwiązania dla szerokiej gamy zagrożeń, z którymi świat zaczyna się mierzyć. Jednym z przykładów jest wielowarstwowa, zintegrowana, wielozadaniowa sieć obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – od poziomu UAV, do którego cały świat budzi się po Ukrainie, po Żelazną Kopułę i adaptację laserowej broni przeciw dronom, w której Izrael jest liderem na całym świecie”.

Nawet system “David’s Sling”, używany w operacjach Shield i Arrow, intryguje świat. Caro wyjaśnia: “Izrael wykorzystuje swoją przewagę technologiczną. Kiedy opracowujesz systemy obronne, nie rozwijasz ich tylko pod kątem bieżących zagrożeń; musisz być kilka kroków przed kolejnym zagrożeniem. Patrzymy dziesięć lat w przyszłość i staramy się dostarczać rozwiązania dla Izraela i eksportować je, zanim napotkamy te zagrożenia”.

Uzbrojenie czy odstraszanie?

Odnosząc się do kwestii izraelskiego odstraszania Hezbollahu, Kuperwasser mówi: “W tej chwili Hezbollah jest powstrzymywany przed przeprowadzeniem całkowitego ataku wojskowego, ale czy jest powstrzymywany przed podejmowaniem ograniczonych środków, takich jak pozwolenie Palestyńczykom na dalsze uzbrajanie się? . Płacimy cenę za wahanie, jakie wykazaliśmy w sprawie umowy gazowej między Izraelem a Libanem. Było to posunięcie, które wzmocniło poczucie siły Hezbollahu.

“Musimy stworzyć mechanizm odstraszania i nie atakować Libanu magazyn po magazynie; to nie ma końca. Musimy od czasu do czasu demonstrować nasze możliwości – wystrzeliwanie satelitów w kosmos itp. Jednak szanse na wciągnięcie nas w kampanię nie są duże, ponieważ nasi wrogowie wiedzą, do czego jesteśmy zdolni; Nasrallah do dziś ukrywa się w bunkrze.

“Hezbollah ma od 120 do 150 tysięcy pocisków, w tym wiele precyzyjnie naprowadzanych. Mają wielki i niebezpieczny potencjał. Liban jest irańskim pełnomocnikiem, który będzie gotowy do działania, gdy tylko zostanie mu to nakazane. Natomiast Syria nie stanowi znaczącego zagrożenia, ponieważ jest podzielona i ma przestarzałą armię”.

Jeśli chodzi o wiedzę na temat pocisków rakietowych w Strefie Gazy, która przedostaje się również do Samarii, doktor Kalisky mówi, że “wiedza na temat pocisków rakietowych w Strefie Gazy pochodzi z Iranu i przedostała się tam dzięki przemytowi i ekspertom, a pociski są produkowane przy użyciu tokarek. Prawdopodobnie zobaczymy ostrzał o stromej trajektorii w kierunku Afuli i innych społeczności na północy. Takie rzeczy zdarzały się w przeszłości. W latach 70. z Doliny Jordanu wystrzelono rakiety Katiusza w kierunku Petach Tiqwa, w wyniku czego zginęła jedna osoba. Nasza kontrola nad Judeą i Samarią prowadzi nas do projektantów i producentów pocisków, a obecnie udaremniamy to zagrożenie”.

Jednym z głównych obszarów wyścigu zbrojeń są bezzałogowe statki powietrzne. Irańczycy opracowują wiele rodzajów bezzałogowych statków powietrznych, które Rosja kupuje na potrzeby wojny z Ukrainą. Według Kuperwassera “Irańczycy udowodnili już swoje możliwości w tej dziedzinie podczas ataków na saudyjskie obiekty naftowe w 2019 roku. Mamy dobre rozwiązanie tego zagrożenia – opracowanie laserowej broni przeciw dronom i zaawansowanych metod przechwytywania.

“Prawdziwy scenariusz”

Według Caro, izraelskie innowacje są bardzo poszukiwane przez kraje europejskie, które widzą pole bitwy tuż obok swoich domów: “Wojna rosyjsko-ukraińska jasno pokazała im, że scenariusz wojny na europejskiej ziemi jest realny i że brakuje im operacyjnego wymiaru. Potrzebują przewagi technologicznej, którą ma Izrael, a popyt na nią znacznie wzrósł.

“Rafael Advanced Defense Systems od wielu lat specjalizuje się w precyzyjnym i wysokiej jakości uzbrojeniu elektrooptycznym. Nasze innowacje są wymagane również ze względu na duże odległości – w Europie istnieje zapotrzebowanie na pociski Spike i inne podobne systemy, a Paris Air Show jest platformą do zaprezentowania tych możliwości wielu klientom”.

Wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie trwa: Oto, co to oznacza dla Izraela

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Hezb dobrze o tym wie ze Izrael, zastraszony ”opinia publiczna” bedzie marnotrawil ograniczone ilosci precyzyjnej amunicji i rakiet na pojedynczych hersztow Hezb ktorzy , moze, odwaza sie wyjsc z meczetow i szkol gdzie sa bezkarni. Nawet ostrzeliwanie pol i sadow z ukrytymi wyrzotniami rakiet jest prawie niemozliwe, nie ma amunicji, Ameryka zabrala z Izraela sklady pociskow do 155 mm artylerii zeby je poslac nienasyconej ukrainie .
    Jedynym wyjsciem jest poinformowanie Ameryki ze wszystkie cele z ktorych wystrzezeliwuje sie rakiety, nawet w srodku miast czy domy z Hezb beda , zgodnie zreszta z Konwencja Genewska , zniszczone .
    Zadne wysilki Izraela zeby za wszelka cene uniknac ” ofiar cywilnych” nie byly, nie sa i nie beda doceniane.
    Nie wiem czy zastraszone IDF sie zdobedzie na to, nawet gdy alternatywa jest zaglada Izraela.
    Zamiast wiec mrzonek o Rafael, ” Sling”, etc., nalezy zmienic dowodctwo IDF i wyprodukowac setki tysiecy prymitywnych rakiet, jak Kassam, do wystrzelenia na miasta Libanu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.