Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.7 – 25.7


Sondaż przeprowadzony dla Kan 11 News pokazuje, że 47% Izraelczyków sprzeciwia się odmowie stawienia się rezerwistów do służby z powodu ich sprzeciwu wobec reformy sądownictwa.

Forum Biznesu ogłasza strajk w proteście przeciwko reformie sądownictwa. Ruch Niezależnych Przedsiębiorców: Będziemy pracować jak zwykle.

Minister May Golan (Likud) wezwała w wywiadzie dla radia Reshet Bet do bojkotu firm i forów, które ogłosiły, że w poniedziałek przeprowadzą strajk w proteście przeciwko reformie sądownictwa.

Zarząd NBA zatwierdza sprzedaż Charlotte Hornets grupie kierowanej przez żydowskich biznesmenów Ricka Schnalla i Gabe’a Plotkina.

Sekretarz Stanu USA stwierdził, że “jesteśmy teraz w sytuacji, w której nie mówimy o porozumieniu nuklearnym”.

Netanjahu wypisany ze szpitala po wszczepieniu rozrusznika serca

3 mieszkańców Lod aresztowanych za nielegalne posiadanie broni

Gdy palestyńskie frakcje dążą do pojednania w Kairze, Islamski Dżihad bojkotuje rozmowy

W przeddzień decydującego głosowania ponad 100 000 osób w całym Izraelu demonstruje za i przeciw reformie sądownictwa

Iran wzywa ZEA do mediacji w sprawie napięć w Zatoce Perskiej z USA.

Lapid: Rozmowy na temat kompromisu z koalicją nie powiodły się

Kneset zatwierdził w poniedziałek proponowaną ustawę większością 64 do 0, po tym jak posłowie opozycji zbojkotowali głosowanie i opuścili posiedzenie plenarne Knesetu w proteście.

Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir w oświadczeniu po uchwaleniu ustawy o rozsądku powiedział, że Izrael stał się „trochę bardziej demokratyczny i żydowski.

Lapid: “Nie poddamy się, nie staniemy się Węgrami i Polską

Ponad połowa Izraelczyków jest niezadowolona z tego, jak działa demokracja w Izraelu. Około 44% stwierdziło, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła zmiana na gorsze.

Słona woda staje się słodka: Nowy przełom zwiększa wzrost upraw .Uniwersytet Ariel opracował nową metodę odsalania

Ruch lewicowy składa petycję przeciwko nowo uchwalonej reformie

Mężczyzna, który protestował przeciwko reformie sądownictwa, odmawiając stawienia się do służby w rezerwie, zostaje skazany na karę grzywny.

Izraelski autobus został ostrzelany w Huwara; nikt nie został ranny

W nowym sądazu zapytano kto jest najlepszym kandydatem na premiera. Mając do wyboru izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódcę Yesh Atid MK Yaira Lapida to 45% respondentów wybrało Netanjahu, podczas gdy 31% wybrało Lapida, a 24% stwierdziło, że „żaden z nich”.

Min. transportu. Regev powiedziała, że ma dowody na to, że Ehud Barak i Forum 555 najwyraźniej planowali “zamach stanu i wywołanie chaosu”.

Terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 3 terrorystów.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. 1. 47% ale czego? Kogo pytali a kogo nie? Prawdopodobnie nie pytali Arabów i Haredim. A czemu nie? Bo Arabowie i Haredim mają te dyskusje gdzieś i normalnie kłamią, rozbawieni. Z tej grupy którą zapytali i dostali odpowiedź, 47% powinno być już większością wyborców żydowskich, czyli wyborcy prawicy, którzy na pewno potępiają odmowę służby z powodów ideologicznych.

    2. Lapid ma tyle pojęcia o Polsce i Węgrach co gazeta którą czyta, czyli tu i tam jakieś słowo prawdy ale przeważnie nie. Ale chętnie porównuje. W przeszłości lubił porównywać rządy prawicy do Islamskiej Republiki Iranu, dzisiaj jest spokojniejszy, bo nie mógł nie zauważyć kilka zabawnych analogii między naszym Sądem Najwyższym i irańską Komisją Konstytucyjną ( Guardian Council).
    Ta ma siłę anulować prawa uchwalone przez Parlament (Majles) . Los rządu, parlamentu i prezydenta zależą od poczucia i samopoczucia sędziów w tej komisji. Izrael zbliża się asymptotycznie do podobnej sytuacji i poczucie i samopoczucie sędziów izraelskich coraz poważniej wpływają na codzienną pracę rządu i Knesset.
    Tego Lapid nie widzi bo nie chce. Myśli sobie że najpierw załatwimy Netanyahu a potem jakoś z Sądem Najwyższym ułożymy się, To niekoniecznie plan rozsądny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.