Uncategorized

Przemówienie szefa sztabu generalnego do IDF


“Nasza odpowiedzialność za gotowość i jedność”


Herzi Halevi


“Cel IDF nie zmienił się w ciągu ostatnich 75 lat – obrona Państwa Izrael, zapewnienie jego istnienia i osiągnięcie zwycięstwa w czasie wojny. IDF zostały utworzone w czasie kryzysu, z konieczności zapewnienia istnienia Państwa Izrael. Potrzeba ta nie zmieniła się do dziś. Siła IDF leży w jakości jej członków, wysokim stopniu gotowości do wojny oraz wewnętrznej i zewnętrznej jedności

Gdy rozpoczynamy skomplikowany tydzień, chciałbym odnieść się do potrzeby wysokiego poziomu gotowości ze względu na obecną ocenę sytuacji; chciałbym poruszyć temat bezpieczeństwa, po trudnych incydentach, które miały miejsce w ostatnim czasie, jednak pewne pilne sprawy górują nad innymi ważnymi.

Chciałbym porozmawiać z Wami o znaczeniu jedności i naszej gotowości w czasach sporów. Staraliśmy się trzymać z dala od obecnego dyskursu, ale biorąc pod uwagę jego obecne znaczenie w izraelskim społeczeństwie, zostaliśmy w niego wciągnięci, a nasza jedność została osłabiona. Naszym obowiązkiem jest niedopuszczenie do pogłębiania się tych podziałów.

Nie będę odnosił się do istoty tego sporu w izraelskim społeczeństwie; jest on legalny. Rolą IDF jest obrona państwa Izrael, dlatego – między innymi – jesteśmy w stanie rozwiązywać spory w bezpiecznych warunkach. Kiedy spór przenosi się w szeregi IDF i zaczynają pojawiać się spory, żołnierz piechoty może popełnić błąd, myśląc, że pilot IAF nie udzieli mu pomocy z powodu tego sporu. Pilot IAF może popełnić błąd, myśląc, że możliwe jest nieprzygotowanie i utrzymywanie niezbędnej gotowości bojowej – podczas gdy w praktyce może to być wkrótce konieczne. To są niebezpieczne sytuacje.
Byliśmy szkoleni na ideałach koleżeństwa; na lądzie, w powietrzu i na morzu. Przypomnij sobie pilotów myśliwców w czasie wojny Jom Kippur, 50 lat temu, którzy latali na niskiej wysokości, aby pomóc siłom naziemnym – niektórzy z nich nie zmienili kursu nawet po tym, jak zostali trafieni. Pamiętajcie o nich dzisiaj, o pilotach, którzy 17 lat temu z narażeniem życia ewakuowali rannych podczas drugiej wojny libańskiej. Pomyśl o żołnierzach sił lądowych, którzy są świadkami pilota przeprowadzającego nagłą ewakuację w trakcie lotu na terytorium wroga; siły te zrobią wszystko, co w ich mocy, aby manewrować, dotrzeć i uratować ich, zanim nadejdzie wróg. Zaledwie trzy tygodnie temu piloci naszych śmigłowców bojowych zeszli na bardzo niską wysokość, aby pomóc siłom naziemnym IDF rannym żołnierzom w obozie Jenin. Piloci byli tak zdeterminowani, aby pomóc siłom naziemnym, że obniżyli swój tor lotu poza wyznaczone bezpieczne granice, aby zidentyfikować wroga. Zawsze będziemy działać razem, pomagać sobie nawzajem, a przede wszystkim – chronić izraelskich cywilów. Te ideały zawsze były jasne i nadal będziemy je utrzymywać. Nawet jeśli istnieją spory, jedność jest świętą wartością.


Służba w IDF jest zarówno obowiązkiem, jak i wielkim przywilejem, zarówno w służbie czynnej, jak i w siłach rezerwowych. Jeśli nie będziemy mieć silnych i zjednoczonych sił obronnych, jeśli najlepsi Izraelczycy nie będą służyć w IDF, nie będziemy już w stanie istnieć jako kraj w regionie.
Dlatego też żaden członek służby nie ma prawa powiedzieć, że nie będzie dłużej służył, ani nie ma prawa nie zgłosić się do służby lub odmówić wykonania rozkazu. Wzywam wszystkich rezerwistów, nawet w tych skomplikowanych dniach, do oddzielenia protestów cywilnych od zgłaszania się do służby w siłach bezpieczeństwa. Wezwania do niezgłaszania się do służby są szkodliwe dla IDF i jego gotowości.

Nasi rezerwiści są nam bardzo drodzy i w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa Izraela. Doceniam wszystkich, nawet tych, którzy z ciężkim sercem podjęli trudne decyzje i drżącą ręką podpisali, że nie stawią się do służby; wzywam ich do powrotu do służby.

Krytykę wobec tej decyzji niektórych rezerwistów należy wyrażać z szacunkiem, nie zapominając o wszystkim, co zrobili dla naszego kraju, dla nas i z nami.

W dzisiejszych czasach, prawie dwa tysiące lat po zniszczeniu Drugiej Świątyni, IDF są silne dzięki swoim ludziom, ich potencjałowi, a przede wszystkim dzięki swoim wartościom – wartościom Kodeksu Postępowania IDF, zgodnie z którymi działamy i będziemy działać w przyszłości. Nie mamy innych członków służby i nie mamy innych IDF.

Nigdy nie jest za późno, aby to naprawić. Musimy naprawić tę sytuację, ponieważ nie ma innego sposobu bez zjednoczenia wewnętrznego i zewnętrznego. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność, a przede wszystkim moja osobista odpowiedzialność jako szefa Sztabu Generalnego. Tylko w ten sposób możemy utrzymać cel IDF: ochronę kraju i zapewnienie jego istnienia”.

Przemówienie szefa sztabu generalnego do IDF

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.