Uncategorized

Erdan do ONZ: Nie ma prawa powrotu i nigdy nie będzie


Ambasador Izraela przy ONZ mówi Radzie Bezpieczeństwa, że PA dąży do zniszczenia państwa żydowskiego, a nie do stworzenia państwa palestyńskiego.

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ podczas spotkania w sprawie konfliktu arabsko-izraelskiego. Ambasador Erdan odniósł się do dzisiejszego znaczenia dziewiątego dnia miesiąca Av: “To najsmutniejszy dzień w kalendarzu żydowskim. Jest to dzień uroczystej żałoby. Dzień postu i modlitwy, podczas którego upamiętniamy zniszczenie obu naszych Świątyń… Dziś Żydzi mogą modlić się tylko przy jedynej zachowanej strukturze Świątyni – Ścianie Płaczu. Ale, dzięki Bogu, żydowska suwerenność ponownie powróciła do żydowskiej ojczyzny, a przede wszystkim do Jerozolimy, naszej wiecznej stolicy”.

Ambasador mówił o niedawnej operacji w Dżeninie: “W ciągu ostatnich lat Dżenin – a w szczególności jego “obóz dla uchodźców”… stał się siedliskiem działalności terrorystycznej. Jest to miejsce rządzone przez wyznaczone organizacje terrorystyczne, takie jak Hamas i Islamski Dżihad. To stamtąd zaplanowano i przeprowadzono tak wiele z ostatnich śmiertelnych ataków terrorystycznych – których było ponad 50 – i jest to miasto schronienia dla uciekających terrorystów… Pytam więc, co byś zrobił?… Każdy ekspert wojskowy powiedziałby ci, że jest to niezwykłe osiągnięcie, które przeczy wszelkim przeciwnościom. Izrael robi wszystko, co możliwe, aby uniknąć szkód ubocznych i ofiar wśród ludności cywilnej… Wyobraźcie więc sobie mój szok, gdy zamiast pochwalić Izrael za wykorzenienie terrorystów z chirurgiczną precyzją, Sekretarz Generalny potępił tylko Izrael, wysuwając twierdzenia całkowicie oderwane od rzeczywistości. Zamiast potępiać organizacje terrorystyczne za wykorzystywanie niewinnych Palestyńczyków i mordowanie Izraelczyków, potępił Izrael za to, że się broni”.

Ambasador Erdan odniósł się do istnienia obozów dla “uchodźców” w Autonomii Palestyńskiej: “…jak to możliwe, że po tylu dziesięcioleciach nadal istnieją obozy dla uchodźców w palestyńskich miastach?.. czy kiedykolwiek przestaliście zadawać sobie pytanie, dlaczego potomkowie potomków palestyńskich uchodźców nadal mieszkają w obozach dla uchodźców? Dlaczego nie zostali zintegrowani z palestyńskim społeczeństwem? Jaki jest tego powód? Mówimy o obozach w palestyńskich miastach! Gdyby głównym celem Autonomii Palestyńskiej było utworzenie niepodległego państwa, to uchodźcy drugiego i trzeciego pokolenia mieszkaliby w zwykłych palestyńskich miastach, a nie w obozach. Ale to nie jest celem Palestyńczyków. Ich celem jest unicestwienie państwa żydowskiego. A jedną z ich broni do tego celu jest pranie mózgów kolejnym pokoleniom Palestyńczyków, że palestyńskie miasta nie są i nie będą ich domami. W końcu wciąż są “uchodźcami”. Ich domem są izraelskie miasta, takie jak Hajfa, Tyberiada, Safed i wiele innych”.


Ambasador Erdan odniósł się do UNRWA jako kluczowej agencji w utrwalaniu pojęcia “palestyńskich uchodźców” i konfliktu. Ambasador Erdan powiedział: “Pozwólcie, że wyrażę się jasno: nie ma “prawa powrotu”. Wszyscy o tym wiecie. Żądanie powrotu milionów potomków uchodźców jest żądaniem zatarcia prawa narodu żydowskiego do samostanowienia, a to nigdy nie nastąpi”.

W swoim przemówieniu ambasador odniósł się do rzeczywistych przeszkód, które muszą zostać usunięte w celu pojednania z Palestyńczykami i zauważył, że gdyby ONZ pomogła w wysiłkach mających na celu wywarcie presji na Hamas, aby zwrócił ciała żołnierzy Sił Obronnych Izraela Hadara Goldina i Orona Shaula oraz izraelskich cywilów Avera Mengistu i Hishama al-Sayyeda, którzy są przetrzymywani przez organizację terrorystyczną, mogłoby to pomóc w poprawie sytuacji Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bravo panie Ambasadorze za mądre i stanowcze słowa w ONZ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.