Uncategorized

Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: brakuje szacunku dla żydowskich miejsc pamięci


Abp Grzegorz Ryś podczas sprzątania żydowskiego cmentarza w Przysusze, maj 2023. Fot. Radosław Ptaszyński

Przewodniczący Komitetu, abp Grzegorz Ryś, wzywa również do porzucenia raniących obrzędów i zwyczajów, np. palenia kukły Judasza.

Podczas swoich obrad w Łodzi Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski nawiązał do zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów oraz do bieżących problemów związanych z pamięcią o żydowskich współobywatelach Polski. Mowa o tych zagadnieniach w komunikacie podpisanym przez przewodniczącego Komitetu, abp. Grzegorz Rysia, metropolitę łódzkiego.

Komitet apeluje, by beatyfikację w Markowej odczytać „jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów”. Komunikat zawiera również apel o porzucenie raniących obrzędów i zwyczajów, które utrwalają stereotypy i uprzedzenia, np. palenia kukły Judasza w okresie wielkanocnym, oraz wyrazy niepokoju z powodu braku wrażliwości i szacunku dla żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci w Polsce.

Poniżej pełna treść komunikatu:

W dniu 29.06.2023 r. odbyło się w Łodzi zebranie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Komitet wyraża ogromną radość w związku z nadchodzącą beatyfikacją rodziny Ulmów, która oddała życie, niosąc pomoc Żydom podczas Zagłady. Odczytujemy tę beatyfikację jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów.

Ciągle bowiem (także w ostatnich miesiącach) jesteśmy świadkami wydarzeń, które dowodzą braku wrażliwości i szacunku dla żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Nie do zaakceptowania są również obrzędy i zwyczaje (np. palenie kukły Judasza w okresie Wielkanocnym), które utrwalają stereotypy i uprzedzenia raniące zarówno Żydów, jak i chrześcijan.

Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego Ojca o pełne pojednanie między Jego dziećmi oraz między narodem żydowskim i polskim.

W imieniu Komitetu:

Abp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem
Konferencji Episkopatu Polski

Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: brakuje szacunku dla żydowskich miejsc pamięci

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Pisze Katarzyna S
    Nietylko ostatnio bylam w Ciechanwskim ludzie nie mieli pojęcia że za płotem w zagajniku są Groby!!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.