Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 267

Jarek Kosiaty

.Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych

Filmy

Wszyscy żyją teraz “Barbie” bądź “Oppenheimerem”, a ja chciałbym Wam polecić zupełnie inny film – “Pierwszy dzień mojego życia”. To najnowsze dzieło autora przeboju “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Tym razem Paolo Genovese przygląda się życiu tych, którzy chcą je sobie odebrać. Czwórka osób chcących pożegnać się ze światem spotyka tajemniczego mężczyznę, który proponuje im układ: przez tydzień będą mogli obserwować to, co wydarzy się po ich śmierci. Zobaczą reakcje najbliższych, ale także potencjalną przyszłość, z jakiej rezygnują. Po tygodniu staną przed szansą wycofania się z decyzji o samobójstwie. Genovese próbuje zrozumieć motywacje swoich bohaterów. Dlaczego chcą odejść z tego świata? Powody bohaterów “Pierwszego dnia mojego życia” są różne. Depresja, ból po przedwczesnej stracie czy ugięcie się pod presją społecznych oczekiwań. Ten film to niezwykła opowieść o sile i nowym początku, gdy wokół wszystko wali nam się na głowę…

Zwiastun filmu:

Książki

Temat odchodzenia, zwłaszcza młodych ludzi, jest bardzo trudny i bolesny. Poniżej kilka fragmentów z książki “Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” Marianny Fijewskiej:

“Trafił do nas 17-latek, który wyskoczył z okna. Wysoki, przystojny, dobrze zbudowany. Myślałam: “Chłopaku, nie miałeś powodu!”. Po 40 minutach możemy odstąpić od czynności ratujących życie, ale ta resuscytacja trwała dwa razy dłużej. W siedem osób walczyliśmy o chłopaka. Przez szybę w drzwiach widziałam jego ojca. Kładł się na podłodze, wstawał, siadał na krześle, znów się kładł. Zakończyliśmy resuscytację, dopiero gdy zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki śmierci. Ale nie było nam łatwo przyjąć do wiadomości, że to już koniec, że się nie udało. Zanim wpuściliśmy ojca na salę, uprzątnęliśmy sprzęt i starliśmy krew. Chłopca nakryliśmy prześcieradłem. Facet był twardy. Nie zapomnę, jak ostatni raz przytulił się do syna.”

Angelika, 10-letni staż, SOR, szpital publiczny, woj. wielkopolskie

“Kubuś był chudziutkim 13-latkiem z wielkimi, zielonymi oczami. Trafił do nas z poważną wadą komory sercowej. Jego stan każdego dnia pogarszał się coraz bardziej i nie było wątpliwości, że trzeba czym prędzej operować, choć wiązało się to z wielkim ryzykiem. Gdy odwoziłam Tomka na salę operacyjną, powiedział do mnie: “Ja się boję tego zabiegu, wiesz, ciocia?”. “Spokojnie, wrócisz do mnie, do nas wszystkich wrócisz”. Do końca życia zapamiętam te jego wielkie, zielone, przerażone oczy.”

Justyna, 2-letni staż, oddział kardiologii dziecięcej, szpital publiczny, woj. śląskie

Tajniki medycyny: Czy popularna dieta keto jest ok?

Polecam ciekawy i przydatny wywiad z kardiologiem prof. Piotrem Dobrowolskim (w serwisie internetowym miesięcznika “Terapia”, który prowadzę). Jest tam m.in. ważny fragment na temat medycznych skutków popularnej ostatnio tzw. diety keto. Prof. Piotr Dobrowolski jest kierownikiem Samodzielnej Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii: https://terapia.com.pl/pl/node/4545

“- Zdecydowanie diety ketogenicznej nie można stosować przy ryzyku wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Poprzez zwiększenie cholesterolu, bo tutaj ewidentnie ze względu na produkty przyjmowane, a jest to tłuszcz, zwiększa się ryzyko zawałów, udarów i zdarzeń sercowo-naczyniowych na podłożu miażdżycowym. Dodałbym jeszcze, że nawet tej diety nie powinny stosować osoby obciążone w wywiadzie, czyli te, u rodziców których wystąpiły choroby układu sercowo-naczyniowego np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał czy udar, szczególnie w młodym wieku.

– A dla tych, które nie są obciążone?

– Ten typ diety nie ma najlepszej prasy medycznej. Opisywane są przypadki bardzo istotnego wzrostu stężenia cholesterolu i triglicerydów po jej zastosowaniu. Może to przełożyć się na ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Lepiej wybrać dietę śródziemnomorską. Oprócz tego, że wpływa na zmniejszenie masy ciała, to zmniejsza również ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Stosujmy te diety, które wpływają na zmniejszenie masy ciała, ale też poprawiają długość naszego życia.”

Tajniki psychologii: Dlaczego łatwo wierzyć w teorie spiskowe?

Kłamstwa i teorie spiskowe szerzą się dzięki pewnym mechanizmom, na które większość ludzi jest podatna. Prof. Marcel Danesi z University of Toronto od długiego czasu zajmuje się ich badaniem. Analizuje szczególnie przemowy dyktatorów, w tym Mussoliniego, Stalina, Hitlera czy Putina i ich wpływ na odbiorców. W wydanej właśnie książce “Politics, Lies and Conspiracy Theories” pokazuje, dlaczego wielu ludzie uwierzyło w bezczelne kłamstwa i jak za pomocą słów można manipulować drugą osobą i całymi społeczeństwami. Metody są różne. Na przykład jedną z cech wspólnych przemówień tyranów jest nagminne używanie odczłowieczających wybrane osoby metafor. „Intencją takiej mowy jest zaatakowanie tych, którzy nie należą do głównego nurtu, na przykład mniejszości rasowych czy ludzi o odmiennej orientacji seksualnej” – wyjaśnia prof. Danesi. Choćby w nazistowskich Niemczech – zwraca uwagę badacz – często pojawiały się takie określenia w odniesieniu do Żydów czy osób homoseksualnych, jak „szkodniki”, „gady”, „pasożyty”. Inny, podawany przez niego przykład to określenie „trucizna” wypowiedziane niegdyś przez Viktora Orbana w odniesieniu do imigrantów.

Gdy siedzisz długo w nocy…

Nadmierna ekspozycja na światło w nocy może nie tylko powodować problemy ze snem, ale także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak: nadciśnienie, otyłość, depresja, cukrzyca czy nawet nowotwory. Pracę na ten temat opublikowała w “Science” polska badaczka z Gdańska dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, kierująca międzynarodowym zespołem naukowców.

Cytat na dziś i jutro

“Posiadanie miliona znajomych nie jest cudem. Cudem jest mieć kogoś, kto stanie obok Ciebie, gdy milion innych będzie przeciwko Tobie.” (autor nieznany)

Piosenka na dzisiejszy wieczór

Aby nie kończyć w ponurym nastroju chciałbym przypomnieć piosenkę w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego i Grupy MoCarta “Kobiety jak te kwiaty”:

Miłych, dobrych snów…

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszyskie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.