Uncategorized

WYZNANIE WINY

Henryk Grynberg

“Postawienie Trumpa w stan oskarżenia sugeruje pytanie: Czy rzeczywiście chcecie tę osobę na prezydenta?” – głosi tytuł głównego komentarza redakcyjnego Washinton Post (August 3, 2023). To ryzykowne zdanie zdradza prawdziwą intencję oskarżenia jako nielegalnej ingerencji władz państwowych w proces wyborczy.

I odpala z powrotem (backfires), gdyż to samo pytanie można zadać, wskazując Joego Bidena Kamalę Harris, Hilary Clinton czy Jimmy Cartera (najfatalniejszego prezydenta, na jakiego głosowałem). Jako Bezpartyjny (Independent (I) centrysta bez odchyleń w lewo ni w prawo – nie żałuję, że nigdy nie głosowałem na Obamę, najbardziej niedoświadczonego prezydenta (nie dość doświadczonego nawet jako Czarny czy Afro-Amerykanin).

Z drugiej strony jako naturalizowany Amerykanin od 1975 roku w żaden sposób nie rozumiem, jak moi współwyborcy mogli byli wybrać tak niekompetentną i dziwną parę jak obecny prezydent i wiceprezydentka. Toteż wcale się nie dziwię, że nie mógł w to uwierzyć również prezydent Trump po udanej swej pierwszej kadencji.

Jeśli – jak implikuje jego najnowsze oskarżenie – wątpliwość jest teraz w Ameryce przestępstwem lub zbrodnią (felony) niczym w średniowiecznym chrześcijaństwie i świecie komunistycznym, z którego uciekłem, to muszę się przyznać, że jestem grzesznikiem i przestępcą politycznym. A czuję się winny i jednocześnie ukarany przez fakt, że nie żyję już w wolnym kraju. Przy tej okazji zwracam uwagę, że lider opozycji w bieżącej amerykańskiej kampanii wyborczej jest traktowany nie inaczej niż lider opozycji w Rosji z uwzględnieniem rosyjskich skrótów proceduralnych…

FB

Kategorie: Uncategorized

12 odpowiedzi »

 1. Uf, uf, Swoim krótkim wyznaniem pan Henryk uderzył w czułe miejsce obozu dogmatyków.
  Oskarżać pana Henryka o rasizm to jest grupowy obłęd. Kto inny by pomyślal, że oni muszą być naćpani.
  Panie Henrtyku prosze, się nie przejmować lawiną obelg ze strony ignorantów.
  Niestety, ignorantów jest bardzo dużo i oni WIEDZĄ bo są z wykształceniem a preciwnicy nie.
  Ale jest coś gorszego od niewiedzy? Złudzenie wiedzy i to jest coś co charakeryzuje dogmatyków.

  Jeden z komentatorów pisze:

  “… Mysle ze antysemityzm ktory przezylismy w Polsce i w ZSRR powinien byl kazdego z nas uodpornic do konca zycia na wszelkiego rodzaju rasizmu. Okazuje sie ze tak nie jest. Autor artykulu Henryk w swoich ksiazkach (ktore czytalem i cenie) bardzo krytykuje antysemityzm w Polsce….”

  Po pierwsze, ja też czytałrm książki pana Henryka, i on nie KRYTYKUJE antysemityzm, on tam OPISUJE w swych książkach antysemityzm. Krytykować antysemityzm to jest tak jak krytykować obozy koncentracyjne. Ktoś może powiedzeć, że się czepiam słów; może, ale uważam, że być może to jest (nie)świadoma żonglerka pojęciami do głoszonej narracji. Bo np. w liście pana Henryka nie było ani jednej wzmianki o antysemityzmie a tu kw omentarzu podchodził. Po drgie komentator zrównał rasizm z anysemityzmem, dokładniej, przyjąl jak coś oczywisego, że antysemityzm jest rasizmem. To wcale nie jest powszechnie uzzname ale dla niektórych bardzo dogodne. Przy okazji, istneje bardzo bogata literatura na ten temat.
  Przytoczę jeden link do Jerusalem Post:

  https://www.jpost.com/diaspora/antisemitism/is-antisemistism-a-form-of-racism-564712

  “Nowe sformułowanie rasizmu zrównuje Żydów z białymi i przypuszczalnie uprzywilejowanymi instytucjonalnie ludźmi, ignorując historię i obecne rozpowszechnienie antysemityzmu.”

  A tu jescze inne:

  https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0031322X.1992.9970081?journalCode=rpop20

  W 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało 75 do 35 za przyjęciem rezolucji 3379, która „określa, że syjonizm jest formą rasizmu i dyskryminacji rasowej”

  Co moge powiedziec to zarówno antysemityzm jak i rasizm są jednakowo obrzydliwe i nieludzkie.

  Po trzecie, antysemityzm który przeżyliśmy w Polsce i w ZSRR niewiele się nie różni od iantysemityzmu we wszystkich nnych krajach świata. Z czego wynika, że my (z Polski i ZSRR) niekoniecznie jesteśmy ani mądrzejsi ani bardzuej uodpornieni na rasizm. Za to niektórzy z nas uwierzyli w retorykę komunizmu – braterstwo, równość, sprawiedliwość. itp, ale bez antysemityzmu. No i oczywiście bez tej rażącej nazwy komunizm.

  Inny komentarz:

  “Nie musi pan lubić Obamy ale przed krytykowaniem trzeba zapoznać się z jego biografia. Skończył Columbie, potem pracował jako społecznik w Chicago, zrobił błyskotliwe studia w Harvard Law School…”

  OK, iluzja wiedzy się kłania. Faktem jest, że sporo ludzi robi błyskotliwe studia na prestiżowych uczelniach ale pozostają ignorantami. Inni ignoranci, ktorzy nie pokończyli studiów na prestiżowych uczeniach, slepo wierzą w magię presiżu. Odnosi się to głównie do nauk humanistycznych. W naukach ścislych to się zdarza bardzo rzadko, bo jest łatwo wykryc hosztaplerstwo i nie ma tak jak w naukach humanistycznych nadrzędnej retoryki o politycznej poprawności którą można by było wykorzystać. Dla mnie dobrym przykładem takiego ignoranta i spryciarza jest prof Harari, który zrobił zawrotną kariere. Jeśli chodzi o Obamę to jego błyskotliwe studa nie zrobiły z niego błyskotliwego polityka czy spryciarza jak Harari. Napewno pomoglo mu w ogładzie i w kręgach znajomości, no był i czarny (tak naprawde to pół-charny). Pierwszy w historii czarny president! A president z niego był nijaki. Carter bije wszystkich.

  Najlepszy president za moich czsów w USA to Ronald Reagan. Zawód aktor. Były gubernator stanu California

 2. Jurku H., oczywiscie masz racje, Trump ma wielu zwolenników. Glosowało na niego 74 miliony amerykanów, na Biden 81. Co do politycznego charakteru oskarżeń Trumpa, sprawdź sam. Akty oskarżenia w US są dokumentami publicznymi,ten z Georgi to 98 stron tekstu prawnego z bardzo konkretnymi zarzutami za konkretne nielegalne czyny. Prokuratorka poddała akt oskarżenia specjalnej komisji 23 prawników i ławników, tak zwanej Grand Jury, debatowali tygodniami, przesłuchali 40 świadków i zdecydowali oficjalnie oskarżyć (indict) Trumpa i jego 18 współpracowników. Przeczytaj sam ten dokument, nie ma to jak oryginalne dokumenty a nie informacje z trzeciej ręki. WSJ, JP albo WP opublikowały rowniez suche skróty.
  Opierasz się rowniez na opinii prof. Alana Dershowitza, to bardzo ciekawa postać. Został sławny po wybronieniu gwiazdy baseballa O.J.Simpsona oskarżonego o zamordowanie swojej żon zbroczonym krwią kijem golfom znalezionym w jego samochodzie. Jego strategia prawna jest świetnie opisana w filmie braci Cohen “The man that was not there”. Simpson został następnie skazany za morderstwo w procesie cywilnym. Dershowitz wybroni rowniez swojego starego przyjaciel pedofila Epstaine, który z wdzięczności podesłał mu nieletnia prostytutkę. Skończyło się oskarżeniem o seks z nieletnia W każdym razie panienka w końcu poszła na ugodę (hm…zapłacili jej) i wycofała pozew. Czytałem parę jego artykułów i sprawdzałem jego twierdzenia, facet naciąga i manipuluje, dla mnie jest on niegodny zaufania.

 3. Do Wlodka T. : Mysle ze antysemityzm ktory przezylismy w Polsce i w ZSRR powinien byl kazdego z nas uodpornic do konca zycia na wszelkiego rodzaju rasizmu. Okazuje sie ze tak nie jest . Autor artykulu Henryk w swoich ksiazkach (ktore czytalem i cenie) bardzo krytykuje antysemityzm w Polsce. Czy mam zrozumiec z jego uwagi rasistowskiej o Czarnych Amerykanow ze jak innym wolno byc antysemitami (czyli rasistami) to on takze ma na to przyzwolenie ? Takim rozumowaniem mozna nawet jarosza powolutku zmienic na ludozerce.Mieszkam w Izraelu ponad 50 lat i nie moge zniesc rasistowskiego zachowania roznych skrajnych osadnikow na Zachodnim Brzegu do ludnosci arabskiej. Pare miesiecy temu jakis arabski terorysta zamordowal pare zydowskich osadnikow w arabskim miasteczku HARARA. ten terorysta nie byl wcale mieszkancem tego miasteczka. Skrajni osadnicy zrobili tam pogrom: podpalili wiele domow i samochodow, a minister Skarbu Smotricz ( bardzo skrajny ich przedstawiciel) powiedzial w telewizji ze nalezy to miasteczka zniesc z powierzchni Ziemi. Gdy jego zona rodzila w szpitalu i w tym samym pokoju rodzila jakas arabka to powiedzial ze nie zgodzi sie zeby jego zona lezala obok arabki.Uwazam ze zaden rasizm nie jest niczym i nigdy usprawiedliwiony i prowadzi nie do rozwiazania problemow ale do jeszcze wiekszej wzajemnej nienawisci.”Oko za oko i zab za zab ” dalej nas obowiazuje w 21 wieku ?

 4. Ciekawa dyskusja Oni moga byc rasistami ale nie my (specjalnie male) musimy byc niezwykle czuli na niesprawiedliwosci i wyrozumiali.
  On (Obama) niezwykle rozumny czlek ,ale jest antysemita
  ale nie jest rasista bo ma odpowiedni koloryt. My sami doprowadzimy sie do grobu!
  Pozdrowienia dla wszystkich zwolenikow Bidena i nnych bylych wspolpracownikow
  geniusza Obamy.
  W:T:
  P.s Nawet minister mial Ojczyma z Bialegostoku

 5. HG nie jest osamotniony w swoich poglądach. Wystarczy zapoznać się z opinią słynnego prawnika (Żyda i przyjaciela Izraela) prof. Alana Dershowitz´a na temat politycznego charakteru aktualnych oskarżeń przeciwko Trumpowi. W obecnej dyskusji brakuje mi też obiektywnych kryteriów oceny amerykańskich prezydentów tzn. czy są dobrzy dla Izraela w szczególności, a dla Żydów wogóle.

 6. Włodek ,perkusisto,kucharzu, cuisiner, używaj tylko Włodek.

 7. ” : ”Jako Bezpartyjny (Independent (I) centrysta bez odchyleń w lewo ni w prawo – nie żałuję, że nigdy nie głosowałem na Obamę, najbardziej niedoświadczonego prezydenta (nie dość doświadczonego nawet jako Czarny czy Afro-Amerykanin).”
  Wymkną się panu wstrętny rasistowski komentarz, trzeba poprosić gospodarza tego blogu żeby usuną pana post. Bardzo cenie pana książki i przykro by było gdyby to zdanie zostało jako komentarz do pańskiej, bardzo wartościowe twórczości.

 8. Nie musi pan lubić Obamy ale przed krytykowaniem trzeba zapoznać się z jego biografia. Skończył Columbie, potem pracował jako społecznik w Chicago, następnie zrobił błyskotliwe studia w Harvard Law School, już na studiach został redaktorem Harward Law Review. Następnie pracował jako społecznik i wykładowcą prawa konstytucyjnego. 1997-2004 był senatorem w Illinois a potem od 2005-2008 senatorem USA. Trudno go chyba nazywać ”niedoświadczonym”. Jest pan raczej niedoinformowany.
  Panski Trump nie ma żadnego doświadczenia politycznego, był pariasem wśród amerykańskich biznesmenów znany z okradania inwestorów (Atlantic City kasyno, największa plajta w historii US), był okres kiedy żaden bank nie dawał mu pożyczek, oprócz Deutsche bank poprzez rosyjskie powiązania (szef tego banku siedział za to).
  Ma za sobą wiele przegranych procesów za oszustwo (Trump uniwersity…) i molestowanie seksualne. Fajnego ma pan idola.

 9. « La vieillesse est un naufrage » , jak mawiał de Gaulle.

 10. To zdanie wcale nie ryzykowne, bo tzw “środki przekazu” ( przekazu czego?) adresują wyznawców pewnych idei, a innych ignorują. WP adresuje stado wyznawców z podobnym językiem i światopoglądem i wzmacnia ich w wierze. Nie ma w tym żadnego ryzyka, bo wyznawcy innej wiary tego artykułu i tak nie przeczytają.
  Co potwierdza moje podejrzenie że wiary objawione nie wymierają, ale zmieniają obiekty i semantykę. Ale struktury systemów wiar jednak nie zmieniają się; Wszystkie mają proroków i pasterzy i przemówienia i kazania z ambony (środki przekazu) i misje wzmacniania wiary.
  Wymierające wiary ( jak chrześcijaństwo) nie są zastąpione przez racjonalizm, ale przez inne wiary. Widocznie racjonalizm jest zbyt trudny dla zbyt wielu ludzi.

 11. Hmmm, trudno mi zrozumiec Henryka Grynberga, zyje dluzej niz ja w Ameryce a pisze jak gdyby nie wiedzal ze Demokraci utopili by Republikanow w lyzce wody, i na odwrot, pod warunkiem ze mozna by to bylo zrobic LEGALNIE. W Ameryce legalne jest zmienianie granic regionow, tzw ‘gerrymandering’ aby zapewnic sobie zwyciestwo w wyborach, legalne bylo oskarzanie Obamay ze nie urodzil sie w USA i legalne bylo oskarzanie Trumpa ze wspolpracuje z Rosja, ale nielegalne bylo preparowanie falszywych dowodow na wspolprace. A wiec oskarzanie Trumpa o lamanie prawa jest calkowicie LEGALNE, choc gdyby Demokraci mieliwiecej rozumu, powinni to zrobic rok temu.

  HG pisze ”Z drugiej strony jako naturalizowany Amerykanin od 1975 roku w żaden sposób nie rozumiem, jak moi współwyborcy mogli byli wybrać tak niekompetentną i dziwną parę jak obecny prezydent i wiceprezydentka.”.
  Panie Henryku – ja tez nie glosowalem na Obame ani na Hillary ale glosowalem na Bidena, moze dlatego ze urodzilem sie w komunistycznym kraju. Trump chcial NIELEGALNIE zostac prezydentem pomimo ze przegral wybory, tak samo jak komunisci w Polsce. Gdyby przeciwko Trumpowi startowal pies Bidena, glosowalbym na psa.

  HG pisze: ”Jeśli – jak implikuje jego najnowsze oskarżenie – wątpliwość jest teraz w Ameryce przestępstwem lub zbrodnią (felony) niczym w średniowiecznym chrześcijaństwie i świecie komunistycznym, z którego uciekłem, to muszę się przyznać, że jestem grzesznikiem i przestępcą politycznym”.
  Panie Henryku, prosze jeszcze raz sprawdzic o co oskarza sie Trumpa. Trump ma prawo prawo klamac ze wygral wybory i ma prawo miec watpliwosci ze wybory przegral – oskarza sie go o czyny! Oskarza sie go o nielegalne CZYNY ktore zrobil aby zostac prezydentem.
  Mieszka Pan Panie Henryku w USA, przez 4 lata sluchal Pan Trumpa – i dalej Pan mysli ze Trump jest takim prymitywnym oslem ze ”mial watpliwosci”? Przeciez od sprawdzania czy byly oszustwa nie jest Trump tylko specjalne urzedy.
  Attorney General William Barr (nominated by President Trump) nie znalazl zadnych dowodow na oszustwa.
  Georgia Gov. Brian Kemp and Secretary of State Brad Raffensperger, both Republicans – nie znalezli zadnych zadnych dowodow na oszustwa.
  Christopher A. Wray, Director of the FBI (Appointed by President Trump) nie znalazl zadnych dowodow na oszustwa.
  Lt. Gov. Texas Dan Patrick offered a $1 million reward for any information leading to the arrest and conviction of voter fraud.
  The only person to claim the rewards was Lt. Gov. Fetterman of PA, who offered up two persons, both were Republicans.
  No one else has claimed the reward.
  Ponad 50 razy Trump w sadzie twierdzil za ma dowody na oszustwa – wszytkie jego skargi sad oprocz jednej odrzucil.
  Trump zarzadal ponowne licznie glosow w Wisconsin – i co sie okazalo? Ze zwolennicy Trump sfalszowali wybory, bo ponowne liczenia dalo Bidenowi wiecej glosow.
  I dalej Pan twierdzi Panie Henryku ze Trump jest prymitywnym oslem ktory nie wiedzial ze przegral wybory? Przeciez Trump wydoil od swoich wiernych 250 miliony dolarow aby walczyc w sadzie o prawde – czy wynajal detektywow szukajacych dowodow? Czy oglosil milionwowa nagrode dla whisteblowers ktorzy zdradza prawde? Nie. Dlaczego? Trump sam dal na to odpowiedz – powiedzial ze ‘kocha poorly educated’. Dla ‘pooly educated’ slowa Trumpa sa dowodem, dla ‘educated people’ nie.
  Nawiasem mowiac – Trump ukradl mi 100 milionow dolarow. Moj dowod? Taki sam jak dowod ze Trump wygral 2020 wybory.

 12. Jestem zdumiony komentarzem : ”Jako Bezpartyjny (Independent (I) centrysta bez odchyleń w lewo ni w prawo – nie żałuję, że nigdy nie głosowałem na Obamę, najbardziej niedoświadczonego prezydenta (nie dość doświadczonego nawet jako Czarny czy Afro-Amerykanin).” Chce zapytac autora tego zapytania , co by powiedzial gdyby ktos w USA napisal zamiast zdania ”nawet jako Czarny czy Afro-Amerykanin” zdanie ” nawet Zyd” ? . Cos mi to brzydko pachnie Panie Henryku. No i ciezko mi tez zrozumiec to uwielbienie do Trumpa ? On jest czysty jak lza i kazde jego slowo to PRAWDA ? To jest czlowiek ktorego ogromne USA powinna znow wybrac na prezydenta ? Wsrod setek mlionow Amerykanow nie ma lepszych ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.