Uncategorized

78 lat po Zagładzie izraelska obrona powietrzna będzie chronić Niemcy


System Arrow 3 ma wejść w początkowy stan operacyjny w 2025 roku.

Yaakov Lappin

Czwartkowe dramatyczne ogłoszenie przez Ministerstwo Obrony Izraela, że Stany Zjednoczone dały zielone światło dla sprzedaży izraelskiego systemu obrony powietrznej Arrow 3 do Niemiec – największej transakcji eksportowej w historii eksportu obronnego Izraela – niesie ze sobą potężne przesłanie historyczne.

Boaz Levy, prezes i dyrektor generalny Israel Aerospace Industries, głównego wykonawcy systemu Arrow 3, powiedział podczas telefonicznego briefingu prasowego: “Ostatnie zdanie, jako osoba, która kierowała tym projektem przez tak wiele lat i jako osoba, której matka przeżyła Holokaust, jest to dla mnie bardzo ważny moment. Uważam, że fakt, iż Izraelczycy opracowali system, który może chronić ludność z całego świata przed pociskami balistycznymi, jest bardzo ważnym wydarzeniem. Dla mnie osobiście, dla IAI i ogólnie dla Izraela”.

Arrow 3 został zaprojektowany do przechwytywania pocisków balistycznych w przestrzeni kosmicznej i w nadchodzących latach będzie chronić całe Niemcy przed groźbą rosyjskich ataków rakietowych.

Izraelskie Ministerstwo Obrony, niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony i Israel Aerospace Industries podpiszą przełomową umowę obronną o wartości 3,5 miliarda dolarów w nadchodzących tygodniach, a w 2025 roku system wejdzie w początkowy stan operacyjny, zanim stanie się w pełni operacyjny w 2030 roku.

Zespoły IAI będą szkolić niemieckie siły powietrzne w zakresie technicznych aspektów obsługi systemu. Przedstawiciele Sił Powietrznych Izraela również wezmą udział w szkoleniu, dzieląc się doświadczeniami operacyjnymi ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. Później niemiecki personel przejmie programy szkoleniowe.

W ramach umowy amerykańska spółka zależna IAI, Stark Aerospace, będzie nadal produkować połowę wszystkich komponentów dla niemieckiego systemu Arrow 3, tak jak robi to w przypadku izraelskich systemów Arrow 3.

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej
Moshe Patel, dyrektor Israel Missile Defense Organization (IMDO) w Ministerstwie Obrony, również nie mógł uniknąć uznania znaczenia tej umowy.

“Dla nas w Państwie Izrael, a konkretnie w Ministerstwie Obrony, to historyczny dzień. Po pierwsze, mówimy o umowie obrony Niemiec 78 lat po Holokauście, gdzie Izrael sprzedaje system, który będzie chronił niemieckich obywateli. Co więcej, system ten był opracowywany wspólnie z naszymi kolegami z amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej przez ponad 30 lat, nawet od czasu Arrow 1 do chwili obecnej. Mówimy o bardzo dużym kontrakcie – o łącznej wartości ponad 3,5 miliarda dolarów. Niemiecki rząd zamierza dodać dodatkowe fundusze, ponieważ więcej działań zostanie przeprowadzonych w Niemczech, co daje łącznie około 4 miliardów dolarów”.

Patel wyraził głęboką wdzięczność rządowi USA i Pentagonowi za wsparcie sprzedaży. Podkreślił, że umowa nie wpłynie na amerykańsko-izraelskie ustalenia dotyczące Arrow 3, co oznacza, że IAI będzie musiała stworzyć nową infrastrukturę dla niemieckiego programu i zatrudnić nowych pracowników, takich jak inżynierowie i specjaliści ds. produkcji w Izraelu, a także w Stanach Zjednoczonych.

Patel powiedział, że aby dotrzymać terminu 2025 r., prace muszą rozpocząć się natychmiast.

Levy dodał: “Jesteśmy częścią tej długiej wspólnej podróży od kilku dekad, zaczynając od pytania postawionego przez prezydenta Reagana w latach 80-tych: “Czy możesz trafić pociskiem w pocisk? Czy możesz przechwycić nadlatujący pocisk balistyczny?”. Wierzę, że praca wykonana w Izraelu w IAI i Ministerstwie Obrony doprowadziła nas do pozycji, w której mamy system, który może skutecznie bronić się przed zagrożeniami rakietowymi”.

System Arrow 3 został zaprojektowany do przechwytywania pocisków balistycznych znajdujących się poza atmosferą. “Dzięki wyjątkowym możliwościom przechwytywania dalekiego zasięgu, działającego na dużych wysokościach nad atmosferą, jest to najlepszy system przechwytujący tego rodzaju. System wykorzystuje podejście hit-to-kill do przechwytywania nadlatujących zagrożeń”, powiedziało ministerstwo.

Tomer – spółka należąca do rządu, Rafael Advanced Defense Systems i Stark Aerospace są głównymi podwykonawcami odpowiedzialnymi za rozwój i produkcję rakiet przechwytujących Arrow 3.

Według dyrektora generalnego Ministerstwa Obrony, gen. bryg. (rez.) Eyala Zamira, część wpływów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na wzmocnienie izraelskich systemów obronnych.

“Ta przełomowa umowa, największa umowa eksportowa w historii naszego kraju, przyspieszy izraelski eksport obronny do nowego rekordu po zeszłorocznym niezwykłym osiągnięciu 12,5 miliarda dolarów [w sprzedaży]” – stwierdził. “Umowa Arrow 3 wzmacnia nasz niezachwiany sojusz z USA, obejmujący współpracę strategiczną, polityczno-obronną i przemysłową. Warto zauważyć, że komponenty systemu produkowane obecnie w USA dla Izraela będą również produkowane dla Niemiec, co jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo z amerykańską bazą przemysłową”.

Strach przed Rosją
Ostatecznie umowa jest najnowszym odzwierciedleniem trendu, w którym państwa europejskie zwracają się do Izraela, aby wyposażyć się w nowe zdolności do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji.

Wcześniej w sierpniu Polska ogłosiła zakup setek wyprodukowanych przez Rafaela pocisków przeciwpancernych Spike, finalizując zakup za pośrednictwem polskiego partnera firmy obronnej Rafael, Mesko, która będzie produkować i montować części pocisków w Polsce.

Również w sierpniu Stany Zjednoczone zatwierdziły zakup przez fińskie Ministerstwo Obrony wyprodukowanego przez Rafael systemu obrony powietrznej David’s Sling, co oznacza pierwszą międzynarodową sprzedaż systemu. David’s Sling zadebiutował operacyjnie podczas eskalacji w maju 2023 r. (“Operacja Tarcza i Strzała”) między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem w Strefie Gazy.

Umowa, wyceniona na około 316 milionów euro (351 milionów dolarów), jest wynikiem wieloletniego przetargu i obejmuje wyrzutnie, radary, które zostaną połączone z fińskimi systemami dowodzenia i kontroli.

W ostatnich miesiącach Holandia wybrała Precyzyjny i Uniwersalny System Wyrzutni (PULS) firmy Elbit Systems dla holenderskiej armii. Chociaż Elbit nie potwierdził sprzedaży, w marcu poinformował, że podpisał kontrakt o wartości 133 milionów dolarów na dostawę systemu rakietowego PULS dla europejskiego klienta NATO.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Deutsche BundesRepublik nie uznaje do dzisiaj stolicy Izraela. Jeśli już ktoś upiera się przy znakach niebiańskich i omenach.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.