Uncategorized

Premiera „Zeszytu z wierszami z Auschwitz” na Targach Książki w Goeteborgu

„Zeszyt z wierszami z Auschwitz”

Zawierający poezję więźniarek z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych „Zeszyt z wierszami z Auschwitz” został zaprezentowany po raz pierwszy w czwartek na Targach Książki w Goeteborgu. Wydawnictwo powstało z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

“Można powiedzieć, że to światowa premiera” – przekazał PAP dyrektor Instytutu Paweł Ruszkiewicz.

Zeszyt z rękopisami zachował się dzięki Bożenie Janinie Zdunek z domu Misiewicz (1918-2015), więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrueck, która po wojnie znalazła się w Szwecji w ramach akcji białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

Geneza zbioru poezji sięga najprawdopodobniej jesieni 1943 roku, gdy Polka trafiła do obozowego szpitala, gdzie więźniarki w nielicznych wolnych chwilach recytowały z pamięci dające im otuchę powstałe w niewoli wiersze. Jak wskazuje okładka, zeszyt pierwotnie miał służyć jako rejestr numerów obozowych zmarłych kobiet.

Z inicjatywy dyrektora Instytutu Polskiego 32-stronicowy zeszyt w szerokie linie z 18 wierszami spisanymi różnym charakterem został zaprezentowany w lutym 2020 roku na wystawie w Sztokholmie. Następnie syn więźniarki Bogusław Adam Zdunek przekazał wymagający konserwacji zeszyt Muzeum Auschwitz.

Po zakończeniu pandemii Instytut Polski kontynuował projekt we współpracy z Muzeum Auschwitz, wiersze zostały przełożone na język szwedzki oraz angielski i wydane w formie zbioru z opisami pod tytułem “Zeszyt z wierszami z Auschwitz” .

W niedzielę ostatniego dnia Targów Książki w Goeteborgu obozową poezję interpretować będą aktorki, związana ze Szwecją

Małgorzata Pieczyńska oraz Sara Sommerfeldt.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Premiera „Zeszytu z wierszami z Auschwitz” na Targach Książki w Goeteborgu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.