Uncategorized

Szef sztabu IDF upamiętnia 50. rocznicę wojny Jom Kippur w liście do żołnierzy

Herzi Halevi

Szef sztabu IDF Herzi Halevi napisał list skierowany do żołnierzy IDF, w którym upamiętnił 50. rocznicę wojny Jom Kippur z 1973 roku, w której życie straciło prawie 3000 izraelskich żołnierzy.

Halevi opisał wojnę i jej wpływ na rozwijający się naród izraelski, który został założony zaledwie 25 lat przed rozpoczęciem wojny Jom Kippur i zaledwie sześć lat po wojnie sześciodniowej, w wyniku której państwo żydowskie niemal podwoiło swoje suwerenne terytorium.

Wczesnym popołudniem Jom Kippur w 1973 r. wojska Egiptu i Syrii rozpoczęły skoordynowany atak na Izrael na dwóch frontach.

“W krótkim czasie siły egipskie zajęły wschodni brzeg Kanału Sueskiego, a Syryjczycy znaleźli się nad Kinnerrt (Jeziorem Galilejskim)” – napisał Halevi.

“Pod koniec trwających około trzech tygodni krwawych starć, IDF udało się zatrzymać większe siły wroga, przenieść walkę na terytorium wroga i pokonać go”.

“Wojna, która rozpoczęła się z zaskoczenia, zakończyła się, gdy IDF zagroził stolicom Egiptu i Syrii i narzucił im zawieszenie broni”.

Wojna o tej samej nazwie wybuchła rankiem w święto Jom Kippur w 1973 roku, kiedy większość kraju świętowała żydowski Dzień Pojednania. Co szokujące, nie było żadnego wcześniejszego ostrzeżenia, dopóki alarmy nie włączyły się w całym Izraelu, powiadamiając cywilów, że kraj jest atakowany.

“Brak ostrzeżenia w przededniu wojny jest najgorszą porażką w historii państwa Izrael” – wyjaśnił Halevi. Jego korzenie tkwiły w arogancji, braku zrozumienia obfitych informacji wywiadowczych i lekceważeniu wroga. Lekcja, jaką wynieśliśmy z wojny, przypomniała nam o naszym obowiązku zachowania umiaru – gotowości oraz wzmocnienia i uaktualnienia koncepcji działania i szkolenia żołnierzy obowiązkowych i rezerwowych”.

Halevi pochwalił również odwagę izraelskich żołnierzy, którzy bohatersko wyprowadzili kraj z walki, nawet po nieoczekiwanym rozpoczęciu wojny.

“Liczne akty heroizmu podczas wojny, w obliczu ognia wroga, są dla nas źródłem inspiracji. Przestrzeganie misji przez żołnierzy IDF i ich dowódców, ich odwaga i poświęcenie są tym, co wygrało wojnę. Żołnierze rezerwy, którzy opuścili synagogi i pospieszyli zgłosić się do służby podczas wojny, udowodnili, że jedność wojska jest kluczem do przezwyciężenia trudności w sytuacjach” – powiedział Halevi.

“Wysiłek utrzymania naszej obrony spowodował ciężkie straty wśród żołnierzy IDF, których było niewielu, walczących z większymi siłami” – powiedział Halevi w odniesieniu do 2,689 poległych żołnierzy IDF, po czym przekazał pozdrowienia rodzinom poległych bohaterów Izraela.

Halevi zakończył w pozytywnym tonie, podkreślając postępy i osiągnięcia militarne Izraela od zakończenia wojny Jom Kippur.

“Minęło pięćdziesiąt lat. Dzisiejsze IDF to silna armia o zaawansowanych możliwościach, działająca z powodzeniem na wszystkich arenach przeciwko różnym wrogom i zagrożeniom. Nasza siła pochodzi z połączenia sił lądowych, powietrznych i morskich z wysiłkami wywiadowczymi… a także profesjonalizmem, poświęceniem i odwagą” – kontynuował Halevi.

“Nasi wrogowie powinni wiedzieć, że duch żołnierzy IDF i jedność ich szeregów nie ustępują tym żołnierzom, którzy walczyli w wojnie Jom Kippur, i że IDF są jak zawsze gotowe do wieloarenowego konfliktu zbrojnego, jeśli zajdzie taka potrzeba” – oświadczył Halevi.

Szef sztabu IDF upamiętnia 50. rocznicę wojny Jom Kippur w liście do żołnierzy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.