Uncategorized

Netanjahu walczył z sądami. Wróg był gdzie indziej

Sever Plocker dla “Wyborczej”:


Izraelski żołnierz stoi przy ciałach Izraelczyków zabitych przez uzbrojonych bojowników palestyńskich w mieście Sderot na południu Izraela, 7 października 2023 r.

Izraelski żołnierz stoi przy ciałach Izraelczyków zabitych przez uzbrojonych bojowników palestyńskich w mieście Sderot na południu Izraela, 7 października 2023 r. (Fot. Tsafrir Abayov / AP Photo)

To, co się stało, to wina premiera Netanjahu. Nasz rząd nie chciał słuchać wojskowych, którzy przestrzegali przed taką sytuacją. Wolał toczyć wojnę z częścią społeczeństwa – mówi “Wyborczej” Sever Plocker, publicysta izraelskiego dziennika “Jedi’ot Acharonot”. Rozmowę przerywa kolejny alarm przeciwlotniczy w Tel Awiwie.

Bartosz T. Wieliński: Jakie nastroje panują teraz w Tel Awiwie? 

Sever Plocker: Dość ponure. Mieliśmy siedem godzin spokoju. A o godz. 20 Hamas rozpoczął ostrzał rakietowy. Odpalili mnóstwo pocisków, nie tylko na Tel Awiw, ale też na miasta położone dalej, kilkadziesiąt kilometrów na północ. Ogłoszono u nas alarm przeciwlotniczy.

Co się robi podczas alarmu? Schodzicie do schronów jak Ukraińcy? 

– Nie. Zamykamy okna, opuszczamy rolety, udajemy się do bezpiecznych pomieszczeń w naszych mieszkaniach i czekamy, aż będzie po wszystkim. Nasza Żelazna Kopuła [izraelski system przeciwrakietowy] działa i niszczy nadlatujące pociski. Alarmy uprzykrzają życie, ale praktycznie nie ma dla nas zagrożenia.

Z kolei to, co się stało na południu, to po prostu zgroza. Dowiedziałem się, że grupa młodych ludzi wybrała się imprezować na pustynię w pobliże Strefy Gazy. Nastolatki, najstarsi mieli po 18 lat, to nie byli żołnierze. Miała być zabawa, przyjechali terroryści i zaczęli do nich strzelać. Jest mnóstwo ofiar i wiele porwanych. W innych miejscach też ginęły dzieci i kobiety. Mówi się, że 300-400 terrorystów z Hamasu sforsowało płot na granicy i zaatakowało 20 kibuców i osiedli. Wojsko kontratakuje, większość miejsc została już odbita.

Atak Hamasu kompletnie zaskoczył Izrael, który ma do dyspozycji najlepsze służby wywiadowcze świata. Jak do tego mogło dojść?  

– Nasz wywiad wojskowy nie działa, to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Myślę, że terrorystów do uderzenia skłoniła przede wszystkim rysująca się możliwość zawarcia pokoju między Izraelem a Arabią Saudyjską. To by oznaczało, że Iran straci wpływy na Bliskim Wschodzie. Teheran, który kontroluje terrorystów, kazał im atakować, by do tej normalizacji nie doszło. Nasi wojskowi mówią dziś, że odpowiedzialność za to, co się stało, ponosi też nasz rząd. Premier Beniamin Netanjahu nie chciał przyjąć do wiadomości, że awantura o reformę sądownictwa, którą rozpętał [rząd Netanjahu mimo gigantycznych protestów przeforsował podporządkowanie Sądu Najwyższego politykom], podzieliła społeczeństwo i poważnie osłabiła państwo oraz jego instytucje. A to zdopingowało Hamas.

Nasz rząd nie chciał słuchać wojskowych, którzy przestrzegali przed taką sytuacją. Wolał toczyć wojnę z częścią społeczeństwa. A prawdziwy wróg był gdzie indziej.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu podczas posiedzenia gabinetu w Jerozolimie, 27wrzesień 2023 r.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu podczas posiedzenia gabinetu w Jerozolimie, 27wrzesień 2023 r. Fot. Abir Sultan/Pool Photo via AP

Poza tym większość naszych sił stacjonuje na Zachodnim Brzegu, granicy ze Strefą Gazy pilnują skromniejsze siły.

Błyskawiczny przegląd wydarzeń ze świata, o których trzeba wiedzieć.

Zapisz się na autorski newsletter i przekraczaj granice bez ruszania się z domu.

Administratorem danych osobowych podanych przy zapisaniu się na newsletter jest Agora S.A. z siedzibą w WarszawieWięcej

Co teraz zrobi premier Netanjahu? 

– Na razie nie robi nic poza prowadzeniem niekończących się posiedzeń rządu. Jair Lapid, przywódca głównej siły na opozycji, zaproponował Netanjahu utworzenie rządu jedności narodowej. Spotkał się jednak z odmową.

W tej chwili oficjalne statystyki mówią o 200 zabitych i tysiącu rannych. W skali 10-mln kraju to gigantyczna tragedia. Od czasu wojny Jom Kippur nie mieliśmy tylu cywilnych ofiar. Dlatego mój kraj nie przejdzie nad tym do porządku dziennego. Zacznie się wojna, która potrwa bardzo długo. Jak to się skończy? Czy po raz kolejny izraelskie wojsko zajmie Gazę? Czy jest jakaś strategia, co robić? Nie ma. Jesteśmy nieprzygotowani, bo nasza władza zajmowała się idiotyzmem, jakim była walka z Sądem Najwyższym, dzieleniem pieniędzy między siebie. Pokpiono nasze bezpieczeństwo. I teraz płacimy za to krwią.

Wielkie katastrofy powodują zazwyczaj, że społeczeństwo staje za swoim przywódcą. To tzw. efekt flagi. Czy dotyczy to też Netanjahu?

– Wątpię. Jego rząd wcześniej czy później z powodu tego, co się dziś stało, upadnie. Izraelowi zadano potworny cios, żaden rząd nie przetrwa takiej klęski. Netanjahu też nie. Gdy sytuacja nieco się uspokoi, przez Izrael przejdą wielkie protesty, ludzie będą żądali ukarania winnych. Premier tego nie przetrwa.  

A jeśli rozpocznie wojnę z Iranem? 

– To wykluczone. Na to Netanjahu nie zdecyduje się bez zgody USA. A zgody nie będzie

W słuchawce słyszę syreny kolejnego alarmu przeciwlotniczego, kończymy rozmowę.

Bartosz T. Wieliński

Kategorie: Uncategorized

13 odpowiedzi »

 1. Ad Walfish
  Jako że jesteś w 100% przekonany o słuszności swoich twierdzeń dyskusja z tobą ma mało sensu: trochę wątpliwości nikomu jeszcze nie zaszkodziło
  Czy N. chciał się spotkać czy nie, to nie gra roli, nie chciałbym się na tym etapie walk wypowiadać na temat czyjejkolwiek winy. Faktem jednak jest, ze wywiady Aman i Szabak zawiodły co spowodowało że również armia nie miała wystarczających sił na granicy z Gaza.

 2. Panie Plocker, wstydź się Pan. Busza, busza, busza!!!

 3. panie walfish.. widze, ze awansuje… z religijnej kobiety nie majacej w domu telewizji teraz doszlam do mata hari… brakuje mi tylko tego co miedzy jednym a drugim… czy tez po prostu przeskoczylam pare pieter?

 4. Pani Dana Rothschild i inni
  „Ale brednie”, gdzie wyczytałeś takie
  „piękne” określenie, może to u Was zalicza
  się jako komplement. W jaki sposób Ty i nasz Premier wiedzieliście co wojskowi
  powiedzieli, jeżeli Bibi nie chciał spotkać się z nimi. Ja w tej sprawie wiem jedno,
  w każdym normalnym państwie, a w ostatnim roku Izrael normalnym państwem
  nie był, Premier pierwszy krok co robi to
  spotyka się z oficerami wywiadu. Od stycznia Bibi tego nie robił.
  Wiesz również co powiedział terrorysta
  w czasie tajnego śledztwa. Kim Ty jesteś,
  żydowską Matta Hary ( nawet nie jestem
  pewien czy wiesz kim ona była)
  Ja też nie zawsze zgadzam się z Plockierem ale w twoim obozie jest znacznie więcej postaci których można
  określić ześwinili.
  Panie „ml” nie jestem w stanie zrozumieć
  pański komentarz. Jedno jest pewne, po takim okropnym dniu, jakim była Sobota
  7. 10. 23 po zakończeniu działań wojennych, muszą odbyć się nadzwyczajne
  wybory do Knesset. Wtedy naród zadecyduje komu naród ufa w sprawach
  bezpieczeństwa, jak również jaki
  system polityczny bardziej mu odpowiada.
  Victor: Nie wiem czy S. Plockier jest neokomunista ale wiem kto jest
  faszystą w waszym obozie i wiem że prawie nie ma różnicy
  politycznej między nimi.
  Marek Pelc
  Oczywiście Nataniahu nie ma z tym nic
  wspólnego. Reforma Sadownictwa, była
  przedstawiona tylko i wyłącznie w celu
  umocnienia demokracji, jak to oświadczył
  Nataniahu w Nowym Yorku.
  Jakoś w dziwny sposób, przed wyborami
  nikt nie narzekał na demokrację w Izraelu.
  Ani prawica, która prawicą nie jest, ani
  lewica, która tym bardziej nie jest lewicą.
  Więc skąd ten gwałtowny pośpiech w głosowaniach. Nataniahu był aż tak
  zajęty że po prostu nie miał czasu zająć się taką „blachą” sprawą jak bezpieczeństwo narodu i państwa.
  Zosia Braun
  Ty napewno znasz się na demokracji lepiej niż ja na religii.

 5. Kobi tlumaczę z francuskiego, z artykulu bylego ambasadora Izraela. Sprawdz informację w izraelskij prasie i popraw mój wpis, z góry dzięki.

 6. Generał Włodek,
  Chyba Panu Generałowi się pomyliło, brygada po Hebrajsku to jest “chativa” (חתיבה) i składa się z pomiędzy 3000-7000 żołnierzy, więc raczej super nie realna wiadomość

 7. Brygada byla wycofana bo ”security heads”, ludzie podobni do A.K. ,zapewnili ze Gazans sa ludzcy i ” Hamas nie chce konfrontacji”

 8. Na dzień przed atakiem, brygada IDF została wycofana z bazy kolo Gazy żeby chronić publiczne modlitwy i lekcja Tory na drodze do miasta Huwara na południu od Naplousu.

 9. ale brednie… rzad nie chcial sluchac wojskowych? pare dni przed ta historia wojskowi wlasnie zapewnili netanyahu i rzad, ze ‘hamas jest odstraszony’… dzisiaj jeden zlapany hamasnik powiedzial na sledztwie, ze planowali to od ponad roku… wiec jak plocker chce na kogos zwalic wine, to niech zwali na pajaca i oszusta, bo to ich rzad przeoczyl ten plan… jesli w ogole mozna dzisiaj, podczas tej calej historii, ktora jeszcze nie jest zakonczona, oskarzac kogokolwiek… plocker byl kiedys dobrym dziennikarzem od spraw gospodarczych, jak pamietam… zeswinil sie kompletnie, kiedy zabral sie za polityke…

 10. Autor chce chyba powiedziec ze ci oficerowie ostrzegali Netanyahu ze wywiad jest zajety czyms innym niz obrona Izraela i ze szefowie wywiadu powinni byc aresztowani i zastepieni przez lojalnych Izraelowi.
  W TV wczoraj jeden z nich, byly szef wywiadu, byly, Ephraim Halevy oswiadczyl :
  ”Nie bylo zadnych znakow ostrzegajacych, zadnych”
  Z drugiej strony oficjalna linia jest ” To zabierze dlugo czasu , moze lata, zeby dotrzec czy byly znaki ostrzegawcze i jak je przeoczono”
  A Halevy po mniej niz dniu juz wiedzial ze ” Nie bylo zadnych znakow ostrzegajacych”
  Za to ich klika bylych i obecnych szefow wywiadu politykowala i caly czas wydawala oswiadczenia o ”
  ””Ogromnym ryzyku dla demokracji z powodu reform Sadu Najwyzszego”
  Razem z klika bylych IDF szefow na czele z Ehudem Barakiem ktory, mniej niz 2 tygodnie temu oswiadczyl :
  ” Beda lezec trupy na ulicach Izraela. Jestesmy zdeterminowani wygrac nasza walke o przeciw reformie sadownictwa”
  Lubi widocznie trupy Izraelczykow

 11. A czego mozna sie spodziewac od Plockiera-neokomunisty …

 12. To podejrzenie że służby, armia i policja się rozpolitykowaly zaniedbujac swoje obowiązki. W pamięci mamy niedawwne deklaracje rezerwistów odmawiania służby w wojsku. Przez pół roku opozycja osłabiła bezpieczeństwo kraju.

 13. JESZCZE JEDEN LEWICOWY ANTYRZADOWY, KOMENTARZ, BEZ ZADNYCH UDOWODNIOWYCH FAKTOW.
  WSZYSTKO ABY OBALIC “NIEDEMOKRATYCZNIE” TEN RZAD.
  A MOZE ARMIA, PODOBNIE JAK LOTNICTWO BYLI TEZ PO STRONIE EHUDA BARAKA I AKURAT MIELI STRAJK.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.