Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 273


Jaroslaw Kosiaty

.–Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych

Muzyka

André Rieu zaprosił 15-letnią dziewczynę do występu na scenie podczas swojego wielkiego koncertu w Holandii. Emma nie jest przeciętną uczennicą liceum, cierpi na bardzo rzadką chorobę żołądka, ale ma też piękny głos. Żołądek Emmy jest całkowicie sparaliżowany i dziewczyna może odżywiać się wyłącznie za pomocą stomii. Warto zobaczyć niezwykły występ i posłuchać śpiewu tej dzielnej młodej osoby:


Film

Właśnie obejrzałem film “Bękarty” (“Father Figures”) z 2017 roku w reżyserii Lawrence’a Shera. Główne role zagrali w nim fenomenalni: Owen Wilson, J.K. Simmons, Christopher Walken i Glenn Close. 

Kyle (Owen Wilson) i Peter Reynoldsowie (Ed Helms) to bracia bliźniacy, którzy są zupełnie do siebie niepodobni – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Wychowywani przez ekscentryczną matkę Helen (Glenn Close) od dzieciństwa żyli w przekonaniu, że ich biologiczny ojciec zmarł niedługo po tym, jak przyszli na świat. Helen, która właśnie wychodzi za mąż, zdradza czterdziestoletnim synom, że nie powiedziała im prawdy. Kobieta nie była pewna, z którym z partnerów zaszła w ciążę. Zszokowani bracia postanawiają odnaleźć ojca. Odwiedzając kolejnych dawnych kochanków Helen, przy okazji dowiadują się pikantnych szczegółów z jej młodości w szalonych latach 70. Polecam na jesienny wieczór z przyjaciółmi przy dobrym winie. Zwiastun filmu: 


Żyli w pełnej harmonii z naturą

Na stronie planetalife.com znalazłem następujący wpis: “Indianie – ten lud został tak błędnie nazwany tylko dlatego, że europejscy żeglarze uznali odkryte przez siebie ziemie transatlantyckie za Indie. To był lud, który żył w pełnej harmonii z naturą, dlatego wydawali się “cywilizowanym” Europejczykom jako zacofane dzikusy. Ale mądrość tego ludu jest głęboka, naturalna i odzwierciedla najbardziej właściwą interakcję między człowiekiem a naturą.”

Mądrości Indian:

Aby usłyszeć siebie, potrzebne są dni ciszy.

Człowiek sam musi zrobić swoje strzały.

Dobrze wypowiedziane słowo jest lepsze od celnie rzuconego topora.

Dziecko to gość w twoim domu: nakarm, naucz i puść wolno.

Istnieje wiele sposobów, aby pachnieć skunksami.

Jeśli masz coś do powiedzenia, wstań, aby inni Cię zobaczyli.

Kiedy przywiążesz konia do słupa, czy oczekujesz, że nabierze siły?

Kiedy zostanie ścięte ostatnie drzewo, zatruta ostatnia rzeka, złapany ostatni ptak – dopiero wtedy zrozumiesz, że pieniądze nie są jadalne.

Kochaj ziemię. Nie odziedziczyłeś jej po swoich rodzicach, wypożyczyłeś ją od swoich dzieci.

Najpierw spójrz na ślady swoich mokasyn, zanim osądzisz braki innych ludzi.

Nie osądzaj człowieka, dopóki nie przejdziesz dwóch księżyców w jego mokasynach.

Nie zawsze wróg jest wrogiem, a przyjaciel – przyjacielem.

Ojczyzna jest tam, gdzie ci dobrze.

Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a nie będę pamiętać; zaangażuj mnie, a zrozumiem.

Rozmawiaj z dziećmi, kiedy jedzą, a to, co mówisz, pozostanie nawet po tym, jak odejdziesz.

Ten, kto milczy, wie dwa razy więcej niż gaduła.

“Trzeba” to tylko umierać.

W każdym człowieku toczy się walka złego wilka z dobrym. Zawsze zwycięża wilk, którego karmisz.

We wszystkim na świecie jest swoja piosenka.

Wiedza jest ukryta w każdej rzeczy. Kiedyś cały świat był biblioteką.

Wszystko na ziemi ma swój cel, każda choroba – lekarstwo, które ją leczy, a każdy człowiek – przeznaczenie.

Życie płynie od wewnątrz na zewnątrz. Podążając za tą myślą, sam staniesz się prawdą.


Ciekawostki medyczne

Aspartam może zaburzać pamięć

Aspartam należy do najpopularniejszych zamienników cukru na świecie. Dodawany jest do wielu produktów, m.in. do dietetycznej Coca-Coli czy gumy do żucia. Poza tym ten słodzik można znaleźć też w napojach gazowanych, jogurtach, wędlinach i rybach, daniach w wersji dietetycznej czy w lekach. O jego szkodliwych właściwościach mówi się od dawna. Teraz naukowcy z Florida State University College of Medicine (USA) doszli do kolejnych, szokujących wniosków. Dowiedz się więcej: https://terapia.com.pl/pl/node/4759

Antybiotykoterapia w dzieciństwie a ryzyko rozwoju raka jelita grubego

Jest jeszcze jeden powód, by rozważnie stosować antybiotyki, szczególnie w dzieciństwie. Nie da się wykluczyć, że u osób, w których rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego, długotrwałe lub wielokrotne stosowanie w dzieciństwie antybiotyków zwiększa ryzyko rozwoju tego nowotworu już w młodym wieku – wyniki badań brytyjskich naukowców publikuje “International Journal of Cancer”. Dowiedz sie więcej:https://terapia.com.pl/pl/node/4775

Prosty test wykryje alzheimera 20 lat wcześniej

Australijska grupa badawcza opracowała prosty w użyciu test, który na podstawie kropli krwi przewiduje chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych. Dowiedz się więcej: https://terapia.com.pl/pl/node/4757


Ciekawostki historyczne

Wacław Makowski był dyrektorem generalnym Polskich Linii Lotniczych LOT przed II wojną światową. Jego syn, Jacek Makowski, opowiada o nieznanych faktach z historii LOT-u i zdradza, jak jego ojciec dokonał przełomu w lotnictwie cywilnym.


Cytaty na dziś i jutro

“Mój syn wziął się ostatnio za medytacje. Zawsze to lepiej niż miałby siedzieć i nic nie robić.”

Joseph Stein (1912-2010), dramaturg amerykański, autor musicali “Skrzypek na dachu” oraz “Zorba”.

“Wszystko, co dobre, jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.”

Edward Murphy (1918-1990)

“- Kotlety mielone to danie boże.

– Dlaczego?

– Bo tylko Pan Bóg jeden wie, co w nich jest.”

Jerzy Waldorf (1910-1999)


Miłej nocy i dobrych snów…

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.