Uncategorized

Jacek Tacik o sytuacji w Izraelu

Przyslala Rimma Kaul

— Mieszkający w Izraelu Polacy, z którymi rozmawiałem, nie wychodzą z domów, bo boją się, że rakieta albo część rakiety wielkości silnika samochodowego uderzy w miejsce, w którym się znajdują. Są przerażeni faktem, że członkowie Hamasu mogą jeszcze gdzieś być — opowiada Plejadzie Jacek Tacik, wysłannik “Faktów” i TVN24 w Izraelu. Wspomina także o tym, z czym na miejscu mierzy się jako dziennikarz i człowiek.

Jacek Tacik: Polacy w Izraelu nie wychodzą z domów, są przerażeni
Jacek Tacik

Jacek Tacik: Sytuacja jest zawsze dość napięta. Zdarza się, że stoję przed kamerą, czekając na swoje wejście, a w tle słyszę alarm rakietowy i wezwanie, by zejść do schronu. Ostatnio na niebie pojawiły się kule ognia. To były rakiety wystrzelone z Żelaznej Kopuły, czyli izraelskiego systemu antyrakietowego, które leciały w kierunku rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy. Staliśmy z operatorem Wojtkiem Krasoniem na balkonie i czekaliśmy na wejście. Słyszałem w uchu materiał Kaśki Kolendy-Zaleskiej, a kule tańczyły na niebie w rytm alarmu rakietowego. Bardzo surrealistyczna sytuacja. Usłyszałem od producentki, że jeżeli chcemy, możemy schować się w schronie.

Będąc tutaj już kolejny tydzień, przychodzi jednak pewna znieczulica, więc uznaliśmy, że zostajemy. Staliśmy i oglądaliśmy ten spektakl, a nagle pojawiły się duże błyski, co oznaczało, że Żelazna Kopuła przechwyciła rakietę

Po kilkunastu sekundach nastąpiło uderzenie, które było tak mocne, że aż szyby zatrzęsły się w pokojach. Pierwszy raz rakieta została zestrzelona tak blisko nas, czyli w odległości 2-3 km. Chwilę później połączyliśmy się z “Faktami”, gdzie opowiadałem o wizycie Joe Bidena w Izraelu. Niewiele brakowało, a to wszystko wydarzyłoby się na żywo.

Jak wygląda codzienność w Izraelu?

My dostaliśmy się do Izraela drogą lądową, bo ruch lotniczy był niemal wstrzymany. Przekroczyliśmy granicę w momencie, gdy toczyła się już wojna. Sklepy przez chwilę były pełne ludzi. Wybuchł chaos, panika, kupowano jedzenie, by zabezpieczyć się na przyszłość, która stała pod znakiem zapytania.

Teraz zamknięta jest większość sklepów, hoteli i restauracji. Autobusy prowadzą tylko Żydzi, a mimo to jeżdżą one puste, bo Izraelczycy boją się, że może dojść do wybuchów i zamachów, jak podczas pierwszej i drugiej intifady. Co jakiś czas alarmy rakietowe nakazują, by zejść do schronu

Z drugiej strony ludzie przeżywają ogromną traumę po tym, jak terroryści z Hamasu przez kilka godzin okupowali i przejęli południową część kraju. Tutaj każdy zna kogoś, kto albo już nie żyje, albo został porwany przez terrorystów. To trauma, z którą ci ludzie zostaną. Największa tragedia Żydów po Holokauście. O tym będą pisane książki, produkowane filmy. To już zostanie z Izraelczykami na zawsze.

Jak wy, dziennikarze, dbacie o swoje bezpieczeństwo? Macie jakąś ochronę?

Staramy się jeździć z wojskiem izraelskim, bo w inny sposób nie można się tutaj poruszać. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Ukrainie, gdzie jest większa swoboda działania. Tam można pojechać praktycznie wszędzie — wprawdzie nie na sam front, ale w miejsca bardzo newralgiczne. Tutaj wszystko jest pod kontrolą izraelskiego wojska. Jeżeli chce się być w miejscach zbliżonych do Strefy Gazy, trzeba mieć ich zgodę, bo bez tego nic się nie zrobi. To z nimi jeździ się do kibuców, które zostały zaatakowane 7 października przez Hamas. To z nimi byliśmy w Sderot — miejscu, gdzie członkowie Hamasu zajęli na początku wojny komendę policji. Zakładnikami zostali izraelscy policjanci, zginęło bardzo wielu ludzi. W końcu Izraelczycy wysadzili część komendy, żeby odbić kilka osób.

Przyjeżdżam tutaj dosyć często i mam wrażenie, że z perspektywy dziennikarskiej dzieją się tutaj ważne rzeczy — dotykamy czegoś istotnego nie tylko dla tego regionu, ale i całego świata. Dlatego cieszę się, że mogę tu być

Jacek Tacik

Jacek Tacik

Były takie momenty, że chciał się pan wycofać i wrócić do kraju, czując, że granice bezpieczeństwa zostały przekroczone?

Mam świadomość, że jestem tu tylko na chwilę i zaraz stąd wyjadę, więc nie odczuwam aż tak wielkiego strachu. Relacjonuję wydarzenia i chcę być jak najbliżej biegu zdarzeń. Wiem jednak, że mieszkający w Izraelu Polacy, z którymi rozmawiałem, nie wychodzą z domów, bo się boją, że rakieta, albo część rakiety wielkości silnika samochodowego, uderzy w miejsce, w którym się znajdują. Są przerażeni faktem, że członkowie Hamasu mogą jeszcze gdzieś być, co bardzo często się zdarza. Wczoraj, jadąc do Jerozolimy, widzieliśmy na autostradzie zatrzymanego przez policję mężczyznę, który najprawdopodobniej miał związek z atakiem terrorystycznym z 7 października.

A najtrudniejszy moment podczas pobytu w Izraelu?

Najbardziej porażają zdjęcia i filmy, które publikuje Hamas. Po 7 października zobaczyłem rzeczy, których nigdy nie chciałbym zobaczyć. Terroryści z Hamasu bawią się śmiercią, mordują ludzi, do tego wszystko nagrywają i publikują w internecie

Na filmach pokazują, jak rozczłonkowywali ludzi, obcinali im głowy, palili żywcem i rzucali części ciał na pożarcie zwierzętom. Poruszyła mnie opowieść młodej izraelskiej dziewczyny, która dowiedziała się o śmierci swojej babci z Facebooka. Członkowie Hamasu zamordowali kobietę, nagrali to i opublikowali film na jej koncie w mediach społecznościowych.

Dotyka również rozpacz rodzin, których bliscy zostali porwani przez Hamas i znajdują się w Strefie Gazy. Przetrzymywany jest m.in. polski historyk Alex Danzig pracujący w Yad Vashem, z którym spotkałem się trzy lata temu i który bardzo dużo zrobił w kwestii budowania relacji polsko-żydowskich. Byliśmy w jego domu w kibucu Nir Oz. Zupełnie pusty. Zniszczony, splądrowany. Na ścianach wisiały jeszcze jego fotografie. Patrzyły na nas. Mam nadzieję, że niedługo wróci do domu, do swojej rodziny.

Jak pan sobie radzi ze stresem? Czy jest sposób, żeby to odreagować?

Ja odreagowuję dopiero po powrocie. Zazwyczaj łapie mnie choroba, jakaś angina. I to już jest standard. Tak mój organizm reaguje na tego typu wyjazdy. Z drugiej strony cieszę się, że tylko w taki sposób.

Jest pan otoczony opieką psychologiczną?

Jeżeli bym tylko potrzebował, nasza firma zapewnia pomoc psychologa. Ale do tej pory z niej nie korzystałem, bo po prostu nie było takiej potrzeby.Jacek Tacik

Archiwum prywatne

Jacek Tacik

Był pan również korespondentem w Ukrainie. Czy można porównywać te tragedie?

To są dwa różne konflikty. Izrael ma profesjonalną armię i — jak wydawało się jeszcze do 7 października — jeden z najlepszych wywiadów na świecie, który powinien kontrolować sytuację. Gdy Hamas wystrzeliwuje rakietę, nowoczesny system Żelazna Kopuła w większości przypadków przechwytuje ją. Z kolei gdy Rosjanie wystrzeliwują rakiety na terytorium Ukrainy, jest duże prawdopodobieństwo, że osiągną swój cel lub spadną w zupełnie przypadkowym miejscu. W ub.r. byliśmy w Krzemieńczuku we wschodniej Ukrainie. Rakieta spadła na sklep, zabijając wiele osób. Myślę, że wojna w Ukrainie jest — jeśli mogę tak powiedzieć — bardziej dzika i nieprzewidywalna. Napadnięty został niepodległy kraj.

W Izraelu konflikt toczy się od wielu lat. W 2014 r. pokazywaliśmy zdjęcia z bombardowania Strefy Gazy, na których były dzieci, 8 i 9-latkowie, którzy wyciągani byli z gruzów lub uciekali przed bombami. Dziś mają po dwadzieścia lat. I to oni lub ich koledzy rówieśnicy weszli do kibuców i mordowali Izraelczyków.

Większość mieszkańców Strefy Gazy — a jest to ponad połowa mieszkańców — to ludzie poniżej osiemnastego roku życia, którzy urodzili się w tym największym więzieniu na świecie i znają tylko nienawiść do Izraela i Żydów.

To jest konflikt trudny do rozwiązania. Bardziej skomplikowany niż w Ukrainie, gdzie wojsko musi wyprzeć Rosjan, odzyskać swoje terytorium razem z okupowanym Krymem. Izrael nie chce wejść do Strefy Gazy i jej okupować, tak jak to robił w latach dziewięćdziesiątych. Z drugiej strony Izrael nie chce, żeby to, co się teraz wydarzyło, miało powtórkę za kilka lat.

Czy w ogóle można się w jakiś sposób oswoić ze śmiercią i tak niewyobrażalną tragedią ludzką?

Wydaje mi się, że nie. W naszej pracy potrzebny jest dystans, ale śmierć zawsze porusza i przeraża. Szczególnie że jest tak niesprawiedliwa jak tutaj. To wszystko w nas zostaje.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. ZARAZ ZARAZ, A MOZE BY TAK WYSLAC LEPSZEGO DZIENNIKARZA A NIE TAKIEGO TCHORZA JAK TEN PAN.
  JAK MOZNA PISAC O POLAKACH SIEDZACYCH W DOMU I ZDAWAC Z TEGO PANIKUJACE SPRAWOZDANIE.
  NASZE PANSTWO IZRAEL ZNAJDUJE SIE W STANIE WOJENNYM Z NAJSTRASZNIEJSZYMI ZBRODNIARZAMI, CZY PAN TEGO NIE ZAUWAZYL?
  I DLACZEGO NIE ZOBACZYL PAN NA ULICACH LUDZI, A NA DODATEK WIEKSZOSC Z NAS MA KREWNYCH LUB ZNAJOMYCH W WOJSKU. A JEDNAK WIERZYMY W NASZE ZWYCIESTWO – DOBRA NAD ZLEM.
  I NIECH PAN LASKAWIE POWTARZA ”AM ISRAEL HAI” – TO DODAJE OTUCHY.

 2. Polska to nie byla ”najwiekszym wiezieniem na Swiecie”, a tez mordowali z luboscia Zydow
  ‘Dziennikarz by sprawdzil ze gestosc zaludnienia Gazy jest mniejsza od Singapuru i ma tez granice z Egiptem, wiec o ” wiezieniu” nie ma mowy.
  Nie mowiac juz o tym ze naiwni Izraelczycy zapewniali im wstep do izraelskich szpitali i prace. I dostawy pradu.
  Nawiasem mowiac Ukraina zamknela dostawy wody na Krym-i nic, dziennikarzyny i ich zady wrzeszcza tylko jak Izrael to zrobil

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.