Uncategorized

Rumuński ambasador i brat ratują miejsce Holokaustu przed przekształceniem w parking

Widok z lotu ptaka na Jassy, Rumunia


Andrei i Alexandru Muraru, którzy nie są Żydami, połączyli siły, aby zapobiec przekształceniu stacji kolejowej w mieście Iași w biura

Nawet wiele osób, które mają szeroką wiedzę na temat Holokaustu, może niewiele wiedzieć o masakrze tysięcy rumuńskich Żydów w czerwcu 1941 r. w pogromie w Lași.

Andrei Muraru, ambasador Rumunii w Stanach Zjednoczonych, i jego brat bliźniak Alexandru, historyk, dowiedzieli się o pogromie od swojego dziadka, który obserwował go jako 20-latek. ” Opowiadał nam, że widział rzeki krwi płynące z posterunku policji” – wspomniał Alexandru w wywiadzie dla Telegraph. “Brutalność zabójstw zaskoczyła nawet Niemców”.

Według doniesień liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 13 500 żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. W tym czasie w Lași mieszkało prawie 45 000 Żydów.

Murarusowie, którzy nie są Żydami, połączyli siły, aby zapobiec przekształceniu stacji kolejowej w mieście Jassy w pobliżu granicy rumuńsko-mołdawskiej w biura, a przylegającego do niej dziedzińca w parking. Masowe groby w pobliżu upamiętniają wielu Żydów, których zwłoki zostały wyrzucone z wagonów kolejowych w drodze do obozów zagłady. (Od 2021 r. w dawnym komisariacie policji znajduje się Muzeum Pogromu).

Pomnik wzniesiony ku pamięci około 13 500 żydowskich ofiar pogromu z czerwca 1941 r. w Jassach, Rumunia, 26 października 2011 r. Źródło: Rgvis via Wikimedia Commons.


“Szacuje się, że podczas Holokaustu w Rumunii zginęło 380 000 Żydów, a kraj ten nigdy nie przyznał się do swojej roli w tych okrucieństwach” – donosi Telegraph. “Wygląda jednak na to, że sytuacja się zmienia”. Po raz pierwszy w tym roku rumuńscy uczniowie będą uczyć się o roli swoich rodaków w zabijaniu Żydów podczas Holokaustu w ramach nowego, obowiązkowego programu nauczania.

“Kraj bez mniejszości jest krajem bez przyszłości” – powiedział Muraru gazecie, dodając, że ma nadzieję na rozwój społeczności żydowskiej w kraju.

“My w Rumunii”, powiedział, “zdecydowanie odczuwamy brak naszej mniejszości żydowskiej”.

Rumuński ambasador i brat ratują miejsce Holokaustu przed przekształceniem w parking

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.