Uncategorized

Dawid Litwinow i podnoszenie ciężarów na rzecz pokoju izraelsko-saudyjskiego


Dawid Litwinow


Izraelski ciężarowiec opowiada o swoich doświadczeniach jako członek pierwszej izraelskiej drużyny lekkoatletycznej, która rywalizowała pod izraelską flagą w Rijadzie.

Podczas gdy Izrael i Arabia Saudyjska nadal zmierzają w kierunku pokoju, członek izraelskiej drużyny podnoszenia ciężarów, która jako pierwsza rywalizowała w zawodach ciezarowych w pustynnym królestwie, podzielił się swoimi doświadczeniami i nadziejami na przyszłość.

Dawid Litwinow był członkiem czteroosobowej drużyny, która we wrześniu wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2023 w Rijadzie. Delegacja otwarcie reprezentowała Izrael pod flagą państwa żydowskiego, mając na celu zapewnienie sobie miejsca na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

“To było dla nas bardzo wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy izraelska delegacja mogła oficjalnie przebywać w Arabii Saudyjskiej i z tego powodu było to bardzo ekscytujące” – powiedział Litvinov.

“Świętowaliśmy tam Rosz ha-Szana, świętując także nowy rozdział w stosunkach między Arabią Saudyjską a Izraelem, i było to dla nas bardzo wyjątkowe, że mogliśmy być tego częścią”, kontynuował. “Pozwolono nam wyjść z hotelu i zobaczyć Rijad, ochroniarze zabrali nas we wszystkie miejsca, które mogliśmy znaleźć w Internecie jako miejsca turystyczne”.

Zapytany o to, jak doszło do udziału izraelskiej delegacji w Rijadzie, Litwinow, który rywalizował w kategorii 109 kilogramów, powiedział: “Częścią sposobu na zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich 2024 jest udział w międzynarodowych zawodach, a jednym z nich są mistrzostwa w Arabii Saudyjskiej. Zdali sobie sprawę, że muszą pozwolić nam rywalizować, w przeciwnym razie będą musieli wycofać się z organizacji zawodów”.

Izraelskie władze sportowe nawiązały kontakt, a Saudyjczycy “dali nam wszystko, czego potrzebowaliśmy, aby to się stało” – powiedział.

“To nie była niespodzianka, wszyscy wiedzieli, że przyjeżdżamy tam rywalizować”.

Innymi członkami izraelskiej drużyny byli Artur Mogordomov, Nikol Rubanovich i Celia Gold. Cała czwórka uplasowała się między 20. a 30. miejscem w swoich kategoriach wagowych. Kwalifikacje do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 będą oparte na punktach zdobytych w tym i przyszłych turniejach.

Litwinow dodał, że z niecierpliwością czeka na dzień, w którym Izrael będzie mógł gościć saudyjskich sportowców.

“Jeśli Arabia Saudyjska przyjedzie do Izraela, poczują to samo, co my czuliśmy przyjeżdżając do ich domu. Izrael może pokazać światu wiele miłości i ciepła. A goszczenie delegacji z Arabii Saudyjskiej i dawanie im miłości, jaką może dać Izrael, może być bardzo wzruszające” – powiedział.

Udział Izraela w wydarzeniu w sunnickim królestwie muzułmańskim ma miejsce wśród innych historycznych oznak ocieplenia stosunków między oboma krajami. W minionym tygodniu izraelski minister turystyki Haim Katz został pierwszym ministrem izraelskiego rządu, który złożył oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej. Udał się on do królestwa, aby wziąć udział w konferencji Światowej Organizacji Turystyki ONZ i uczcić Światowy Dzień Turystyki, obchodzony corocznie 27 września.

Po wizycie Katza w tym tygodniu izraelski minister komunikacji Shlomo Karhi przybył do Rijadu na czele izraelskiej delegacji na Nadzwyczajny Kongres Powszechnego Związku Pocztowego w 2023 roku.

Litwinow powiedział: “Jestem bardzo podekscytowany, widząc ocieplenie stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem, a jeśli moglibyśmy się trochę przyczynić, nie tylko w sposób dyplomatyczny, ale także w sposobie, w jaki ludzie patrzą na tę normalizację, to jest to niesamowite i jestem naprawdę dumny, że mogliśmy być nawet małą częścią tego”.

Dawid Litwinow i podnoszenie ciężarów na rzecz pokoju izraelsko-saudyjskiego

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.