Uncategorized

Gdy Gaza upada, przywódcy Hamasu zarabiają miliardy za granicą

BARUCH YEDIDIsmail Haniyeh jest wart około 4 miliardów dolarów, a Musa Abu Marzouk około 3 miliardów dolarów.Szef Hamasu Ismail Haniyeh przemawia podczas protestu w Gazie, 30 września 2019 r. Na zdjęciu Majdi Fathi/TPS.Szef Hamasu Ismail Haniyeh przemawia podczas protestu w Gazie, 30 września 2019 r. Zdjęcie Majdi Fathi/TPS.

Podczas gdy prawie milion mieszkańców Strefy Gazy zostało wysiedlonych w wyniku wojny, czołowi przywódcy Hamasu i ich rodziny bogacą się.

Przywództwo Hamasu kontroluje portfel inwestycyjny szacowany na blisko 1 miliard dolarów i posiada aktywa w Sudanie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Algierii, Egipcie i innych miejscach.

Hamas nakłada podatki w wysokości 20% na towary przemycane z Egiptu do Strefy przez tunele. Raporty wskazują również, że Hamas zarabia około 450 milionów dolarów rocznie na handlu czarnorynkowym w Strefie Gazy.

Uważa się, że Iran zapewnia przywódcom Hamasu konto o wartości 100 milionów dolarów.

Jednak trzy z czołowych postaci grupy terrorystycznej stoją o głowę wyżej od reszty, gromadząc osobiste fortuny liczone w miliardach.

Na samym szczycie znajduje się Ismail Haniyeh, szef biura politycznego Hamasu, którego osobisty majątek szacuje się na 4 miliardy dolarów.

Haniyeh dzieli swój czas między Katar i Turcję, a także okresowo odwiedza Iran i Liban.

Źródła w Strefie Gazy twierdzą, że rodzina Haniyeh jest właścicielem wielu nieruchomości w Strefie, a także firm produkujących sprzęt elektryczny i meble, we współpracy z rodziną Shalesh, która jest powiązana rodzinnie z Haniyeh.

Syn Haniyeha, Abdel Salam, został skrytykowany za wykorzystywanie swojego stanowiska nadzorującego sport młodzieżowy do wzbogacenia się. Pełni on funkcję przewodniczącego Rady Sportu Amuaj, a także jest członkiem Najwyższej Rady Młodzieży i Sportu. Powiązania Abdela Salama z Katarem, który był gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA w 2022 roku, wywołały kolejne pytania.

Abdel Salam jest również właścicielem wielu nieruchomości w Strefie Gazy.

Kilka lat temu wzbudził gniew Palestyńczyków za zdjęcie ze swoim ojcem obok nowego luksusowego samochodu, zaawansowanego modelu Nissana, na ulicach Gazy.

Rozszerzona rodzina Haniyeh ma również udziały w fabrykach betonu, zakładach kruszenia kamienia i sklepie jubilerskim.

Khaled Mashaal i jego zastępca

Khaled Mashaal, przywódca Hamasu za granicą i były szef biura politycznego, mieszka w Katarze.

Libańska gazeta Al-Majlah doniosła w 2021 r., że Mashaal i jego zastępca, Musa Abu Marzouk, wykorzystywali międzynarodowe fundusze pomocowe i darowizny przeznaczone dla Strefy Gazy. Mashaal wykorzystał te pieniądze do zbudowania cennej kolekcji nieruchomości w Egipcie, Katarze i Zatoce Perskiej, podczas gdy Abu Marzouk kontroluje obecnie 10 dużych firm zajmujących się finansami.

Zarówno Abu Marzouk, którego osobisty majątek wynosi 3 miliardy dolarów, jak i Mashaal, dużo podróżują dla Hamasu.

Mashaal został sfotografowany w ostatnich latach jak spędza czas w siłowniach, lata prywatnym odrzutowcem i zatrzymuje się w luksusowych hotelach. Za to wszystko arabskie media nadały Mashaalowi obraźliwy przydomek “Syn bez domu”.

BARUCH YEDID

Gdy Gaza upada, przywódcy Hamasu zarabiają miliardy za granicą

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.