Uncategorized

70 Rocznica powstania w Getcie Warszawskim

Przyslal

Jurek Holzer

Jurek Holzer – Szwecja

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

W tym roku przypada 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie.  Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich,  będą uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dzień wcześniej w Teatrze Wielkim wystąpi Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Zubina Mehty.
Honorowy Patronat nad obchodami 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W programie oficjalnych obchodów znajdą się:

KLIKNIJ TUTAJ

Marysia Stauber nadeslala ciekawe wideo

KLIKNIJ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Rocznica smutna . Smutna tez jest swiadomosc , ze tak malo w uroczystosciach jest wyeksponowanie ludzi , spoleczenstwa warszawskiego , 30 % mieszkancow calej Warszawy , ktora zgladzono .
    Swiadczy to w jakis sposob o ‘wyobcowaniu’ tego spoleczenstwa w przeszlosci i w terazniejszosci .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.