Uncategorized

Antysemityzm – jak go widzi Alina Cała

Znalazl i wpisal

.mis

reunion68

KLIKNIJ TUTAJ

Alina Cała i jej sensacyjna książka o antysemityzmie – w ramach XV Dni Książki Żydowskiej “Midrasza”: “Żyd — wróg odwieczny?” – dyskusja z udziałem autorki książki Aliny Całej oraz Anny Landau-Czajki i Grzegorza Krzywca.
„Autorka książki Żyd — wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła (Nisza, 2012) postawiła sobie za zadanie wyjaśnienie początków niechęci do społeczności żydowskiej. Mottem całej pracy i jej trzonem powinno być sformułowanie: „Ideologia antysemityzmu jest zamkniętym konstruktem, w małym stopniu reaguje na zmieniającą się rzeczywistość, a bardziej jest skłonna do zapożyczeń od samej siebie”. (Z recenzji prof. Anny Landau-Czajki)
Alina Cała – Historyk i etnografka, pracownica naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego, zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich w XIX i XX w. i historią Żydów po 1945 roku. Autorka m.in. książki Wizerunek Żyda w polskiej kulturze ludowej.
Anna Landau-Czajka – Historyk, profesorka w Instytucie Historii PAN, zajmuje się historią społeczną Polski XIX i XX wieku i historią Żydów. Autorka m.in. książek Co Alicja odkrywa po własnej stronie lustra. Życie codzienne, społeczeństwo, władza w podręcznikach szkolnych 1785–2000, Syn będzie Lech… Asymilacja Żydów w II Rzeczypospolitej.
Grzegorz Krzywiec – Pracownik naukowy Instytutu Historii PAN. Absolwent UW i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Za monografię Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905) otrzymał w 2010 roku nagrodę Klio.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.