Uncategorized

IX. Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską

Nadeslala Basia Jaworski

jaworskan

reunion 69 .1

IX. Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

Organizator – Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

z okazji tegorocznego jubileuszu 25. lecia Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej – zapraszamy na Lato Teatralne Sopot 2014, które odbędzie się od 5 lipca do 30 sierpnia 2014 roku.

sopot

Dla osób urodzonych i wychowanych po II wojnie światowej, a w szczególności dla młodego pokolenia, Kultura Żydowska zdaje się odległym elementem przeszłości. Ulice nie pachną już przyprawami, a po wąskich korytarzach starówek miast nie rozchodzą się dźwięki melodyjnego języka jidisz – jak przekazują nam to “Sklepy cynamonowe”. Kultura Żydowska odeszła w zapomnienie, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiła istotne ogniwo w życiu miast i wsi, a także rodzimej gospodarki. Trójmiasto było jednym z większych ośrodków żydowskich w przedwojennej Polsce, czego dowodzą archiwalia i opuszczone dziś cmentarze. Sopot także miał swój wkład w istnienie Kultury Żydowskiej na Pomorzu, o czym świadczy dobrze zachowany Kirkut przy ulicy Malczewskiego.
Przesiąknięci duchem tej niezwykłej kultury, od początku istnienia Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, kultywuje pamięć o dawnych dziejach Trójmiasta. Od 1989 roku w ich repertuarze znajduje się szczególne miejsce dla przedstawień i koncertów poświęconych Kulturze Żydowskiej. Dziewięć lat temu teatr zainaugurował Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską, jako największą imprezę tego typu w północnej Polsce. Jej celem jest nie tylko przypominanie, ale również zwalczanie stereotypów i błędnych przekonań dotyczących wspólnej polsko-żydowskiej historii. Coroczne Spotkania nie ograniczają się tylko do pokazów artystycznych. Dzięki pomocy przyjaciół z Krakowa co roku teatr zaprasza wszystkich chętnych na Jidyszkajt – warsztaty przybliżające dziedzictwo, kulturę oraz religię społeczności żydowskiej, podczas których uczy się pieśni, modlitw oraz podstaw języka jidisz, a także przybliża się zapomniany świat.

Bardzo istotna jest także muzyka żydowska. gośćmi Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej są co roku zespoły wykonujące muzykę klezmerską, między innymi: Sefardix, Klezmarour, Das Orient, Atomic String Quartet, KROKE, czy Max Klezmer Band, których energetyczne koncerty przyciągają rzeszę miłośników niekonwencjonalnego, skocznego brzmienia.

Stałe miejsce w działaniach na rzecz dialogu kultur, w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej zajmuje twórczość dyrektora teatru André Hübnera-Ochodlo, który zainicjował Międzynarodowe Spotkanie z Kulturą Żydowską już w 1989 roku. Dokładnie ćwierć wieku temu na scenie Teatru Atelier wystawiono sztukę Jacka St. Burasa „Gwiazda za murem” opisującą losy młodych Żydów w warszawskim getcie. Od premiery tego przedstawienia, co roku na deskach teatru przy sopockiej plaży, z inicjatywy dyrektora teatru, organizowane są recitale i spektakle przybliżające szerszej publiczności historię i Kulturę Żydowską. André Hübner-Ochodlo z wielką starannością wybiera do swojego własnego recitalowego repertuaru pieśni i poezję tworzoną w języku jidisz, która brzmi niezwykle przejmująco w nieco jazzujących aranżacjach.

W tym roku, kultywując teatralną tradycję, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej planuje nową premierę – TFILES/MODLITYWY Nowe pieśni jidysz z Polski, która wzbogaci ich zbiór 120. nowych pieśni spisanych w jidisz, zbieranych w ramach kolekcji Yiddyshland i pogłębiających fascynację Kulturą Żydowską. Światowa premiera planowana jest w przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej – 31 sierpnia 2014 roku pod patronatem prof. Pana Władysława Bartoszewskiego. Muzykę do tego niezwykłego przedsięwzięcia komponuje Adam Żuchowski.
Naczelny Rabin w Polsce, Michael Schudrich napisał kilka lat temu – “taki teatr jak „Atelier” w Polsce jest błogosławieństwem.”

Repertuar tegorocznej, IX edycji Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, znaleźć można na stronie internetowej Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

 www.teatratelier.sopot.pl

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.