Uncategorized

Izrael dostanie 225 mln dolarów na Iron Dome

Z portalu

e-Izrael 

Barak Obama pozuje do fotografii przy baterii rakiet Iron Dome

Pentagon poprosił Kongres o dodatkowe 225 milionów dolarów na przyśpieszenie produkcji elementów izraelskich systemów antyrakietowych Iron Dome. W obliczu wojny z Hamasem, Izrael zadeklarował w trybie nadzwyczajnym zakupienie szeregu nowych baterii antyrakiet.

Dodatkowe 225 milionów dolarów ma zostać wydanych przede wszystkim na antyrakiety Tamir wystrzeliwane przez system Iron Dome. Od początku starcia z Hamasem odpalono ich już tysiące.

Opracowanie i budowa Iron Dome od początku były współfinansowane przez USA, które w zamian mają dostęp do zawartych w nim nowoczesnych technologii. W tym roku pierwotny plan zakładał zainwestowanie w izraelski system antyrakietowy 176 milionów dolarów.

Prośba o przekazanie dodatkowych 225 milionów dolarów została sformułowana w liście sekretarza obrony Chucka Hagela do Kongresu. Podkreśla on powiązania amerykańskiego przemysłu z programem Iron Dome i korzyści, jakie z niego odnoszą Amerykanie. Dodał, że produkcja części systemu jest uruchamiana w USA, ale pełne możliwości zostaną osiągnięte za dwa lata.

Niezależnie od prośby Pentagonu, sami kongresmeni chcą zwiększyć sumę pieniędzy przekazywaną na Iron Dome w 2015 roku z 176 milionów dolarów do 351 milionów. Ma to poprawić bezpieczeństwo Izraela i jego „stabilność”.

Amerykanie są poważnym udziałowcem w budowie nie tylko systemu krótkiego zasięgu Iron Dome, ale całej izraelskiej tarczy antyrakietowej. W budżecie Pentagonu na rok 2015 zapisano na ten cel łącznie 600 milionów dolarów, w tym 130 milionów na system obrony przed rakietami dalekiego zasięgu Arrow (ang. Strzała), oraz 138 milionów na system obrony średniego zasięgu David Sling (ang. Proca Dawida). Na system Iron Dome dotychczas przekazano łącznie około miliarda dolarów.

Dla Amerykanów to opłacalna inwestycja, kupują bowiem przychylność Izraela, pomagają Państwu Żydowskiemu być stabilnym elementem układanki bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, a co najważniejsze zyskują dostęp do najnowocześniejszych technologii antyrakietowych. Nie bez przypadku USA i Izrael mają w tym zakresie wielką przewagę nad resztą świata.

 Na fotografii: Barak Obama pozuje do fotografii przy baterii rakiet Iron Dome

http://izraelczyk.pl/index.php/israel/israel/army-security/1479-2503

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.