Uncategorized

Wypadki w Kopenhadze

Nadeslal Simon Fish

simon fisch

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

TAk sobie pomyslalem, ze po wypadkach w Kopenhadze, moze kogos zainteresowac wypowiedz mojego syna: przetlumaczylem ja na polski, niektore okreslenia jest trche trudno przetlumaczyc. przepraszam,

Michael Fish (autor)
Niedawno wpadł jakis człowiek, który zaczepia dzieci, do szkoły w Bagsvaerd (niedaleko Kopenhagi). Powiedział mi to mój dobry kolega, który ma dzieci w tej szkole. Moja pierwsza reakcja była-człowiek wszedł do szkoły? Jak to jest możliwe?- Przecież musi przejść przez pilnującego strażnika i mur- W mojej głowie wszystkie szkoły w Dani są ogrodzone murem i pilnowane.
Jakieś 20 lat temu ,moi koledzy z drużyny, trener i ja zostali zaatakowani w czasie meczu, przez młodych emigrantów tylko dlatego , że jesteśmy Żydami. Ja mam wiele sytuacji w pamięci, z okrzykami Heil Hitler i podobnymi. Ilu z was przeżyło coś podobnego u nas w Danii, i wyrosło w przekonaniu, że to jest normalne?
Dzisiaj spytał się mnie dziennikarz duński, z jakimi pytaniami ja się borykam w swojej świadomości?
Z odpowiedzią na to pytanie borykam się od dłuższego czasu.
Dlaczego to jest koniecznościa, żeby, my duńscy Żydzi ,musieli posyłać nasze dzieci do szkoły, która przypomina zamkniętą twierdzę ?
Dlaczego musimy mieć strażników i kamery ostrzegawcze, żeby nas chroniły?
Dlaczego musieliśmy aż do soboty mieć ochotników z naszego środowiska, aby stali przy naszych placówkach i pilnowali nas i nasze dzieci?
Dlaczego to nie duńskie państwo, które dba o bezpieczeństwo swoich obywateli, chyba jesteśmy na równi z wszystkimi innymi?
Dlaczego wszyscy mogą chodzić jak mają ochotę, a jak ja chodzę z gwiazdą Dawida to to jest prowokacja?
DLACZEGO TO DAN MIAŁ ZATRZYMAĆ TERRORYSTĘ, JEŻELI BYLIŚMY OSTRZEŻENI, A NIE PANSTWO?
Premier Izraela radził Zydom z Europy, aby wyjechali do Izraela, dziękuję za jego sympatię, ale jest dla mnie wielkim znakiem zapytania: Dlaczego ja nie mogę czuć się bezpiecznie w Danii?
Moi rodzice opuścili Polskę i zaczęli nowe życie w Danii. Zawsze mnie uczyli, że nie mam być cieżarem dla duńskiego społeczeństwa i zawsze dawać z siebie ile mogę. Jesteśmy zobowiązani Danii za to, że dała nam szansę normalnego życia. Urodziłem się w Danii , tu znalazłem sobie wspaniałą duńską żone. Jestem duńskim Żydem i tu jest mój dom. Czy tak ma być, ze mam chodzić i ukrywać ,kim ja jestem ?
Czy to jest normalne, że za każdym razem muszę przemyśleć, jak się prezentować w zależności z kim mam do czynienia na codzień?
Kiedy ja ”paid my respect” dla Dana przed synagogą , zobaczyłem dwie dziewczyny w chustkach i z szyldem podpisanym przez dwie muzułmanskie dziewczyny, kładące kwiaty, wzruszyłem się i łzy popłynęły mi po policzkach, uścisnąłem ich ręce i podziękowałem.
Dziękuję policjantom, którzy z narażeniem swojego życia nas pilnowali. Dziękuję tym wszystkim ktorzy piszą, kladą kwiaty, wysyłają smsy. Jestem wzruszony, że moi starzy przyjaciele i znajomi wykazują swoją solidarność i myślę, że jest nadzeja na swobodną i pokojową atmosferę w Danii.
Jestem szcześliwy, że wszyscy przyjaciele Dana Uzana, którzy go znali , mowia o nim tak, jak ja go znałem. Dan – człowiek, z niedżwiedzim radosnym usciskiem. Wesoły olbrzym.
Moje myśli są skierowane do Dana rodziców i siostry.
DAN UZAN , CZEŚĆ TWOJEJ PAM44IĘCI, JESTEŚ Z NAMI NA ZAWSZE

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. JESLI MOZNA, PROSZE WPROWADZIC TE NIECO ZMIENIONA WERSJE. DZIEKUJE!:

  Opublikowany tu list Michaela, syna Szymka, jest w gruncie rzeczy bardzo smutny, a zarazem bardzo znamienny, w pol wieku po „naszym” Marcu…
  Skandynawia, jeden z trzech kierunkow, procz Izraela i Stanow, dokad po 68-ym roku wyjezdzali Zydzi wyrzuceni z Polski, i wsrod nich wielu mych znajomych, wydawala sie wtedy „wygranym losem” na loterii uchodzcow. Byl to ich punkt docelowy, widzac tam zapewniona wysoka opieke socjalna dla siebie, i rzekomo spokojna przyszlosc dla swoich dzieci, w porownaniu do, i w odroznieniu od, tropiku i wojen Izraela, czy „kapitalizmu” Ameryki. Tyle, ze rzeczywiscie tylko rzekomo, niestety… A dlaczego?

  Juz od lat, ludnosc prawie wszystkich panstw europejskich nieustannie sie kurczy ze wzgledu na niski przyrost naturalny. Ale nie wszystkich. Anglia, Francja, Belgia, Holandia i wlasnie Szwecja i Dania, maja ten przyrost bardzo wysoki. Tyle ze, jedynym tam „przyrostem” sa Muzulmanie, ktorych procent, dzis od 5-ciu (Dania) do 12-stu (Francja), na rok 2050, czyli dla dzieci „naszych” dzieci, prognozowany jest na wysokosci od 15-stu, do 25-ciu procent, ze wszystkim czego sie mozna po tym spodziewac A im bardziej samo-islamo-bojcza staje sie Europa, tym wiecj „ochrony” Zydom bedzie tam trzeba.
  Dlatego tez list Michaela, z apelem do rzadu Danii o ochrone rzadowa nad dunskimi Zydami, przypomina mi blad naszych rodzicow, ktorzy po Kielcach 1948-go roku, decydowali sie „chronic” nas, i siebie, w Polsce. I im bardziej on tej ochrony w Kopenhadze chce, o nia prosi, i im wiecej jej tam dostanie, tym bardziej Natanyahu ma racje.

  Pierwsze, i jedyne, nota bene, lzy w oczach mego Ojca, zobaczylem nie wtedy gdy przez 20 lat uparcie „milczal” na temat tego, co w czasie wojny przezyl (Katyn w Polsce, oboz na Syberii), i stracil (pierwsza zone, dwie corki, rodzicow i szescioro rodzenstwa), a dopiero kolo Tel-Avivu w 1969 roku w przydzielonym tam rodzicom mieszkaniu, gdy cicho szeptal „A ja dla nich, nigdy, nic, nie zrobilem…”

 2. Bardzo to smutne, a zarazem znamienne, w pol wieku po…
  Dania i Szwecja, dokad po 68-ym roku wyjechala prawie jedna trzecia Zydow wyrzuconych z Polski, i wsrod nich wielu moich znajomych, byly wtedy „wygranym losem” na loterii uchodzcow, bedac ich punktem docelowym zarowno ze wzgledu na zapewniona tam wysoka opieke socjalna dla siebie, jak i rzekomo „najspokojniejsza” przyszlosc dla swoich dzieci, w porownaniu, i w przeciwienstwie, do tropiku i wojen Izraela, czy „kapitalizmu” Ameryki.
  Tyle, ze rzekomo, rzeczywiscie. I niestety…
  Ludnosc prawie wszystkich panstw europejskich nieustannie sie kurczy, juz od lat, ze wzgledu na niski przyrost naturalny. Ale tylko „prawie” wszystkich, oprocz szesciu, a wsrod nich: Anglia, Francja, Belgia, Holandia, i wlasnie Szwecja i Dania.
  Tyle ze, w tych wlasnie krajach, jedynym wzrostem ludnosci sa i beda Muzulmanie, ktorych procent, dzis od 5-ciu (Dania) do 12-stu (Francja), prognozowany jest tam juz na rok 2050, czyli dla dzieci „naszych” dzieci, na wysokosci od 15-stu, do 25-ciu, ze wszystkim czego sie nalezy po tym spodziewac…
  Dlatego tez opublikowany tu list Michaela, syna Szymka, wzywajacy rzad Danii do zapewnienia ochrony rzadowej nad dunskimi Zydami, z calym szacunkiem do Dunczykow i ich rzadu, w odroznieniu od rzadu PRL, przypomina mi ten blad, jaki popelniali nasi, a przynajmniej moi, rodzice, gdy w roku 1948-ym, po Kielcach, zdecydowali sie „chronic” mnie, albo i siebie, przed Izraelem… w Polsce.
  Pierwsze, i jedyne, nota bene, lzy w oczach mego Ojca, zobaczylem nie wtedy gdy uparcie „milczal” na temat tego, co przezyl (Katyn), i stracil (zone, pierwsza, i dwie corki) w czasie wojny, a dopiero po wyjezdzie z Polski, w 1969 roku, kolo Tel-Avivu, w przydzielonym tam rodzicom mieszkaniu, gdy cicho szeptal „A ja sam dla nich, nigdy nic nie zrobilem…”

 3. DRODZY SZYMEK I MICHAEL,
  ZE WZRUSZENIEM PRZECZYTALAM ARTYKUL O WYPADKACH W KOPENHADZE.
  PAMIETAM MICHAELA, JAK BOHATERSKO SZEDL ZE MNA PRZEZ CALE MIASTO DO SYNAGOGI W SOBOTE. RAZEM Z WAMI UBOLEWAM SMIERC DANA UZANA z”l.
  NIESTETY RETORYCZNE PYTANIA MICHAELA POWTARZAJA SIE W KAZDYM POKOLENIU,
  TAK JAK JEST NAPISANIE W „MEGILAT ESTER”: „JEST JEDEN NAROD, ODIZOLOWANY I ROZPROSZONY WSROD INNYCH NARODOW……….”
  POZDRAWIAM SERDECZNIE TEZ MALKE. ZOSIA BRAUN-LEWINTER

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.