Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 15 – 19 maja

15 maja 2015 r. Palestyńczycy tradycyjnie obchodzili “Dzień Katastrofy“, upamiętniając w ten sposób kolejną rocznicę powstania państwa Izrael. W rejonie wioski Kadma w Samarii doszło do gwałtownych starć, w których rannych zostało 3 Palestyńczyków.

 15 maja 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział postawienie nowych warunków wstępnych, których spełnienie przez Izrael będzie konieczne do wznowienia rozmów pokojowych. “Powrót do stołu negocjacyjnego wymaga spełnienia trzech podstawowych zasad. Wstrzymanie działalności osadniczej, uwolnienie więźniów – w szczególności czwartej partii więźniów, którzy zostali skazani przed Porozumieniem Oslo. Trzecim warunkiem jest zagwarantowanie, że negocjacje muszą zakończyć się w ciągu jednego roku, a ich wynikiem będzie zakończenie okupacji w terminie, który nie przekraczy końca 2017 roku.”
 15 maja 2015 r. rzecznik Hamasu, Essam Adwan oświadczył, że Wielka Brytania zapobiegając arabskiemu oporowi zbrojnemu “utorowała drogę dla ruchu syjonistycznego.” W ten sposób oskarżył Wielką Brytanię i winę za tragedię palestyńskiego narodu i wezwał społeczność międzynarodową do “naprawienia błędu popełnionego w przeszłości.”

15 maja 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił Izrael za jego plany budowy nowych domów Judei i Samarii. “W ciągu ostatnich trzech tygodni trzy razy zdecydowanie potępiłem zaawansowane działania osadnicze prowadzone przez władze izraelskie na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Powtarzam, że w świetle międzynarodowego prawa osiedla są nielegalne i wzywam rząd Izraela do zatrzymania i odwrócenia takich decyzji w interesie pokoju i osiągnięcia porozumienia o ostatecznym statusie.

16 maja 2015 r. francuskie ministerstwo spraw zagranicznych ponownie wezwało do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego przez powołanie państwa palestyńskiego i zwrócił się do rządu Benjamina Netanjahu, aby podjął konkretne działania na rzecz pokoju. “Francja wzywa obie strony, aby wreszcie zawarły definitywne i całościowe porozumienie w sprawie utworzenia obok Izraela funkcjonującego i suwerennego Państwa Palestyńskiego. Należy pozostać przy rozwiązaniu polegającym na istnieniu dwóch państw.”

17 maja 2015 r. grupa Palestyńczyków wszczęła zamieszki przed południem na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono kamieniami i butelkami izraelskich policjantów. Rannych zostało 2 policjantów. Aresztowano 2 Arabów.
    17 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu podczas obchodów Dnia Jerozolimy powiedział: “Jesteśmy zdeterminowani, by ścigać terrorystów i staniemy do konfrontacji ze wszystkimi naszymi wrogami pod murami obronnymi, pod murami Jerozolimy. Równocześnie mamy kolejną odpowiedź dla odwiecznego terroryzmu – będziemy nadal rozwijać miasto, aby je rozbudować, aby uczynić je silnym w dziedzinie edukacji i nauki, centrum Tory. Przyrzekam, że jako premier będę dalej rozwijać miasto. Miasto zostało zjednoczone, i nigdy nie będzie ponownie podzielone.” Wcześniej w innym przemówieniu powiedział: “Islamski fanatyzm zagraża Jerozolimie, Bliskiemu Wschodowi i całemu światu: sunnicki fanatyzm, taki jak Państwo Islamskie, oraz szyiccy ekstremiści ajatollahów w Teheranie. Sunnicy i szyiccy ekstremiści walczą ze sobą, ale mają wspólnego wroga – Zachód i kulturę wolności oraz postępu. Ostatniej nocy, po energicznym działaniu Stanów Zjednoczonych przeciwko terrorystom Islamskiego Państwa, przywódca Iranu, Chamenei, zaatakował nas mówiąc: To Stany Zjednoczone narzucają stanowisko w negocjacjach między Iranem a największymi mocarstwami, ponoszą odpowiedzialność i wspierają terroryzm. Te słowa powiedział w sytuacji, gdy Iran wciąż jeszcze nie ma broni atomowej i jeszcze nie jest zbyt późno, aby zawrócić od planu, który daje Iranowi porozumienie torujące drogę do broni jądrowej. Jesteśmy przeciwni temu porozumieniu. Jest koniczna i jest możliwa lepsza oferta, która uniemożliwi ekstremistom osiągnięcie ich celów w Iranie, Jemenie i w Jerozolimie.” Prezydent Reuven Riwlin powiedział: “Nasza Jerozolima należy przede wszystkim do jej mieszkańców, wszystkich jej obywateli. Nasza zjednoczona Jerozolima rozciąga się na zachód i na wschód. Nie ma żadnych pasierbów i nie ma żadnych Jeruzalemczyków, którzy nie należą do niej. Zakończyliśmy fizyczne zjednoczenie miasta, ale ledwie rozpoczęliśmy misję społecznego i ekonomicznego zjednoczenia miasta.”

17 maja 2015 r. źródła amerykańskie poinformowały, że Arabia Saudyjska prowadzi tajne rozmowy z Pakistanem w sprawie zakupu broni jądrowej. Jest to saudyjska odpowiedź na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Iranu. Arabia Saudyjska finansuje część programu nuklearnego Pakistanu i prawdopodobnie Saudyjczycy mają dostęp do części tajnych obiektów jądrowych w Pakistanie.

18 maja 2015 r. seria pożarów dotknęła od rana cały kraj. W akcjach gaśniczych wzięły udział także samoloty gaśnicze. Policja wszczęła dochodzenia wyjaśniające, czy przyczyną pożarów nie były podpalenia. Od wczoraj Izrael nawiedziła pierwsza w tym roku fala upałów. W Hajfie odnotowano 35 stopni Celsjusza, w Tyberiadzie 40 stopni, w Jerozolimie 35, a w Ejlacie 42 stopnie. Wydano ostrzeżenie przed upałami, wzywając ludzi do picia dużej ilości płynów i unikania aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni.
    18 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu podczas specjalnej sesji parlamentu z okazji Dnia Jerozolimy powiedział: “Jerozolima nie będzie ponownie podzielona, to nie wróci, aby ponownie stała się polem bitwy, ale aby była bajkowym miastem. Całe miasto rozbudowujemy, w tym arabskie dzielnice. Nie rozbudowujemy Jerozolimy, aby skonfrontować się ze społecznością międzynarodową, ale jest to nasze naturalne prawo, robimy to odpowiedzialnie i rozważnie.
    18 maja 2015 r. kilka tysięcy etiopskich Żydów demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko nierównemu traktowaniu przez prawo i dyskryminacji rasowej. Doszło do kilku przypadków starć z policją.

18 maja 2015 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh wydał oświadczenie potępiające słowa premiera Netanjahu o zjednoczonej Jerozolimie. “Bez Wschodniej Jerozolimy jako stolicy państwa palestyńskiego nie będzie pokoju ani porozumienia na Bliskim Wschodzie.” Potępił on również uwagi rządu i sądu izraelskiego, który zezwolił Żydom na modlitwy na Wzgórzu Świątynnym. “Uwagi te będą prowadzić do wielkiego pożaru, który będzie bardzo trudno kontrolować, a ogarnie Arabów i muzułmanów na całym świecie.”
18 maja 2015 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział w oświadczenie Netanjahu w sprawie zjednoczonej Jerozolimy “pokazuje upadek tak zwanego procesu pokojowego. Mówienie o wznowieniu tak zwanych rozmów pokojowych podczas gdy trwa izraelska okupacja, podczas gdy są czynione takie uwagi, jest szaleństwem podobnym do szukania wody na pustyni przez spragnionych ludzi.”

19 maja 2015 r. rząd zatwierdził 5-letni plan rozwoju Zachodniego Muru w Jerozolimie. Plan obejmuje modernizację infrastruktury, rozwój badań archeologicznych oraz dalszą rozbudowę podziemnego tunelu. Zatwierdzono także szereg inwestycji, które będą realizowane w całej Jerozolimie w latach 2016-2020. Ich celem jest modernizacja infrastruktury miejskiej oraz wzmocnienie miasta jako całości.

    19 maja 2015 r. media poinformowały, że od pewnego czasu prowadzone są tajne rozmowy przedstawicieli Izraela i Hamasu, które toczą się w róznych miejscach Europy pod auspicjami Turcji. Dyskusja obejmuje między innymi plan budowy pływającego portu, który obsługiwałby statki płynące do Gazy. Port ten znajdowałby się na Morzu Śródziemnym, między Cyprem a Strefą Gazy. W porcie statki przechodziłyby kontrolę towaru, i mogłyby następnie płynąć do Gazy bez potrzeby zawijania do portów Izraela. Żadna ze stron jednak nie potwierdziła informacji o tych rozmowach.

 Przyslal Efraim

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.