Romuald Weksler-Waszkinel

Nadeslalo MHZP

mhzp_pl_284

RELACJA AUDIO ze spotkania z księdzem Romualdem Wekslerem-Waszkinelem

romuald_weksler

FOT. WYDAWNICTWO CZARNE, MAT. PRAS.

Jak być żydowskim księdzem w Polsce i katolickim duchownym w Izraelu opowie nam ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel. Spotkanie z tym człowiekiem o niezwykłej biografii odbędzie się w niedzielę 08 marca o godz. 17.00 w Muzeum POLIN.

Ks. Weksler-Waszkinel urodził się w 1943 r. w getcie w Starych Święcianach koło Wilna. Rodzice, Jakub i Batia Wekslerowie, postanowili oddać go polskiej rodzinie Waszkinelów. „Pani jest chrześcijanką, pani wierzy w Jezusa, więc niech pani w imię tego Żyda, w którego pani wierzy, uratuje moje dziecko. Gdy dorośnie, zostanie księdzem” – prosiła Emilię Waszkinel jego matka.

I rzeczywiście – w 1966 roku Romuald Waszkinel przyjął święcenia kapłańskie. O swoich żydowskich korzeniach dowiedział się dopiero pod koniec lat ’70; imiona i nazwisko żydowskich rodziców poznał w 1992 r. Od tamtego czasu przedstawia się także imieniem swojego ojca oraz nazwiskiem rodowym jako Romuald Jakub Weksler-Waszkinel.

Z naszym gościem porozmawiamy o poszukiwaniu tożsamości, bólu związanym z jej odkrywaniem i umiejętności jej akceptowania. Zastanowimy się także nad relacjami żydowsko-chrześcijańskimi.

>> Wysłuchaj przebiegu spotkania

One Response to “Romuald Weksler-Waszkinel”

  1. magdalenastoltz 25/05/2015 at 21:20

    Ale w ktorym roku??

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: