Filmy i ksiazki

Wielka nierzadnica..

Publikowane w niniejszej antologii teksty powstawały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, tworząc panoramę mitycznych postaci i opowieści przekształcanych przez twórczą wyobraźnię Levina. Pisarz, poeta i krytyk teatralny Haim Nagid nazywał je dramatami mitycznymi lub metafizycznymi, natomiast dla izraelskiej znawczyni teatru i dramatu Nurit Yaari są one spektaklami losu. Badacze izraelskiego teatru Ahuva Belkin i Gad Kaynar z kolei wpisują twórczość Levina, obok Nissima Aloniego czy Josefa Bar-Josefa, w nurt dramatów uniwersalno-egzystencjalistycznych, ponieważ dotykają one kwestii samotności i lęku. (…) Mit oraz baśń w zbiorze tekstów nazywanych mitycznymi czy metafizycznymi stają się dla Levina kolejnym narzędziem, inspirującym tworzywem w procesie ustanawiania własnej, fikcyjnej rzeczywistości.

Rzeczywistość ta doskonale eksploruje bogactwo antyku, w szczególności grozę i okrucieństwo mitycznych opowieści oraz komediową dosadność. Mit splata się z realnością w ostatniej scenie szpitalnej, w której Levin wraz ze swoimi fikcyjnymi, konającymi bohaterami w sposób karykaturalny, ale i niezwykle intymny mierzy się ze strachem przed przemijaniem. Z wstępu Justyny Biernat do Wielkiej Nierządnicy…, pt.: Ocean wytchnienia. Dramaturgia Hanocha Levina .

ZAWARTOŚĆ PUBLIKACJI: 1.Wstęp: Ocean wytchnienia. Dramaturgia Hanocha Levina – Justyna Biernat 2. Wybrane sztuki: Wszyscy chcą żyć Wielka Nierządnica z Babilonu Utracone Trojanki Lokaje Cesarz Gok Chudy Żołnierz Płaksy Ichś Fiszer

https://www.poczytaj.pl/ksiazka/wielka-nierzadnica-z-babilonu-i-inne-sztuki-mityczne-hanoch-levin,336536

Przyslala Ela Sidi

 

 

elasidi

 

 

 

 

 

Od Eli

Kolejne dwa tomy antologii dramatow Hanocha Levina juz w sprzedazy.
” Wielka Nierzadnica z Babilonu”, „Chudy Zolnierz” i „Jakis i Pupcze” – w moim tlumaczeniu. Mam nadzieje, ze Wam sie spodoba i co najwazniejsze: znajdzie sie teatr, ktory wystawi kolejne dramaty najwybitniejszego dramaturga izraelskiego, Hanocha Levina.

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.