Uncategorized

TSKZ w Warszawie do czytelnikow bloga REUNION 69

Szanowny Panie

 

W związku z dyskusją jaka wywiązała się na blogu dzismis.com a także wpisami, odnośnie Teatru Żydowskiego, pozwalam sobie przesłać stanowisko Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce z prośbą o publikacje.

Z wyrazami szacunku

Magdalena Borkowska

Specjalista ds. Komunikacji Społecznej

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Pl. Grzybowski 12/16

00-104 Warszawa

Tel. 22/620.05.54

Stanowisko TSKŻ wobec wyłączenia z użytkowania lokalu zajmowanego przez Teatr Żydowski

TSKŻ czuje się depozytariuszem pamięci o kilkusetletniej historii polskich Żydów i aktywnie w tej kwestii działa od 66 lat, podtrzymując tradycję i kulturę żydowską również w najgorszych momentach powojennej historii Polski. W ostatnich dniach jesteśmy świadkami szokującej dla nas, jako dla największej organizacji polskich Żydów eskalacji konfliktu wokół siedziby Teatru Żydowskiego i pragniemy wyrazić nasze stanowisko w sprawie.

Budynek powstał w 1970 r. z dotacji American Jewish Joint Distribution Committee, a nie z pieniędzy publicznych. Tak jak teraz, nowy, planowany budynek powstaje z funduszy naszej organizacji. Od dziesięcioleci Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, największa organizacja polskich Żydów, sprawowało pieczę nad działalnością tego budynku i znajdującej się w nim sceny – jest i pozostanie to jednym z fundamentów naszej misji. Rozumiemy i podzielamy również przywiązanie załogi Teatru oraz widzów do miejsca, jakie Teatr od lat zajmuje przy placu Grzybowskim. Dlatego stanowczo i zdecydowanie przeciwstawiamy się głosom, które podważają dobrą wolę naszej organizacji oraz wybranego przez nas partnera, firmy Ghelamco Poland w stosunku do Teatru Żydowskiego. Zarzuca się tu bezduszność, wyrzucanie aktorów na bruk, dbanie o interes własny, działanie na szkodę sztuki i kultury żydowskiej. Podkreślamy, że Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce jako organizacja żydowska, nie może zgodzić się z takim przedstawianiem sprawy i sprzeciwia się medialnej nagonce, która tylko podnosi temperaturę emocji wokół Teatru Żydowskiego, a nie zmierza do jej rzetelnego wyjaśnienia, czy rozwiązania problemu.

Teatr Żydowski w ubiegłym tygodniu poinformował o zawieszeniu działalności. Było to uzgodnione z właścicielem budynku. Problemy techniczne, o jakich Dyrekcja lakonicznie wspomniała w swoim oświadczeniu, to niestety skutek wieloletnich zaniedbań, które wykazała inspekcja Nadzoru Budowlanego, nakazując natychmiastowe zamknięcie obiektu dla pracowników i widzów. Jako były właściciel budynku mieliśmy świadomość tych problemów i wielokrotnie o nich alarmowaliśmy. Wraz z działką i budynkiem spadły one na obecnego właściciela, firmę Ghelamco Poland.

W tym tygodniu chaotyczne działania administracyjne tę decyzję Nadzoru Budowlanego  zawiesiły, co nie oznacza, że problemy w lokalu nagle zniknęły! Z niepokojem odebraliśmy nieodpowiedzialną w naszej ocenie decyzję Dyrekcji Teatru, by wbrew rozsądkowi i względom bezpieczeństwa zapraszać widzów do Teatru, w którym występują zagrożenia pożarowe! W pełni wspieramy obecnego właściciela nieruchomości w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w budynku.

Podkreślamy stanowczo, że aktorzy nie musieliby występować na placu przed Teatrem, a drzwi do niego byłyby otwarte dla widzów, gdyby nie zaniechania i bierna postawa obecnej Dyrekcji Teatru.

Od 2011 roku Dyrekcja Teatru była wielokrotnie wzywana do uregulowania kwestii przeciwpożarowych, a od 2014 roku, kiedy wygasła umowa najmu, niestety nie zadbała o ciągłość działania teatru, odmawiając podpisania nowej umowy pomimo apeli, i obecnie nie posiada tytułu prawnego do lokalu! Ponadto TSKŻ i później Ghelamco jako nowy właściciel prosili wielokrotnie o uzgodnienie sposobu doprowadzenia pomieszczeń Teatru do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi. Dyrekcja nawet się do tego nie odniosła, wręcz zarzuciła nam rzekomość wskazanych zagrożeń, choć wskazują na nie kontrole i nakazy Straży Pożarnej!

Pragniemy przypomnieć, że nasza organizacja oraz Ghelamco Poland zawarły z Teatrem Żydowskim porozumienie jeszcze w 2014 roku, w myśl którego powstanie nowy obiekt, w którym Teatr ma zagwarantowaną siedzibę na placu Grzybowskim na dziesięciolecia. Wypracowaliśmy model współpracy publiczno-prywatnej, który wszystkim przynosi korzyści. Teatr będzie miał nowoczesną scenę, TSKŻ i inne organizacje żydowskie – nową siedzibę, która umożliwi realizację ich misji, a inwestor – wybuduje nieruchomość biurowo-usługową. Chcemy, by na placu Grzybowskim powstała godna wizytówka kultury żydowskiej. Bez doświadczenia i funduszy inwestora strategicznego realizacja tego projektu –  nowej siedziby dla nas i dla Teatru, nie byłaby możliwa ze względu na nasze ograniczenia finansowe. Co więcej nowa siedziba Teatru powstanie bez udziału funduszy publicznych. Obecna dyrekcja Teatru Żydowskiego brała udział we wszystkich rozmowach, negocjacjach i podpisała porozumienie zawarte między TSKŻ, Ghelamco Poland przy udziale Urzędu m.st. Warszawa.

Kulisy sprawy oraz wszelka dokumentacja dotycząca projektu: http://www.nowasiedziba.tskz.pl

 

 

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. ARTYKOL WYJASNIAJACY, JAK NA ANONIM JEST DOS DLUGI.
  ABY NZAGMATWAC KLAMSTWA , W POLSKIM JEZYKU JST SWIETNE OKRESLENIE: LAC WODE, TO MUSI BYC TEGO DUZO, A FAKTOW MALO, RZECZ JASNA KTO MA ODWAGE PODPISAC SIE POD KLAMSTWEM.
  OCZYWISCIE ZA STAN TECHNICZNY ODPOWIADALI TYLKO I WYLACZNIE AKTORZY, A NIE WLASCICIEL BUDYNKU KTORY WYRZUCIL AKTOROW NA PLAC GRZYBOWSKI, A AKTORZY SZCZESLIWIE SPRZEDALI BUDYNEK – BZDURY MOZNA PISAC ILE SIE CHCE I BRONIC BLEDOW KTORE SIE POPELNIALO OD LAT, A NA KONIEC „WSPANIALA ORGANIZACJA ZYDOWSKA ZAMKNELA ZYDOWSKI TEATR” NIE ZAPEWNIAJAC ZADNEJ CIAGLOSCI PRACY AKTOROM I NAM WIDZAM ROBIAC PRZERWE W JEDYNEJ KULTURALNEJ ZYDOWSKIEJ PRZYJEMNOSCI LACZNIE ZE „SZMONCESAMI” JAK PISZE NA TEMAT TEATRU ZYDWSKIEGO JEGO WIELKI ZNAWCA.
  HISTORIA ZNA TEGO TYPU WYJASNIENIA :”MOW TAK DLUGO AZ KLAMSTWO STANIE SIE PRAWDA”
  ADOLF KUNSTLICH

 2. Pod tym stanowiskiem też na http://tskz.pl/?p=623 nie ma podpisu autora, a w tamtych dniach p. przewodniczący A.Hofman był w Niemczech, to czy stamtąd to pisał, czy kto inny i kto? Nie mieli odwagi się imiennie podpisać?
  Powtórzę, czy w dniach 9-12-VI, gdy Teatr grał na placu Grzybowskim, w biurze TSKŻ w budynku obok nie było nikogo, kto miałby odwagę i poczucie odpowiedzialności, by wyjść tam do ludzi, spojrzeć w oczy i wyjaśnić, nie mówiąc już jakiejś próbie wsparcia Teatru?
  Powtarzać musimy do skutku, gdzie na www ta umowa? Obecnie, zgodnie z umową Ghelamco „zdeponowało na koncie” obiecane TSKŻ-etowi pieniądze, a przeleje na jego konto dopiero, gdy sfinalizowane będą wszelkie warunki, by mogła ruszyć budowa (a jak już cytowaliśmy, Ghelamco nawet nie wystąpiło o pozwolenie na budowę i nie zapowiada kiedy, bo 🙁 „jego teren, to może swobodnie decydować, co i kiedy tam robić zechce), a więc TSKŻ ma tego dopilnować, czyli de facto jest w tej części „na utrzymaniu” (by tego nie wyrazić „prostszym” słowem o „najstarszym zawodzie”, ale na to tu wychodzi) Ghelamco i to 🙁 „jego rękami” ma być dokończona jak najszybsza deportacja (ta pani z Ghelamco – cytowałem rozmowę w Polsacie z Ipla.tv, powtórzę – nawet używa 2 razy sformułowania „ostateczne uzgodnienie”) stąd Teatru – też 🙁 byli tacy policjanci w Getcie.
  Jeśli w powyższych sprawach powtarzam usłyszane nieścisłe informację, to – czytają, dlatego tu oświadczenie wysyłali – niech sprostują, a przede wszystkim, umowy ujawnią.
  Na stronie http://nowasiedziba.tskz.pl są wizualizacje projektu nowego budynku, niektóre bardzo efektowne, choć – jak i inne tam – 🙁 ostatecznie grzebiące historię tego ważnego dla nas miejsca (a gdzie jednak nadal szczęśliwie sporo się zachowało, polecam spacery edukacyjne z Janem Jagielskim i wyłapywanie detali przez Tomka Leca oraz oczywiście książkę Janusza Sujeckiego). Patrząc na nie jednak narzuca się pytanie, czy od początku były w ogóle realne zapowiedzi Ghelamco, że skrzydło budynku z Teatrem będzie trwać do końca budowy jego nowej siedziby „za ścianą” (też dosłownie, by trzeba by taką tam wpierw wznieść, by oddzielić i zabezpieczyć, jak się przy „plombach” między kamienicami teraz robi – pan inżynier budowlany opisałby to lepiej), czy Państwo z TSKŻ-tu patrząc na te wizualizacje potrafili „narysować kreskę”, gdzie się na nich kończy obecny budynek, czy może jednak nowy ma być szerszy i czy to się fizycznie da tak podzielić na czas budowy? Jeśli nie, to 🙁 te zapowiedzi Ghelamco i powtarzanie wiary w nie przez TSKŻ (nie znają się na tym lub wiekowe oczy nie dostrzegły?) były 🙁 od razu w złej woli, „król jest nagi”.
  Poświęciłem dziś godzinę, by swym całkowicie niefachowym okiem przejrzeć pospiesznie te pdf-y na www TSKŻ – linki i wyrywki z części cytuję niżej, z prośbą o konsultację przez prawników i budowlańców – i (m.in. parę na prawdę drobnych technicznych o zmianach dat spotkań i prośbach o nie, a bez treści uzgodnień – po co na www?) dalej nie znalazłem tam (nie umiem czytać tego typu pism?) umów z 2014 i 2015 r. oraz na jakiej podstawie – cytowałem już całe – w 2012 r. http://tvnwarszawa.pl/informacje,news,t,39174.html dwaj panowie z TSKŻ ogłaszali obietnice Ghelamco? Jak czytam te kolejne obietnice nowego, wspaniałego świata dla Teatru, a potem ;-( cyniczne wygnanie i – opis od Henryka Rajfera – szczucie ochroniarzami, to przypomina mi się, że najsławniejszą rolą zamordowanego Solomona Michoelsa był „Król Lear”. Dziś już tego w jidysz nikt nigdzie nie wystawi…

  Na http://nowasiedziba.tskz.pl nie działa (co najmniej, bo nie wszystkie klikałem) link
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/2016.01.21_RE_informacja_w_sprawie_wlasnosci_i_uzytkowania.pdf – error 404. Z części pozostałych niżej cytuję i dalej pytam.

  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/1964.09.29%20-%20_akt_erekcyjny.pdf {29-IX-1964 r. „budowa domu pracy i kultury” – w czasie rozbiorki dopilnować, by wmurowany akt odnaleźli!}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/PismoTZ_do_TSKZ_9_02_2012.pdf {zwrócenie uwagi, że w projekcie umowy brak dostatecznych gwarancji dla Teatru?}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/26.03_odpowiedz_na_pismo_z_dn.7.03_od_Teatr_Zydowski.PDF {jw., watpliwosci ws. gwarancji trwałości stosunku najmu?}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/2014.02.13_FW_Prozumienie_TSKZ_TZ.pdf {informacja o wysłaniu porozumienia, a gdzie ono samo?; Ghelamco: „Porozumienie gwarantuje TŻ utrzymanie ciągłości i kontynuacji działalności w obecnej siedzibie na preferencyjnych warunkach zaoferowanych przez TSKŻ do końca maja oraz w trakcie całego procesu przygotowania jak podczas realizacji nowej inwestycji nowego budynku TSKŻ wraz z nową siedzibą dla Teatru. Dopiero po wybudowaniu nowej siedziby dla TŻ i odbioru powierzchni przez TŻ Teatr przeniesie się ze obecnej do nowej siedziby.”}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/UNIQUE_pismo_ws_OC_13.02.2014.pdf {Ghelamco „zobowiązuje się zapewnić pomieszczenia zastępcze dla Teatru Żydowskiego” „Na wypadek nie wywiązania się przez Spółkę z powyższego zobowiązania, Spółką będzie zobowiązana pokryć koszty” – Z GÓRY SIĘ ZAKŁADA, ŻE SIE NIE WYWIĄŻE Z ZOBOWIĄZANIA, WIĘC TEGO 2. ZOBOWIĄZANIA „NA WYPADEK NIE WYWIĄZANIA SIĘ” TEŻ MOŻE i na to już kolejnego „piętra” gwarancji nie przewidziano?}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/2014.08.21_Negocjacje_w_KU_dot_czynszu_dla_TZ_notatka.pdf {„Środki na opłacenie czynszu w roku 2015 i latach następnych w ustalonej dzisiaj wysokości zostaną zagwarantowane Teatrowi przez Miasto”}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/TZ_TSKZ_16_01_2015.pdf {zapisy „Umowy najmu” nie są zgodne z zapisami „Projektu umowy najmu dotychczasowych pomieszczeń”, zmian treści „Umowy Najmu” nie uzgadniali z Teatrem}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/2015.05.07_Mechanizm_SUWAKA_do_finalnych_korekt_kwot_najmu.pdf {„Teatr otrzymałby wyposażenie
  za 13.000.000 PLN w standardzie, oszczędności w okresie trwania umowy wyniosłyby dla UM ponad 8.100.000 PLN”}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/Unique_TZ_info_o_sprzedazy_30112015_prezentata.pdf {informacja, że „19 października Spółka zawarła z TSKŻ umowę sprzedaży, na mocy której Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości”; „umowa najmu wygasła (…) Teatr korzysta z pomieszczeń bezumownie (…) nie wyrażamy na to zgody (…) wypowiadamy umowę najmu (…) ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2015 roku” – JAK TO SIĘ MA DO WCZEŚNIEJSZYCH GWARANCJI, JAKA TEGO PODSTAWA PRAWNA, GDZIE TA GŁÓWNA UMOWA, CZY TSKŻ TEN PODPIS Z TEATREM UZGADNIAŁ?} http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/Ghelamco_TZ_Oswiadczenie_Umowy_Najmu_30.11.2015.pdf {jw., „Teatr korzysta z pomieszczeń bez podstawy prawnej (…) nie wyrażamy na to zgody” – i w dodatku potem wymyślili zagrożenia bhp, np. – ze słów pani z Ghelamco dla Polsatu na Ipla.tv i innym razem – „pleśń za zapleczu”}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/Ghelamco_Fundacja_Shalom_Oswiadczenie_Umowy_Najmu_30.11.2015.pdf {Spółka wypowiada umowę najmu Fundacji (…) ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2015 roku (…) możliwość umownego uregulowania zasad korzystania przez Fundację z dotychczasowych pomieszczeń (…) i w nowym budynku}

  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/9/2014.02.13_Porozumienie%20TSKZ%20przy%20udziale%20UNIQUE.pdf {w 1. akapicie literówka „przy Palcu Grzybowskim” – może podważa moc prawną?; puste pole, kto reprezentował TSKŻ? – 3. podpis na dole jest; Ghelamco kapitał zakładowy tylko 50 tys. zł.?}
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/9/2014.02.13_Porozumienie%20TSKZ%20przy%20udziale%20UNIQUE.pdf
  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/9/2014.02.13_Zalacznik%201_Porozumienie%20TSKZ%20przy%20udziale%20UNIQUE.pdf

  http://nowasiedziba.tskz.pl/attachments/article/10/2016_Ghelamco-odpowiedz_na_pismo_TZ_z_dnia_1_kwietnia_2016r.pdf {niesmaczny „prima aprilis”}

 3. 1. Wyglada to na wzajemne oskarzanie sie. Teatr Zydowski, TSKZ I Ghelamco.
  2. Powiatowy Inspektorat Buowlany nie mogl nic zaniedbac bo on tylko stwierdza usterki. Nie usuwa ich.
  3. Sadze ze TSKZ , tak jak i Teatr Zydowski nie mial pieniedzy na usuniecie zagrozen pozarowych I budowlanych znanych juz w 2011. Ghelamco zas pewnie nie mial w umowie klauzuli ze musi dbac o istniejacy budynek, jego zadaniem jest jedynie budowa nowego.
  4. I tak TSKZ pozbyl sie problemu czyli Teatru, nie zawierajac umowy z Ghelamco ze ten winien dbac o istniejacy budynek. (?)
  5. Aby jednak znalezc winnego, oraz dotrzec do prawdy to trzeba by znac tresc umow. No I tresc ekspertyzy z Powiatowego Inspektoratu Budowlanego. Ekspertyza ta zostala podwazona przez Wojewodzki Wydzial, wiec gdzie jest prawda o stanie budynku?
  Jako inzynier budowlany z uprawnieniami z Polski chetnie sluze doradztwem w sprawach technicznych, bo wyglada mi na to ze w TSKZ nie ma fachowcow od spraw budowlanych.
  6. Rownie dobrze moze to byc akcja antysemicka (?) Powiatowego Inspektoratu.
  Podsumowanie:
  Potrzeba rzetelnej oceny spraw Teatru Zydowskiego, bez wzajemnych oskarzen.
  Walerian Domanski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.